zamknij
Kolor
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking firan
Zobacz następne
Firanki

Firanki

O firanach i zasłonach

Duet, jaki tworzą firany i zasłony, pozwala na stworzenie przytulnej atmosfery w każdym pokoju. Producenci jednak ciągle oferują nowe rozwiązania w zakresie tych tkanin: wiesza się je już nie tylko w oknach, ale także na przykład na ścianach w celu dekoracji. Jakie dokładne cechy więc brać pod uwagę kupując te produkty? Czym kierować się wybierając nowoczesne firany i zasłony?

Firany i zasłony do każdego wnętrza – jak je wybrać?

Na początek należy się zastanowić nad tym, co wybrać: zasłonę czy firanę? Każda z tych opcji ma swoich zwolenników. Powieszenie samych firan jako dekoracji okiennej pozwoli na uzyskanie większej ilości światła w pomieszczeniu oraz optycznie rozświetli wnętrze domu. Ich wadą jest jednak mniejsza ochrona przed nadmiarem słońca. Zasłony mają więcej praktycznych rozwiązań: pozwalają na zwiększenie poczucia prywatności (można nimi zasłonić całe okno) oraz mogą poprawiają proporcje okna (dłuższe zasłony je wydłużą). Często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie obu tych dekoracji okiennych, co pozwala na jeszcze ciekawsze zaaranżowanie pomieszczenia.

Kupując firany i zasłony należy zastanowić się nad tym, jaką rolę będą one pełniły. Jeśli jedynie użytkową, warto wybrać materiały grubsze i nieprzezroczyste, co pozwoli na osłonięcie okien przed osobami z zewnątrz. W tym przypadku ważna jest także istniejąca możliwość rozsuwania ich na karniszu. Niektóre gotowe kompozycje dekoracyjne nie pozwalają na zmianę ich ułożenia. Jeśli firany mają być jedynie dekoracją, materiał można wybrać już dowolnie – od sznurkowych firan z koralikami, po te zdobione haftami. Ważne jest także to, by firany i zasłony pasowały do wnętrza pomieszczenia. Nie powinny one przykuwać największej uwagi w pomieszczeniu, a jedynie dobrze wkomponować się w jego wystrój. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę przede wszystkim kolorystykę – dekoracje te nie powinny być w tym samym kolorze co ściana, ale jedynie z nim współgrać.

W małych wnętrzach niezbyt dobrze wyglądać będą ciemne i ciężkie tkaniny (np. z weluru). W takich przypadkach polecane są więc jasne firany i zasłony o niezbyt intensywnych wzorach. W dużych, przestronnych pokojach doskonale prezentować się będą z kolei produkty wzorzyste zasłony wykonane z grubszych materiałów. Kupując zasłony i firany należy zwrócić uwagę także na karnisz, do jakiego będą one przymocowane. Jeśli chce się, by ciągnęły materiały się na całej szerokości ściany, należy odpowiednio rozmieścić wsporniki mocujące, które pozwalają na podział zasłony w odpowiednim miejscu. Obecnie wiele karniszy jest bardzo dekoracyjnych, jednak bogato zdobione zasłony warto połączyć z tym wykonanym w minimalistycznym stylu. Do kolorowego lub bardzo charakterystycznego karnisza warto wybrać zasłony lżejsze lub przezroczyste.

W sklepach można spotkać firany i zasłony takich producentów jak: Dekoria, Best, Ikea, Gardisette. Ceny, jakie trzeba za nie zapłacić wynoszą od ok. 50 zł do ok 300 zł za metr bieżący.

Tagi kategorii: firany galeria, firana, firany
^
No-cache: 0.5509 s. (IBM5-fcgi-1)