zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking lamp sufitowych

Lampy sufitowe

-54 477 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Lampy sufitowe

O Lampach sufitowych

Dobrze rozplanowane oświetlenie w domu pełni bardzo często ważną rolę – stwarza określoną atmosferę, akcentuje elementy wystroju warte wyeksponowania, w cieniu pozostawiając te, które wolelibyśmy ukryć. Najważniejszą jednak jego funkcją, zwłaszcza lamp sufitowych, jest ich praktyczność, czyli dawanie odpowiednio dużej ilości światła. Jak więc wybrać lampy sufitowe odpowiednie do naszego mieszkania? Jakie najlepiej kupić? Dostępnych jest wiele ich rodzajów i wymiarów, z różnymi ilościami punktów świetlnych, dlatego przed zakupem najlepiej dokonać porównania cen i funkcjonalności oraz ocenić jakość poszczególnych lamp sufitowych.

Rodzaje oświetlenia sufitowego

Lampy sufitowe występują w wielu rodzajach. Ich wybór zależy od wymiarów pomieszczenia i planowanego rozstawienia mebli. Jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, które jest najczęściej stosowaną formą źródła sztucznego światła, wybierać można spośród:

  • plafonów,
  • listw wiszących,
  • zwisów,
  • punktowych reflektorów, 
  • żyrandoli.

Ceny tych rodzajów lamp sufitowych nie zależą od tego, jakiego są rodzaju. Na cenę ma wpływ najczęściej producent, ilość żarówek, które można zamontować i materiał, z jakiego wykonane są całe lampy. Jaki rodzaj jest zatem najlepszy? Należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia, jak również dane techniczne danej lampy nam odpowiadają.

Żyrandole i plafony

Żyrandol i plafon są określane jako tradycyjne źródła światła ogólnego.

Plafon jest płaską lampą, której charakterystyczny klosz rzuca strumień światła na sufit. W zależności od rodzaju materiału, z którego plafon jest zrobiony, światło będzie mocniejsze lub bardziej rozproszone na całe wnętrze – dlatego plafony dobrze sprawdzą się np. na klatce schodowej.

Żyrandole składają się z jednego lub więcej punktów oświetleniowych. Mogą przybierać bardzo dekoracyjne kształty. Żyrandole dobrze sprawdzą się szczególnie w dużych salonach – im bardziej przestronny jest pokój dzienny, tym większy i efektowniejszy może być żyrandol. Żyrandol posiada jednak też wady – nie pozwala zbytnio kształtować atmosfery wnętrza ani modelować jego wielkości.

Listwy wiszące i lampy halogenowe

W przypadku niskich pomieszczeń lepiej wybrać listwy wiszące. Mają tę przewagę nad oświetleniem np. halogenowym lub LED, że zazwyczaj wystarcza jeden zwis lub plafon by rozjaśnić cały pokój. Parametrem, którym zdecydowanie warto się zainteresować jest wyposażenie ich w możliwość regulacji natężenia oświetlenia.

Rozwiązania wyposażone w lampy halogenowe zużywają mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami – to zaleta, ale wadą jest to, że trzeba ich zamontować znacznie więcej, by zastąpiły np. jeden żyrandol. Dobrze się sprawdzają jako oświetlenie pomocnicze, np. podczas oglądania telewizji, kiedy nie potrzebujemy mocnego, ogólnego źródła światła. Przy montażu halogenów należy zwrócić uwagę na to, że są zasilane prądem o niskim napięciu, dlatego do ich właściwej pracy niezbędne jest zamontowanie transformatora (brak tego urządzenia przy standardowym napięciu 230V prowadziłby do ich szybkiego przepalania się). Halogenków wpuszczonych w sufit potrzeba znacznie więcej niż np. halogenowych listw wiszących. Są to jednak bardzo nowoczesne rozwiązania, pozwalające kształtować rozkład oświetlenia w pomieszczeniu, które dodatkowo pomogą zaoszczędzić energię. Przy zastosowaniu oddzielnych włączników można decydować, które oświetlenie jest akurat potrzebne, a które nie.

Zwisy i reflektory

Do wyboru oprócz wyżej wymienionych rodzajów lamp sufitowych mamy jeszcze zwisy. Jest to typ lampy, w której żarówka, a co za tym idzie strumień światła, skierowane są w dół. Zwisy dobrze sprawdzają się w strefie kuchennej, gdzie montowane są na przykład nad stołem. W zależności od upodobań można wybrać duży klosz dający więcej światła lub jeden a nawet kilka mniejszych, które będą świeciły bardziej punktowo.

Jeśli zależy nam na ciekawym efekcie można zainteresować się też specjalnymi reflektorami, które zamontowane w różnych miejscach we wnętrzu umożliwiają zmianę kierunku padania światła, a przez to znacznie zwiększają możliwość modelowania wnętrza.

Źródła światła w lampach sufitowych

W zależności od naszych potrzeb oświetleniowych parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę kupując lampy sufitowe, jest ilość żarówek/halogenów, w które zostały one wyposażone. Im więcej tych punktów świetlnych, tym jaśniejsze będzie wnętrze.

Nie bez znaczenia jest też moc żarówek. Do łazienki zazwyczaj wystarczy 75 W, znacznie więcej będzie potrzebne do dużego pokoju lub pomieszczenia gospodarczego. Dobrze jest do oświetlenia ogólnego (mocniejszego) dołączyć w innej części pomieszczenia mniejsze halogeny bądź reflektory, które będą dawały tylko światło punktowe.

Klosze w lampach sufitowych

Rodzaj strumienia światła, jaki chcemy uzyskać, zależy w największym stopniu od materiału, z jakiego wykonana jest obudowa lampy, czyli klosz. Im bardziej będzie to nieprzepuszczalny materiał, tym ostrzejszy i bardziej jednolity słup światła. Klosze z materiałów bardziej przezroczystych lub perforowanych, a także te otwarte dają zdecydowanie bardziej rozproszone światło. Światło pośrednie, mniej silne i bardziej dyskretne, dają klosze skierowane do góry, czyli np. plafony.

Tworzywo z jakiego wykonana jest lampa sufitowa wpływa także na jego stylistykę. Drewno, metal, szkło, kryształ, tkaniny – każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Szkło, w zależności od tego, czy jest przezroczyste czy mleczne, będzie dawać najwięcej światła. Kryształ natomiast to wersja do wnętrz eleganckich, niekoniecznie tych tradycyjnych.

Ceny lamp sufitowych

Lampy sufitowe mogą posiadać dowolne wymiary, dostosowane do wnętrza. Ceny lamp sufitowych bardzo często zależne są od tej formy – im bardziej efektowne kształty, tym cena wyższa. Przykładowo za sporych rozmiarów kryształowy żyrandol będziemy musieli zapłacić nawet 10 000zł, natomiast za najprostsze listwy trzeba zapłacić 100 - 200 zł. Wybór zarówno pod względem wzornictwa jak i rozpiętości cenowej jest zatem ogromny.

Tagi kategorii: Lampy sufitowe, lampa sufitowa, żyrandol
^
Cache: 0.0139 s. (IBM5-fcgi-1)