zamknij
Producent
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking fontann ogrodowych

Fontanny ogrodowe

-68 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
1

Fontanny ogrodowe

O fontannach ogrodowych

Posiadając ogród czy nawet niewielką działkę, możemy zadbać o urozmaicenie terenu, nie tylko za pomocą roślin czy oświetlenia, ale również montując w nich fontanny. Stanowią one element tzw. małej architektury i nadają przestrzeni niepowtarzalny, charakter, czyniąc to miejsce pełnym klimatu i uroku.

Typy fontann ogrodowych

Fontanny ogrodowe mogą przybierać róże formy i kształty, które są też determinowane materiałem, z jakiego są wykonane. Fontanny mogą być zrobione z kamienia, metalu, tworzyw sztucznych imitujących naturalne materiały jak np. pnie drzewa. Również ich kształt może być bardzo zróżnicowany. Są fontanny kuliste, tradycyjne w formie, w kształcie klasycznych rzeźb, jak również nowoczesne, kaskadowe, świecące, grające. Pomysłów na udekorowanie ogrodu fontanną może być niezliczona ilość, jak i mnóstwo jest rodzajów fontann w różnych stylach. Najczęściej fontanna kojarzy się ze stylem klasycznym czy romantycznym. Tymczasem i w nowoczesnym ogrodzie można umieścić nowoczesną fontannę, np. jako prosty gejzer czy wodę wypływającą ze skały. Fontannę ogrodową można też połączyć z istniejącym w ogrodzie stawem czy oczkiem wodnym.

Fontanny możemy podzielić nie tylko ze względu na materiał, kształt i styl, ale również pod kątem sposobu ich pracy. Tutaj oprócz modeli działających w tradycyjny sposób, wyróżniamy też fontanny:

  • fontanny pływające po zbiorniku wodnym na specjalnej tratwie lub pływaku,
  • fontanny ożywione, w których woda porusza się na zasadzie wyrzutu w powietrze określonej ilości wody,
  • fontanny muzyczne, w których woda jest wyrzucana w rytm określonej muzyki,
  • fontanny świecące, w których slupy wyrzucanej wody są odpowiednio podświetlone,
  • fontanny kąpielowe – przeznaczone do ochładzania ich użytkowników w upalne dni – mają zazwyczaj powierzchnie antypoślizgowe, co pozwala na bezpieczne przechodzenie pod strumieniem wody.

Jak zbudowana jest fontanna?

Fontanny to nie tylko strumień wody i obudowa, które widzimy na zewnątrz. To również mechanizm, który napędza ten wyrzut wody, a także uruchamia muzykę i światło jeśli takie są zainstalowane przy naszej fontannie oraz steruje oprogramowaniem, aby fontanna zachowywała się w określony sposób.

We wnętrzu fontanny znajdują się niewidoczne na zewnątrz dysze. Może to być pojedynczy element lub też ich kilka sztuk. Każda jednak z nich musi posiadać filtr, który chroni ją przed zapchaniem. Kolejny element to pompa, bez której fontanna ogrodowa nie będzie działać. Taka pompa musi mieć odpowiednio dobraną wydajność oraz wyregulowana do potrzeb użytkownika wysokość podnoszenia słupa wody. Dobrej jakości pompy pobierają niewiele energii i nie emitują zbyt dużego hałasu.  

Tagi kategorii: Fontanny ogrodowe, fontanna ogrodowa, do fontanna ogrodu
^
No-cache: 0.4936 s. (IBM5-fcgi-1)