zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking elektrozaczepów

Elektrozaczepy

-194 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Elektrozaczepy

O domofonach i videofonach

Domofony to proste w użyciu sprzęty elektroniczne, które służą do komunikacji głosowej na niewielkie odległości oraz do uruchamiania mechanizmu otwierającego drzwi bez potrzeby wychodzenia z pomieszczenia. Czasem identyfikacja dzwoniącego odbywa się nie tylko za pośrednictwem jego głosu, ale też obrazu pokazywanego przez kamerę. Stosunkowo duża zatem różnorodność tego typu urządzeń skłania do poświęcenia im swojej uwagi przed zakupem, tak by wybrać najlepszą opcję. Zapoznanie się z podstawowymi danymi technicznymi domofonów ułatwi też potem porównanie ich cen.

Rodzaje domofonów

Zastanawiając się nad tym, jaki domofon kupić, zwróćmy uwagę na to, że występują dwa ich rodzaje: simplex i duplex. Ten pierwszy daje nam możliwość rozmowy wyłącznie naprzemiennej: gdy mówi jedna osoba, głosu drugiej nie słychać. System duplex jest nowocześniejszy i działa podobnie jak telefon: wszystkie głosy przekazywane są w jednym czasie. Kolejnym ważnym parametrem jest zastosowanie w urządzeniu systemu analowego lub cyfrowego.

Domofony analogowe

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanymi były domofony analogowe. W tym rodzaju każdy unifon (odbiornik zawieszony w pomieszczeniu) do połączenia z bramofonem posiada oddzielny kabel. Niestety ilość jego żył (kabli) jest ograniczona (zazwyczaj od czterech do sześciu), dlatego sprzęt ten nie sprawdzi się w blokach czy większych kamienicach, za to idealnie nada się do domów jedno- i kilkurodzinnych. Ogromną wadą domofonu analowego jest to, że im więcej podłączonych jest do jego systemu unifonów, tym bardziej tracimy na jakości rozmów. Kolejnym jego minusem jest to, że gdy źle odłożymy słuchawkę znajdującą się wewnątrz budynku, wtedy całe urządzenie nie będzie działało odpowiednio.

Domofony cyfrowe

Nowszymi domofonami, posiadającymi lepsze parametry, są te, w których znajdziemy technologię cyfrową. Zamiast pojedynczych guzików z umieszczonymi obok nich wizytówkami (jak to jest w urządzeniach analogowych), znajdziemy w nich klawiaturę numeryczną, dzięki czemu ich wymiary mogą być znacznie mniejsze. Poprzez zastosowanie wspomnianej klawiatury drzwi lub furtkę otworzyć może nie tylko osoba naciskająca guzik odbiornika wewnątrz domu, ale i ta, która wbije na bramofonie właściwy kod. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas na szukanie kluczy, które zwłaszcza wieczorem trudno jest nieraz znaleźć. Wartą zauważenia zaletą domofonów cyfrowych jest też to, że można je połączyć z systemem alarmowym zamontowanym na danym terenie. Taka możliwość zwiększa oczywiście ich cenę.

Videofony

Jeśli identyfikacja rozmówcy za pomocą samego głosu nam nie wystarcza, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie kupno videofonu, czyli domofonu z kamerą. Jego cena w porównaniu z analogowymi czy cyfrowymi jest wyższa, ale ma on więcej zalet. Kamera niewielkich rozmiarów montowana jest przy bramofonie, zaś ekran pozwalający śledzić wysyłany przez nią obraz – wewnątrz budynku. Kamery videofonowe cechują się dość znacznym kątem widzenia, co pozwala nam na zobaczenie nie tylko osoby z nami rozmawiającej, ale też terenu znajdującego się wokół niej. W videofonach cechujących się niższą ceną wyświetlany obraz jest czarno-biały, zaś w tych droższych – kolorowy. Przeglądając dane techniczne tych urządzeń znajdziemy też takie ich modele, które posiadają możliwość podłączenia dodatkowego ekranu, telewizora, a nawet komputera, który będzie zapisywał obraz na bieżąco lub tylko wtedy, gdy mu to zlecimy. Ciekawą zaletą, na którą najbardziej wymagający muszą zwrócić uwagę, jest możliwość rejestracji obrazu nocnego, którą uzyskujemy poprzez montowanie w urządzeniu diod podczerwieni. Coraz częściej spotykamy w videofonach i domofonach cyfrowych również dodatkowe funkcje automatycznego włączania oświetlenia furtki i sygnalizacji niezamkniętych drzwi.

Ceny domofonów i videofonów

Wpływ na cenę domofonów i videofonów ma ich konstrukcja, materiał, którego użyto do wykonania obudowy, rodzaj zastosowanego przetwornika, ilość możliwych do zapamiętania obrazów, podświetlenie bądź nie wizytówek lokatorów, kombinacja kodu, zastosowanie klawiatury przyciskowej lub dotykowej, sygnalizacja głosowa używanych przycisków oraz obecność bądź nie zasilania awaryjnego.

Domofon analogowy, będący prostszym w konstrukcji i montażu, posiada niskie ceny, oscylujące wokół stu-trzystu złotych. Natomiast za posiadające znacznie lepsze parametry videofony zapłacimy nawet do dwóch tysięcy złotych, przy czym musimy do tej ceny doliczyć opłatę za montaż (około stupięćdziesięciu-trzystu złotych).

Jest wiele firm produkujących domofony i videofony. Wśród producentów urządzeń analogowych trzeba zwrócić uwagę na takie firmy jak: Miwi-Urmet, Elfon (Etlcrac), Laskomex, Wekta i Orno. Jeśli chodzi o domofony cyfrowe, to do najbardziej uznanych na polskim rynku zaliczają się firmy:

CDN (ACO), Laskomex, Miwi-Urmet, Matibus, Basic i Genwey. Natomiast przy odpowiadaniu sobie na pytanie: jaki videofon kupić, przyjrzyjmy się zwłaszcza firmom: Commax, Kenwei, Samsung, Farfisa, Genway, Hyunday, BTIcino i Orno. Mniej polecanymi markami są Competition, Onyx i Kocom.

Tagi kategorii: elektrozaczepy, elektrozaczep
^
No-cache: 0.959 s. (IBM5-fcgi-2)