zamknij
Klasa ścieralności
Wybierz zaznaczone
Ranking paneli podłogowych

Panele podłogowe

-1 495 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Panele podłogowe

Panele podłogowe

O panelach podłogowych i parkietach

Panele podłogowe i parkiety są w prawie każdym domu. Nawet jeśli na podłodze leży dywan, często pod nim znajdują się panele podłogowe i parkiety właśnie. Ich głównym zadaniem jest nie tylko nadanie ładnego wyglądu podłodze, ale też ocieplenie jej. Zanim kupi się panele podłogowe i parkiety, obowiązkowe jest zwrócenie uwagi na ich różne parametry i dane techniczne, do których należą między innymi: grubość, ścieralność, faktura, motywy dekoracyjne i sposoby łączenia. Im wyższa ocena jakości każdego z nich, tym ceny będą prawdopodobnie wyższe.

Motywy dekoracyjne na panelach podłogowych i parkietach

Chętnie wybierany motyw dekoracyjny jeśli chodzi o panele i parkiety podłogowe to drewno. Może ono imitować drewno pochodzące z lasów tropikalnych (np. drzewo tygrysie czy wenge afrykańskie) lub bardziej tradycyjne w naszym obszarze, jak: dąb, buk, brzoza, jesion czy sosna. Możliwe jest też, by podłogowy motyw przypominał  fakturą młode bądź stare, wielowiekowe drewno.

Coraz częściej spotyka się panele imitujące różnego typu kamienie. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy z jednej strony chcą, by podłoga była ciepła podczas jej kontaktu ze stopami, ale z drugiej nie chcą położyć na niej drewna lub paneli imitujących drewno. Panele i parkiety podłogowe wyglądem mogą przypominać różne skały (np. wapienne) lub ciekawe skamieliny (np. skamieniały tytoń).

Formy paneli podłogowych i parkietów

Dla wielbicieli klasyki producenci posiadają ofertę paneli podłogowych i parkietów posiadających wzór w kształcie jodełki, w jaką układa się klasyczny parkiet.

Z mody nie wychodzą od wielu lat także panele podłogowe i parkiety imitujące zwykłe klepki czy deski.

W korytarzach czy na klatkach schodowych dobrze będą się z kolei prezentowały panele naśladujące kamienne bloki lub płytki.

Parametry paneli podłogowych i parkietów

Kupując panele podłogowe i parkiety trzeba zainteresować się następującymi ich parametrami: grubość, ścieralność, faktura, połysk, sposób łączenia.

Dobre jakościowo panele podłogowe i parkiety będą miały grubość od 6 mm do 10 mm. Dobrze jest wybrać te grubsze, gdyż zapewnią one podłodze największą stabilność i najwyższą trwałość. Produkty o grubości 6 mm i poniżej sprawdzą się wyłącznie w mało używanych pomieszczeniach (w innych będą się odkształcać, a nawet rozłączać podczas eksploatacji).

Ścieralność paneli podłogowych i parkietów (czyli to, jak bardzo odporne są na ścieranie podczas chodzenia) oznaczana jest najczęściej za pomocą normy EN 13329. Według niej klasyfikuje się panele jako A1 (ścieralność bardzo słaba, do użytku w domowych pomieszczeniach mało używanych), A2 (ścieralność słaba, do domowych pomieszczeń średnio eksploatowanych), A3 (ścieralność dobra, domowe sypialnie, jadalnie, salony), A4 ścieralność wysoka, hole, biura i inne pomieszczenia o znacznych natężeniu ruchu) i A5 (ścieralność bardzo wysoka, do użytku w holach i instytucjach, w których eksploatacja podłogi jest bardzo wysoka).

Faktura paneli podłogowych i parkietów zazwyczaj przypomina naturalne drewno (np. imitowanie słoi drewna poprzez nałożenie specjalnej warstwy), choć spotykane są także produkty gładkie niczym polerowane szkło. To, jaka faktura zostanie wybrana, zależy od indywidualnych upodobań odbiorców oraz tego, w jakim stylu będzie urządzona reszta pomieszczenia.

Za połysk paneli podłogowych i parkietów odpowiada ich laminat, który może być połyskliwy, półmatowy lub całkowicie matowy. W pokojach, do których słońca wpada dość dużo, najbardziej naturalnie wyglądały będą panele matowe. Za to w pomieszczeniach o mniejszym poziomie nasłonecznienia świetnie sprawdzą się panele połyskliwe, o mocniejszych kolorach, które będą bardzo dobrze odbijały światło.

Główne metody łączenia paneli podłogowych i parkietów to podwójny lub pojedynczy klik. Ta druga jest znacznie popularniejsza. Aby za jej pomocą wpiąć pióro jednego panelu we wpust drugiego trzeba złożyć krawędzie paneli pod kątem, po czym prostować aż do momentu usłyszenia typowego kliknięcia (odnosi się to tak do długich, jak i krótkich krawędzi). Panele z pojedynczym klikiem łączone są tylko na dłuższych krawędziach, zaś krótsze z nich są tylko dociskane.

Ceny i producenci paneli podłogowych i parkietów

Panele podłogowe i parkiety są tańsze i niejednokrotnie bardziej wytrzymałe od drewna, a przy tym mają od niego niższe ceny, dlatego w rankingach użytkowników to one zazwyczaj wygrywają. Porównanie cen paneli podłogowych pokazuje, że za metr metr kwadratowy tego typu produktów zapłacić trzeba od niecałych 20 zł do nawet 200 zł.

Producenci paneli podłogowych, którzy wśród odbiorców cieszą się popularnością, to między innymi takie firmy jak: Balterio, Witex, Classen, Quick Step, Egger, Specfloor, Krono Original, Pergo, Kronopol, Parador, Tarkett, Barlinek czy Porta.

Tagi kategorii: Panele podłogowe, panel podłogowy
^
No-cache: 0.3698 s. (IBM5-fcgi-1)