zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking stojaków na wino

Stojaki na wino

-228 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Stojaki na wino

O stojakach na wino

Stojaki na wino to produkty, które sprawdzą się nie tylko u tych, którzy lubią mieć w domu duże zapasy wina. Zakup stojaków na wino to dobry wybór także dla tych, którzy chcą w elegancki sposób przechować jedną czy dwie butelki tego trunku. Różne są rodzaje i wymiary stojaków na wino, więc trzeba poświęcić dłuższą chwilę na to, by odpowiedzieć: jaki kupić? Zarówno tradycyjne stojaki na wino, jak i te nowoczesne, mają swoich wielbicieli. Jednak najważniejszym pytaniem powinno być nie: jaki stojak na wino kupić?, ale: gdzie go ustawić, by wino długo zachowało wszystkie swoje właściwości?

Rodzaje stojaków na wino

Materiały używane do wykonywania stojaków na wino to:

  • stal nierdzewna,
  • impregnowane drewno,
  • tworzywa sztuczne.

Wybór materiału zależy od gustu kupującego, jednak drewniane stojaki na wino uważane są za najbardziej tradycyjne.

Kształty stojaków na wino zależą od tego, ile butelek ma leżeć w stojaku. Gdy miejsc na butelki ma być dużo, wtedy najlepiej sprawdzą się stojaki w kształcie półki. Jeśli jednak przechowywane mają być na przykład jedna czy trzy butelki wina, wtedy wybór jest o wiele większy, ograniczony jedynie bogatą wyobraźnią projektantów, dzięki czemu łatwo dopasować stojaki na wino do aranżacji reszty pomieszczenia.

Stojaki na wino dzielą się też na te, które wiesza się na ścianach, które stawia się na podłodze i które stawia się na szafce. Tu zakup również powinien być dostosowany do ilości win. Stojak z jedną-trzema butelkami można postawić na półce, więcej win zmieści się w stojakach wiszących, a najwięcej – w stojących na ziemi.

Gdzie stawiać stojaki na wino?

Wbrew pozorom wina nie powinno przechowywać się na półce w salonie czy na kuchennej ścianie. Warunki w tych miejscach panujące nie są optymalnymi dla tego rodzaju napojów.

Stojaki na wino powinno się ustawiać w pomieszczeniach ciemnych. Ich oświetleniem w żadnym wypadku nie mogą być lampy halogenowe czy jarzeniówki, za to dobrze sprawdzą się tradycyjne żarówki o mocy nie przekraczającej 60 W. Zbyt wiele zbyt mocnego światła zanadto przyspieszy dojrzewanie wina, co w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynie tak na jego smak, jak i zapach, prowadząc do tak zwanego „smaku światła” (wytworzenia się związków siarki).

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajdują się stojaki na wino, nie może przekraczać 50 %, a wartością najbardziej wskazaną jest wilgotność na poziomie 70-75 %. Wyższa wilgotność sprawi, że etykiety wina będą zawilgocone, podatne na pleśnienie i odklejanie się, przez co butelka nie będzie posiadała informacji o swojej zawartości. Z kolei zbyt suche powietrze może doprowadzić do tego, że korek wina zanadto wyschnie i skurczy się, przez co część wina odparuje, a pozostała część zanadto się utleni psując smak napoju.

W domowej winiarni nie powinno być też za ciepło (powyżej 17 st. C). Wysoka temperatura sprawia, że wino dojrzewa szybciej, a więc i szybciej należy je spożyć.

Wino nie lubi wielu gwałtownych ruchów. Dlatego też lepiej trzymać je z daleka od ulicy, od wywołujących wibrację maszyn (np. dużych maszyn do szycia), a także unikać dłuższego przechowywania w lodówce, gdyż w tej wibracje są obecne prawie cały czas.

Opisywany napój ma do siebie też to, że lubi chłonąć inne, mocniejsze od siebie zapachy. W związku z tym stojaków na wino w żadnym wypadku nie wolno stawiać obok otwartych pojemników z chemikaliami i innymi mocno pachnącymi produktami.

Jeśli chodzi o pozycję, w jakiej przechowywać wino, to najlepszą jest pozycja leżąca. W niej to wino stale styka się z korkiem, dzięki czemu ten nie wysycha, przez co mógłby się kurczyć i doprowadzić do utlenienia się trunku.

Ceny i producenci stojaków na wino

Producentów stojaków na wino jest bardzo wielu. Wśród nich znajdują się takie firmy jak: Blomus, Drewbis, Kare Design, Qubuss, Zack, La Chaise Longue, Leopold Vienna, Philipi, Umbra, Tadar i wiele innych. Część z nich proponuje bardziej nowoczesne, designerskie stojaki na wino, zaś część – tradycyjne.

Najniższe ceny osiągają stojaki na jedno wino, które są wykonane z metalu. Kupi się je już za około 10 zł. Jednak robiąc porównanie cen łatwo zauważyć, że najdroższe stojaki na wino, mieszczące bardzo wiele jego butelek, to wydatek nawet do ponad 4 000 zł.

Tagi kategorii: na Stojaki wino, na stojak wino, do stojaki wina
^
No-cache: 1.2148 s. (IBM5-fcgi-2)