zamknij
Szerokość robocza
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking podkaszarek

Podkaszarki

-287 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Podkaszarki

O podkaszarkach

Podkaszarki to rodzaj urządzenia do pielęgnacji ogrodu, które pomocne będzie przy przycinaniu trawy w takich miejscach jak okolice drzew, chodników, klombów, płotów i inne trudnodostępne dla dużych kosiarek. Przycinanie odbywa się w nich ęściej nie za pomocą noży, a przy użyciu żyłki, dzięki czemu trafienie na kamień czy innego typu przeszkodę nie uszkodzi sprzętu. Zasada pracy jest podobna, ale rodzajów podkaszarek jest więcej. Przed zakupem należy się więc zastanowić nad tym, na co zwrócić uwagę kupując podkaszarkę? Jakie parametry są najważniejsze? Jakie są wady i zalety tych produktów?

Rodzaje podkaszarek

Podkaszarki elektryczne mogą być zasilane sieciowo (za pomocą kabla) lub akumulatorowo. Moc pracy ich silnika waha się zazwyczaj w granicach 450-550 W, a średnica cięcia wynosi około 40 cm. Ich niewątpliwe zalety to lekkość (co jest nader ważne przy pracy ręcznej) i stosunkowo niskie ceny, zaś wada to (w przypadku zasilanych sieciowo) ograniczenie pracy przez długość kabla. Podkaszarka elektryczna może być przeznaczona do pracy jedną lub obiema rękami, a także mieć możliwość dostosowania długości prowadnicy do wzrostu osoby nią pracującej. W głowicy podkaszarek elektrycznych znajduje się zazwyczaj nylonowa żyłka, bardzo rzadko noże. Ze względu na sposób wysuwania żyłki urządzenia te dzielimy na ręczne (po zerwaniu się żyłki trzeba ja wysunąć ręką), półautomatyczne (po zerwaniu się żyłki wystarczy lekko docisnąć głowicę do ziemi, a żyłka wysunie się sama) i w pełni automatyczne (po zerwaniu się żyłki automatycznie wyciągnie się ona na pożądaną długość). Podkaszarki elektryczne sprawdzą się najlepiej na niewielkich powierzchniach.

Podkaszarki spalinowe to produkty niezbędne, jeśli trzeba podkosić trawę na dużej powierzchni lub jeśli nie ma się możliwości podłączenia na danym terenie zasilania elektrycznego. Moc ich silników mieści się w granicach 1,2-2,2 KM. Ze względu na swoją dużą wagę producenci wyposażają podkaszarki spalinowe w pas i szelki, które mają za zadanie odciążyć ręce podczas pracy i ułatwić manewrowanie urządzeniem. Mechanizmem tnącym w tego typu sprzęcie może być żyłka silikonowa, a także tarcze tnące czy (dużo rzadziej) noże. Średnica cięcia przekracza w nich zazwyczaj 40 cm, dzięki czemu efekt przycięcia osiągany jest znacznie szybciej. Do wad podkaszarek spalinowych zalicza się znaczny hałas (często zalecane jest więc zakładanie na uszy słuchawek ochronnych), dużą wagę, nieprzyjemny zapach spalin i ceny zdecydowanie wyższe od podkaszarek zasilanych akumulatorowo czy sieciowo.

 

Na co zwracać uwagę kupując podkaszarki?

Dokonując zakupu podkaszarek pierwsze, czym należy się zainteresować, to rodzaj i ocena jakości narzędzia tnącego. Wybór odpowiedniego zależeć powinien od tego, jak często i jak duże powierzchnie planuje się kosić. Wyróżniamy następujące mechanizmy tnące: głowica tnąca żyłkowa, głowica tnąca z nożykami z tworzywa sztucznego, tarcza tnąca, nóż rozdrabniający.

Kolejny ważny parametr to wygoda pracy. Podkaszarki mogą mieć uchwyt dolny i/lub górny, pas nośny i szelki, regulację prowadnicy, koła prowadzące i inne ułatwienia, które mogą być niezbędne przy dłuższej pracy.

Odpowiedniej jakości kabłąk ochronny zapewni bezpieczeństwo roślinom i innym rzeczom, w pobliżu których będzie się podcinać trawę. Ma on kształt półokrągłego drutu, który jest odpowiednio umieszczony na głowicy koszącej, przez co zapewnia zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy mechanizmem tnącym a resztą otoczenia.

Bezpieczeństwo pracy to także jedna z podstawowych zalet, jakimi powinny cechować się podkaszarki. Aby było ono zachowane, urządzenia powinny posiadać rozmaite blokady i osłony.

Ostatnie ważne dane techniczne, z opisami których powinno zapoznać się przed zakupem, to moc silnika, waga podkaszarki oraz jej szerokość robocza.

Ceny i producenci podkaszarek

Black&Decker, Krysiak, Makita, Stiga, Stihl, Bosch, Gardena, Hitachi to Ci z producentów podkaszarek, których oferta jest najbogatsza i najbardziej sprawdzona przez użytkowników.

Porównanie cen podkaszarek pokazuje, że najtańsze podkaszarki zasilane sieciowo kosztują około 60 zł, najtańsze zasilane akumulatorowo to wydatek około 110-130 zł, zaś za najtańsze zasilane spalinowo trzeba będzie zapłacić ponad 200 zł.

Tagi kategorii: Podkaszarki, podkaszarka spalinowa, kosa spalinowa
^
No-cache: 1.125 s. (IBM5-fcgi-2)