zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking kubków
Zobacz następne

Kubki

O kubkach

Kubki to naczynia niezbędne w każdym domu czy firmie. Bez nich nie było by możliwe komfortowe wypicie kawy, herbaty czy innych napojów. Jednak różne rodzaje kubków sprawdzą się w różnych sytuacjach i dla ludzi o różnych gustach. Dlatego też zastanawiając się nad tym, jakie kubki kupić, warto poznać ich rodzaje, a także inne parametry. Połączenie tej wiedzy z porównaniem cen kubków sprawi, że kupi się te najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb i jednocześnie cieszące się wysoką oceną jakości.

Rodzaje kubków

Kupując kubki na początku należy określić to, czy mają to być kubki z uchem czy bez ucha. Kubki z uchem przeznaczone są zwłaszcza do gorących napojów – kawy, herbaty czy ziołowych naparów. Dzięki obecności ucha łatwiej jest uniknąć poparzenia ręki. Z kolei kubki bez ucha najlepiej sprawdzą się przy chłodnych napojach – sokach, wodzie etc. Ich trzymanie jest mniej komfortowe, dlatego też nie poleca się tego rodzaju dla dzieci czy osób starszych.

Kubki dzielą się także na te jedno- i wielorazowego użytku. Kubki jednorazowe to rozwiązanie przeznaczone do używania podczas różnego rodzaju spotkań czy imprez, po których nie chce się lub nie ma się czasu na zmywanie. Mogą być one zrobione z cienkiego plastiku – wtedy najlepiej pić w nich zimne płyny – lub z grubszej pianki czy impregnowanego, grubego papieru – wtedy można w nich bez obaw pić nawet wrzące napary. Kubki wielorazowe natomiast to coś, co powinno być w każdym domu czy biurze. Robione są one z bardzo różnorodnych materiałów, z których większość można myć nawet w zmywarkach.

Ciekawym rodzajem kubków są kubki termiczne. Występują one w wersji turystyczno-samochodowej oraz domowej. Te pierwsze zrobione są z metalu i tworzywa sztucznego, a ich pokrywka zawiera specjalny otwór, przez który można pić obecny w nich napój. Dodatkowo przy pokrywce znajdują się specjalne gumy, które zapobiegają uciekaniu ciepła. Te kubki termiczne mogą mieć ucho (wersja turystyczna) lub być go pozbawione (wersja samochodowa). Domowe kubki termiczne najczęściej skonstruowane są z grubej ceramiki. Coraz częściej jednak zamiast pokrywki ceramicznej spotyka się pokrywkę silikonową, która z jednej strony lepiej chroni przed wylaniem się płynu, zaś z drugiej nie pozwala ciepłu uciec z kubka. Kubki te zazwyczaj są w wersji bez ucha.

Wyróżnia się także specjalne kubki i filiżanki kawowe bądź herbaciane. W komplecie z nimi znajduje się zazwyczaj spodek i łyżeczka lub też sama łyżeczka, którą można umieścić w specjalnym otworze ucha kubka. Na kubkach kawowych niejednokrotnie nadrukowane są wzory nawiązujące do tego napoju, zaś wśród kubków herbacianych królują wzory ziołowe.

Warto również wspomnieć o nowoczesnych rodzajach kubków. Należą do nich między innymi kubki, po których można pisać kredą bądź specjalnym pisakiem, kubki z miejscem na umieszczenie pod nimi podgrzewacza, kubki zmieniające pod wpływem ciepła swój wzór lub barwę, kubki z silikonowym uchwytem ułatwiającym trzymanie, kubki do zaparzania herbaty i ziół oraz wiele innych.

Materiały używane do produkcji kubków wielorazowych

Ogromna ilość rodzajów kubków wpływa także na dużą liczbę materiałów, z których są one produkowane.

Bardzo popularnym tworzywem używanym do produkcji kubków jest ceramika. Może być nią zarówno delikatna porcelana (np. kostna), jak i gruba kamionka. Zalety ceramiki to jej bardzo elegancki wygląd, a także możliwość barwienia na różne kolory, nadrukowywania rozmaitych wzorów oraz nadawania oryginalnych kształtów. Za plus trzeba uznać także to, że kubki ceramiczne mogą być zarówno niezmiernie lekkie, jak i dość ciężkie, więc wielbiciel każdej z ich wag znajdzie kubek dla siebie.

Dużo delikatniejsze kubki zbudowane są ze szkła. Prezentuje się ono znakomicie, ale jest w mniejszym stopniu niż ceramika odporne na wysokie temperatury czy stłuczenia, przez co kubki z niego zrobione zazwyczaj nie nadają się na wszystkie sytuacje. Wyjątkiem jest grube szkło znane pod nazwą arcoroc, które można bez problemu myć nawet w zmywarkach (tradycyjnego szkła lepiej do nich nie wkładać).

Kubki zrobione z tworzyw sztucznych takich jak plastik są bardzo lekkie i nie tłuką się, dlatego można je z powodzeniem zabrać na przykład na daleką wycieczkę. Sprawdzi się ono także w kubkach dla dzieci, które dopiero uczą trzymać się te naczynia w dłoni, przez co często upuszczają je na ziemię. Parametr lekkości predysponuje kubki plastikowe także dla osób starszych, które nie mają siły wystarczającej do podnoszenia kubków z ciężkiej ceramiki.

Metalowe kubki są uznawane za najbardziej uniwersalne, gdyż można w nich nie tylko pić, ale także podgrzewać napoje na ogniu czy w mikrofali. Należy jednak pamiętać, że ich brzegi potrafią nagrzewać się do wysokich temperatur, na co trzeba zwrócić uwagę pijąc gorące napoje. Niewielka waga i odporność na upadki sprawia, że kubki metalowe również można zabrać na każdy, dalszy i bliższy, wyjazd.

Ceny i producenci kubków

Ceny kubków wiążą się w największym stopniu z materiałami użytymi do ich produkcji, a co za tym idzie – także z oceną jakości. Nie bez znaczenia jest także to, kto zaprojektował kubek. Jeśli jest to mało znany projektant, a produkcja tego rodzaju kubków jest taśmowa – wtedy ceny kubków będą bardzo niskie (około kilku złotych). Jednak za wysoką ocenę jakości oznaczoną marką znanego producenta trzeba będzie zapłacić o wiele więcej, bo nawet ponad 1 000 zł.

Najbardziej rozpoznawali na polskim rynku producenci kubków to między innymi: Arzberg, Bodum, Dekoria, Idakoos, Sagaform, Koziol, Villeroy&Boch czy M-Collection. Porównanie cen kubków przez nich stworzonych pozwoli na znalezienie dobrej oferty za nieduże pieniądze.

Tagi kategorii: Kubki, kubek
^
No-cache: 1.1169 s. (IBM5-fcgi-1)