zamknij
Materiał
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking szafek łazienkowych

Szafki łazienkowe

-2 054 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Szafki łazienkowe

O Szafkach łazienkowych

Łazienka, nawet ta najmniejsza, musi być wyposażona w miejsce do przechowywania – kosmetyków, zapasowego papieru toaletowego, środków czystości. Najlepiej w tej roli sprawdzą się szafki łazienkowe, zróżnicowane pod względem wielkości, koloru, materiału czy stylu. W ofercie producentów znajdziemy szafki podumywalkowe, ścienne, słupki, z wbudowanymi koszami na brudną bieliznę.

Najważniejsze parametry szafek łazienkowych

W łazienkach wilgotność powietrza jest większa niż w innych pomieszczeniach, dlatego ważnym jest, by nasze szafki wykonane były z wodoodpornych materiałów. Folia, jako środek zabezpieczający może nie być wystarczająca, ale jest znacznie tańsza, co wpływa na cenę szafek łazienkowych. Jeśli chcemy więc, by meble służyły przez długie lata, korzystniej wybrać te pokryte wodoodpornym lakierem (najlepiej poliuretanowym).

Dla zaoszczędzenia przestrzeni w niewielkich łazienkach warto wybrać umywalki meblowe. Przymocowywane są one śrubami do ściany, ale cały ich ciężar przeniesiony zostaje na szafkę, z którą umywalka tworzy komplet. Gdy zdecydujemy się na zakup takiego rozwiązania, wtedy nie tylko dobrze zagospodarujemy wolną przestrzeń, ale też schowamy zawory i syfony, które nie zawsze ładnie się prezentują. Omawiane szafki występują w wersjach wiszących lub stojących. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od naszego gustu i modelu wybranego zlewu. Dobrze jest jednak, by te stojące były umieszczane na podgumowanych nóżkach, przez co drewno nie będzie stykać się bezpośrednio z podłogą. Dodatkowo nie jest wskazane, by tylna ściana szafki przylegała bezpośrednio do ściany. Nawet już minimalna szpara pomiędzy nimi zapewni cyrkulację powietrza, która będzie osuszać ewentualne zachlapania.

Jeśli mebel pod umywalką będzie wystarczająco głęboki (50-60 cm), zastanówmy się również nad zaplanowaniem w nim szuflad. Po umieszczone w nich rzeczy nie musimy się mocno schylać, co jest niewątpliwą zaletą. Przy mniejszych umywalkach, pod którymi szafki osiągają głębokość około czterdziestu centymetrów, ewentualne szuflady mogą okazać się zbyt małe, dlatego w tym przypadku lepiej wybrać tradycyjne półki.

Aby wygodnie umyć ręce, potrzebne jest przy umywalce miejsce na stopy. Dlatego podczas zakupów najlepiej wybierać te modele szafek, które nie sięgają do ziemi (stoją na nóżkach), bądź są cofnięte o dziesięć-piętnaście centymetrów od krawędzi umywalki. Dobrym wyborem jest też (gdy miejsce w łazience na to pozwoli) kupienie szafki z blatem, na którym będzie można poukładać różne akcesoria i kosmetyki.

Do pozostałych mebli spotykanych w łazienkach należą:

  • stojące słupki wysokie (mające wymiary: 175-185 cm wysokości i 30 cm szerokości, różną ilość drzwiczek i półeczek, niekiedy kosz na pranie),
  • słupki niskie (wymiary: 70-100 cm wysokości i 30-40 cm szerokości, zakończone blatem),
  • komody (70-100 cm wysokości, szerokość różna, ale znacznie większa niż przy słupkach niskich),
  • szafki wiszące (25-60 cm szerokości, jedne lub dwoje drzwiczek)
  • szafki z lustrem (wieszane zazwyczaj nad umywalkami, nieraz, w wersjach o wyższej cenie, zawierające dodatkowe oświetlenie).

Przy wysokich i wąskich szafkach powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie tylko postawić je na prostym podłożu, ale też przymocować do ściany, gdyż ich wadą jest stosunkowo duża możliwość wywrócenia się.

Rodzaje szafek ze względu na montaż

Biorąc pod uwagę sposób montażu w łazience, szafki łazienkowe najprościej podzielić na stojące i wiszące. Drugi z typów jest bardzo pożądany, ponieważ pozwala na łatwy dostęp do podłogi łazienkowej w czasie sprzątania. Poza tym, gdy niewiele rzeczy stoi na podłodze, wówczas nie zbiera się wokół nich brud i koty kurzu. A to poprawia higienę w miejscu, które i tak narażone jest bardziej na zabrudzenia czy rozwój bakterii. Poza tym szafki wiszące mają nowoczesną linię i kształt, a w połączeniu z oryginalną barwą tworzą nowoczesną, designerską kompozycję. Jeśli jednak wybierzemy szafki stojące, warto zaopatrzyć je w gumowe nóżki lub przynajmniej ślizgacze, aby drewno lub płyta MDF nie stykała się bezpośrednio z podłogą.

Rodzaje szafek ze względu na materiał, kształt i formę

Szafki możemy też podzielić pod względem materiału, z jakiego je wykonano. Podstawowe materiały to płyta MDF w specjalnej okleinie o podwyższonej odporności na wilgoć oraz naturalne drewno zabezpieczone odpowiednimi środkami. Poza materiałem i sposobem montażu, szafki wyróżnia także kształt i forma. Do wyboru mamy komody łazienkowe, szafki narożne, szafki podumywalkowe, słupki łazienkowe, a także szafki nad umywalkę wyposażone w lustro.

Co schowamy w szafkach łazienkowych?

Szafki łazienkowe mogą spełniać rozmaite funkcje, a w tym stanowić podparcie dla umywalki lub miejsce, na którym zawieszone jest lustro. Popularnym rozwiązaniem są też tzw. umywalki meblowe, które są przymocowywane śrubami do ściany, ale cały ich ciężar przeniesiony jest na szafkę, z którą umywalka tworzy komplet. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dobrze zagospodarować wolną przestrzeń, jak również schować zawory i syfony, które niekoniecznie estetycznie się prezentują.

Tagi kategorii: łazienkowe szafki, do lazienki szafki, łazienkowa szafka
^
Cache: 0.0141 s. (IBM5-fcgi-2)