zamknij
Kolor
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking pościeli

Pościel

-15 868 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Pościel

Pościel

O pościelach

Pościel jest nie tylko wizytówką dla naszego łóżka, ale wpływa też na nasz komfort w czasie snu. Do niedawna najbardziej popularna była ta wykonana z kory. Teraz jej dominujące miejsce zaczyna powoli zajmować pościel satynowa. Oprócz nich na rynku dostępne są też mniej popularne rodzaje, wykonane z perkalu, flaneli i innych włókien. By zdecydować jaka pościel będzie najlepsza należy wcześniej zapoznać się z krótką charakterystyką poszczególnych materiałów.

Pościel satynowa

Pościel satynowa zwana jest też błyszczącą. Występuje w dwóch wersjach. Pierwsza stworzona jest z odpowiednio dobranych włókien gęstosplotowej, czesanej bawełny, poddanej odpowiednim zabiegom (uszlachetniającym, nabłyszczającym i zmiękczającym), druga – znacznie droższa – z włókien jedwabiu naturalnego lub syntetycznego. Występują także modele wykorzystujące oba rodzaje włókien jednocześnie. Pościele satynowe są bardzo eleganckie, przez co świetnie prezentują się w sypialniach zaaranżowanych w stylu retro, a nawet nawiązujących do konkretnych epok, takich jak barok czy renesans. Podczas użytkowania trzeba jednak uważać, gdyż ma ona sporą tendencję do zaciągania się. Natomiast zimą może się okazać, że satyna jedwabna jest za "zimna", dlatego dużo lepiej używać jej w cieplejszych porach roku. Podczas zakupu pościeli, zresztą tak jak i podczas zakupu wszystkich innych produktów, czytajmy dokładnie metki, gdyż materiał materiałowi nie jest równy. Satyna jedwabna niestety nie zawsze zawiera 100% jedwabiu, tak jak bawełniana – bawełny. Dodatkowo występują różne jakości włókien, tańsze są naturalnie gorsze, droższe cechują się wyższą jakością. Ze względu na swoją wysoką klasę i niekwestionowaną jakość pościel z satyny jedwabnej jest częstym prezentem ślubnym. Za komplet satynowy bawełniany będziemy musieli zapłacić pomiędzy 60 a 200 złotych, za mieszany bawełniano-jedwabny 150-400 złotych, a przy jedwabnym ceny sięgają nawet 900 złotych.

Pościel z kory

Kora to bawełniana tkanina o fakturze wklęsło-wypukłej. Pościel z niej wykonana jest trwała i stosunkowo niedroga. Cechuje się niegniotliwością, łatwością w czyszczeniu oraz tym, że można jej spokojnie używać przez cały rok – zarówno latem, jak i zimą. Jeżeli jest wykonana z dobrej klasy surowca, a barwniki zastosowane do nadania jej koloru są odpowiednio utrwalone, będzie nam służyć przez bardzo długi czas. Niestety kora posiada ograniczony stopień przewiewności, a w dotyku jest szorstka, dużo mniej miła niż satyna, co dla niektórych może w przypadku pościeli stanowić pewną wadę.

Pościel z perkalu

Perkal to rodzaj bawełnianego płótna. Dawniej ściągane było ono głównie z Indii, współcześnie jego produkcja poszerzyła się o inne kraje. Dzięki temu, że przy jego produkcji zastosowano okrągłą nić, tkanina ta jest bardzo gładka i ścisła, gęsta. Perkal jest równie przyjemny w dotyku co satyna. Pościel z niego wykonana wyróżnia się wyjątkowo dobrą jakością i podwyższoną trwałością oraz tym, że jest bardzo miła dla skóry. Idealnie nadaje się do wykonywania na niej różnego rodzaju haftów, będących niewątpliwą ozdobą.

Pościel z flaneli

Wbrew pozorom flanela (tkanina wykonana z bawełny lub lnu drapanego jedno bądź dwustronnie, o zakrywającej splot okrywie włosowej), kojarząca nam się bardziej z naszymi babciami niż ze współczesnością, to nadal nie przeżytek. Jej miękkość i lekkość, a także doskonałe właściwości termoizolacyjne sprawiają, że bardzo dobrze sprawdza się jako tkanina pościelowa. Polecana jest zwłaszcza w bardzo zimne noce. Niestety jest trudniej dostępna niż pościel z kory czy satyny, dlatego jej ceny nie są najniższe.

Pościel atłasowa

Atłas to wyjątkowo gładka tkanina. W jego skład wchodzi przędza bawełniana lub włókna wiskozowe (czasem ich mieszanka). Jego wierzchnia strona jest błyszcząca, natomiast spodnia – matowa. Pościele atłasowe są jednymi z piękniejszych i bardziej ekskluzywnych spośród tych, które można dostać w sklepach, dlatego również sprawdzają się idealnie jako prezenty czy część wystroju pomieszczeń urządzonych w dawnym stylu. Ceny tych pościeli kształtują się podobnie do tych satynowych.

Porównanie rodzajów pościeli pozwala zauważyć, że oferta na rynku jest na tyle bogata, że każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Pamiętając o wyżej wymienionych parametrach pościeli warto też zwrócić uwagę na wymiary rozpatrywanego przez nas kompletu (pościel zazwyczaj sprzedawana jest w zestawach zawierających poszwę na kołdrę i dwie poduszki, choć niektórzy producenci proponują też inne kombinacje) oraz jego wzór, tak by idealnie współgrał z naszym łóżkiem i wystrojem sypialni.

Tagi kategorii: Pościel, pościele
^
No-cache: 0.6396 s. (IBM5-fcgi-2)