zamknij
Wysokość
Głębokość
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking stołów
Zobacz następne

Stoły

O stołach

Wydawało by się, że kupienie stołu to bardzo prosty wybór. Cztery nogi, blat. Nic bardziej mylnego. Parametry takie jak rodzaj materiału, z jakiego mogą być wykonane stoły, ich kształty i wymiary oraz przeznaczenie czynią z nich zakup nie mniej istotny niż wybór odpowiedniego sprzętu elektronicznego. Zaznaczyć trzeba, że kupno stołu to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, dlatego warto dokonać porównania cen poszczególnych z ich rodzajów.

Rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane stoły

Drewno to oczywiście najszlachetniejszy i najbardziej elegancki wybór jeśli chodzi o budowę stołu. Drewniane stoły mogą być ciężkie i masywne, będą wtedy dobrze wyglądać w tradycyjnie urządzonej jadalni lub w gabinecie, jak również lżejsze w formie, odpowiednie do nowocześniejszego lub rustykalnego wnętrza. Drewno bardzo szybko się odkształca jeśli nie jest właściwie zaimpregnowane, dlatego należy być ostrożnym w jego czyszczeniu, co może być dla niektórych wadą.

Szkło jest to materiał zapewniający bardzo elegancką prezencję stołu. Szklane blaty na metalowych nóżkach to rozwiązanie dobre do modernistycznych wnętrz. Jeśli chodzi o zalety tego materiału – hartowane szkło zapewnia trwałość, choć oczywiście szkło posiada wadę w postaci małej odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Stoły w całości metalowe to nie najpopularniejsze ostatnio rodzaje. Stoły do domu lub biura najczęściej posiadają tylko elementy wykonane właśnie z tego materiału, np. nogi, szuflady lub obramowanie blatu. Materiał ten jest natomiast stosunkowo często wykorzystywany w przypadku stołów barowych.

MDF to materiał znacznie bardziej odporny na odkształcenia niż drewno i to ten parametr decyduje o tym, że jest to materiał bardziej wytrzymały, uniwersalny, lżejszy i tańszy. Stoły wykonane z płyt MDF to zdecydowanie najpopularniejsza wersja, ich ceny są dzięki temu umiarkowane. Bogactwo kolorystyczne oraz rodzaje laminowane (z połyskiem) zapewniają im zwolenników i stosunkowo dużą różnorodność jeśli chodzi o sposób aranżacji. Zaletą MDF-u jest też łatwy do utrzymania w czystości.

Rodzaje stołów

Klasyczne stoły przeznaczone są do jadalni, kuchni, aneksów kuchennych i salonów połączonych z kuchnią. Różnorodne w formie i kształcie stanowią główny punkt, wokół którego zbierają się domownicy. Stoły mogą posiadać funkcję rozłożenia ich, co jest wyjątkowo przydatne w sytuacji, w której na specjalne okazje zapraszamy rodzinę, przez co niezbędne jest szybkie zwiększenie powierzchni blatu. Rozkładany stół to też idealna opcja dla posiadaczy niewielkich mieszkań. Stół można rozłożyć tylko na czas posiłku i schować ponownie wtedy, gdy nie jest użytkowany. Na co dzień dodatkowy blat schowany jest w specjalnym schowku pod stołem. Zdarzają się już modele z automatycznie chowaną i rozkładaną dodatkową powierzchnią blatu. Nie należy tez ignorować stołów składanych, które po opuszczeniu blatu chowają się w ścianie na zasadzie podobnej do barowego kontuaru. Rozwiązanie to może się okazać zbawienne dla właścicieli kawalerek, pozwoli zorganizować przestrzeń jadalną dla dwóch lub nawet czterech osób.

Stoliki barowe wykorzystywane są najczęściej jako dodatkowy mebel przydatny na przyjęciach, gdzie pomagają stworzyć przyjazną, swobodną atmosferę. Stoliki barowe znajdą też swoje zastosowanie np. w gabinecie i małej kuchni. Jeśli dodatkowo mają one zamontowane kółka, uczyni to z nich idealne, mobilne meble do małego wnętrza.

Stoliki śniadaniowe to niewielkie, składane, najczęściej wykonany z lekkiego drewna meble, które pozwalają cieszyć się posiłkiem w łóżku. Jeśli chodzi o ceny: stoliki śniadaniowe to wydatek rzędu ok. 100-150zł.

Kształt stołów

Stoły okrągłe dobrze wpasują się w małe jadalnie lub te w kształcie kwadratu.

Kwadratowe stoły idealnie sprawdzą się w małych przestrzeniach, jeśli jednak stoły te będą miały duże wymiary, wtedy biesiadujący mogą czuć się odseparowani od siebie.

Prostokątne stoły najbardziej uniwersalne ze stołów. Dobrze wyglądają zarówno w pomieszczeniach o małych, jaki dużych wymiarach.

Owalne stoły łączą w sobie zalety stołu prostokątnego i okrągłego, dlatego są bardzo chętnie wybierane przez kupujących.

Ważne parametry stołów

Wymiary stołu używanego w domu powinny być ustalone na podstawie liczby domowników – na jedną osobę powinno przypadać ok. 55 cm blatu. Niezwykle ważnym wymiarem jest też wysokość stołu. Jeśli decydujemy się na wymianę stołu na nowy, a krzesła zostawiamy bez zmian, wtedy należy sprawdzić, czy podczas siedzenia nogi swobodnie mieszczą się pod blatem. W takim wypadku zbyt wysokie stoły również być może nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.

Podsumowując: całościowa ocena jakości stołów zależy od stopnia ich dopasowania do wnętrza i wytrzymałości. O tym, jaki stół wybrać, pomagają nam często zdecydować producenci - najróżniejsze rodzaje dostępnych mebli dają możliwość zapewnienia pełnej ich funkcjonalności.

Tagi kategorii: Stoły, stół
^
No-cache: 0.8141 s. (IBM5-fcgi-1)