zamknij
Klasa ścieralności
Wybierz zaznaczone
Ranking paneli podłogowych

Panele podłogowe

-2 140 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Panele podłogowe

O panelach podłogowych

Panele podłogowe to znakomite rozwiązanie, aby wykończyć podłogę. Kiedyś niezwykle popularne było linoleum, które umieszczane było zwłaszcza w blokach na betonowej posadzce. Dziś modne są właśnie panele, które pozwalają w dowolny sposób zaaranżować wygląd danego pomieszczenia. To doskonała opcja na łatwe i szybkie zaaranżowanie podłogi. Przede wszystkim wybierając odpowiednie panele podłogowe warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym kładziemy dany model, gdyż ma to związek z klasą ścieralności paneli. Dobrze jest także pomyśleć na sposobem montażu, kolorem czy łatwością pielęgnacji.

Motywy dekoracyjne na panelach podłogowych

Chętnie wybierany motyw dekoracyjny, jeśli chodzi o panele i parkiety podłogowe to drewno. Może ono imitować tworzywo pochodzące z lasów tropikalnych (np. drzewo tygrysie czy wenge afrykańskie) lub bardziej tradycyjne z naszego obszaru, jak: dąb, buk, brzoza, jesion czy sosna. Możliwe jest też, by dany motyw przypominał fakturą młode bądź stare, wielowiekowe drewno.

Coraz częściej spotyka się panele imitujące różnego typu kamienie. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy z jednej strony chcą, by podłoga była ciepła podczas kontaktu ze stopami, ale z drugiej nie chcą położyć na niej drewna lub paneli imitujących drewno. Panele podłogowe wyglądem mogą przypominać różne skały (np. wapienne) lub ciekawe skamieliny (np. skamieniały tytoń).

Formy paneli podłogowych

Panele podłogowe dostępne są w kilku ciekawych formach:

 • Dla wielbicieli klasyki producenci posiadają ofertę paneli podłogowych i parkietów posiadających wzór w kształcie jodełki, w jaką układa się klasyczny parkiet.
 • Z mody nie wychodzą od wielu lat także panele podłogowe i parkiety imitujące zwykłe klepki czy deski.
 • W korytarzach czy na klatkach schodowych dobrze będą się z kolei prezentowały panele naśladujące kamienne bloki lub płytki.

Kolory paneli podłogowych

Ponieważ panele podłogowe nadają się do każdego pomieszczenia, do wyboru mamy szereg różnych kolorów podłóg. Możemy postawić na panele w kolorze:

 • dębowym
 • hikora
 • jesionowym
 • klonowym
 • orzechowym
 • sosnowym
 • bukowym
 • kasztanowym
 • merbau
 • pinii
 • teakowym
 • wenge
 • wiązu
 • wiśniowym
 • świerku

Grubość paneli podłgoowych

Dobre jakościowo panele podłogowe będą miały grubość na poziomie:

 • 6 mm do 12 mm

Dobrze jest wybrać te grubsze, gdyż zapewnią one podłodze największą stabilność i najwyższą trwałość. Produkty o grubości 6 mm i poniżej sprawdzą się wyłącznie w mało używanych pomieszczeniach (w innych będą się odkształcać, a nawet rozłączać podczas eksploatacji).

Ścieralność paneli podłogowych

Ścieralność paneli podłogowych (czyli to, jak bardzo odporne są na ścieranie podczas chodzenia) oznaczana jest najczęściej za pomocą normy EN 13329. Według niej klasyfikuje się panele jako A1 (ścieralność bardzo słaba, do użytku w domowych pomieszczeniach mało używanych), A2 (ścieralność słaba, do domowych pomieszczeń średnio eksploatowanych), A3 (ścieralność dobra, domowe sypialnie, jadalnie, salony), A4 ścieralność wysoka, hole, biura i inne pomieszczenia o znacznych natężeniu ruchu) i A5 (ścieralność bardzo wysoka, do użytku w holach i instytucjach, w których eksploatacja podłogi jest bardzo wysoka).

Pozostałe parametry paneli podłogowych

Faktura paneli podłogowych i parkietów zazwyczaj przypomina naturalne drewno (np. imitowanie słoi drewna poprzez nałożenie specjalnej warstwy), choć spotykane są także produkty gładkie niczym polerowane szkło. To, jaka faktura zostanie wybrana, zależy od indywidualnych upodobań odbiorców oraz tego, w jakim stylu będzie urządzona reszta pomieszczenia.

Za połysk paneli podłogowych i parkietów odpowiada ich laminat, który może być połyskliwy, półmatowy lub całkowicie matowy. W pokojach, do których słońca wpada dość dużo, najbardziej naturalnie wyglądały będą panele matowe. Za to w pomieszczeniach o mniejszym poziomie nasłonecznienia świetnie sprawdzą się panele połyskliwe, o mocniejszych kolorach, które będą bardzo dobrze odbijały światło. Na obu rodzajach paneli znakomicie wyglądać będą niewielkie dywany, które zapewnią pomieszczeniu (np. sypialni) ciepłego wyglądu.

Główne metody łączenia paneli podłogowych i parkietów to podwójny lub pojedynczy klik. Ta druga jest znacznie popularniejsza. Aby za jej pomocą wpiąć pióro jednego panelu we wpust drugiego trzeba złożyć krawędzie paneli pod kątem, po czym prostować aż do momentu usłyszenia typowego kliknięcia (odnosi się to tak do długich, jak i krótkich krawędzi). Panele z pojedynczym klikiem łączone są tylko na dłuższych krawędziach, zaś krótsze z nich są tylko dociskane.

Tagi kategorii: Panele podłogowe, panel podłogowy
^
No-cache: 0.8109 s. (IBM5-fcgi-2)