zamknij
Zmywalna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking tapet
Zobacz następne

Tapety

O Tapetach

Tapeta na ścianie może w znaczny sposób odmienić wizerunek danego pokoju. Spowoduje, że mieszkanie nabierze nowoczesnego charakteru bądź zmieni surowy wygląd na bardziej przytulny. Na rynku istnieje wielu producentów tapet, a wzornictwo jest zróżnicowane i bogate. Istnieją tapety wykonane z różnorodnych materiałów, posiadających różne właściwości. Najważniejsze, czym powinna cechować się tapeta to trwałość, prostota nakładania i zrywania oraz łatwość przy usuwaniu zabrudzeń. Jak wybrać tapetę i czym się sugerować. Zupełnie inne oczekiwanie ma spełniać tapeta w kuchni czy łazience, niż w pokoju lub sypialni. Producenci będąc dla siebie konkurentami utrzymują jakość tapet na podobnym poziomie.

Tapety papierowe

Jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych rodzajów tapet jest tapeta papierowa. Należy zwrócić uwagę na grubość tapet papierowych (dostępne w wersjach jedno, dwu lub trzy warstwowych). Oczywiście, im grubsza tapeta tym, bardziej odporna na uszkodzenia. Nie poleca się stosowania cienkich tapet szczególnie w pomieszczeniach, gdzie występuje duża wilgotność powietrza, a ściany są bardzo nierówne i posiadają dużo grudek. W takim przypadku: po pierwsze przez papier przebiją się wszystkie wypukłości, po drugie wilgoć szybko uszkodzi tapetę. Jednak, gdy pokój będzie bardzo często wietrzony, można temu zapobiec. Zaletą tapety papierowej jest bowiem to, że bez trudu przepuszczają parę wodną, a to dobrze wpływa na mikroklimat w pokoju. Ponadto warto zwrócić uwagę, że zakładanie cienkiej tapety wymaga ogromnej cierpliwości, ponieważ prędko można ją porwać. Wszystkie wady tapety związane z klejeniem jej i funkcjonowaniem wynagradza cena tapety, która nie jest wygórowana i waha się już od około 14 zł za rolkę. Najlepszą firmą wśród producentów tapet papierowych jest Rush.

Tapety na flizelinie

Tapety na flizelinie to kolejny rodzaj tapet, na którą można się zdecydować. Są innowacyjne, a ich największym atutem jest prostota przy zakładaniu. Polega to na tym, że odpowiednim klejem nie smaruje się tapety, jak to bywa przy tych tradycyjnych, lecz ścianę. W następnej kolejności przykłada się równo tapetę do posmarowanej klejem ściany, co wzmacnia precyzję wykonania pracy. Należy zwrócić uwagę, że jej wewnętrzna struktura sprawia, że są odporne na odkształcenia podczas klejenia. Z porównania cen tapet wynika, że tego rodzaju tapety są zaledwie kilka złotych droższe niż w wersji papierowej. Tapety na flizelinie można otrzymać już za około 20 zł.

Tapety winylowe

Następny rodzaj tapet to winylowe. Ich charakterystyka powinna zostać zawarta w kilku słowach: nowoczesne, trwałe, grube i sztywne. Z jednej strony zaletą jest ich budowa. Sprawia, że są. bardzo odporne na usterki i negatywne działanie innych czynników, tj. para wodna czy różne opary kuchenne. Te cechy, które warunkują ich trwałość i odporność, powodują także, że tapety charakteryzują się nieprzepuszczalnością, więc mówiąc potocznie ściany w domu „nie oddychają”. O ile mogą być dobrym pomysłem do wykorzystania do kuchni czy łazienki, tak nie zdadzą egzaminu, jeśli wytapetuje się nimi cały dom czy mieszkanie. Najlepszą firmą przy wyborze tapet na flizelinie lub winylowych jest Marburg, ze względu na ich duże doświadczenie w tej dziedzinie. Ceny tapet winylowych zaczynają się od około 25 zł (rolka).

Tapety z włókna szklanego

Kolejny rodzaj tapet, którym warto się zainteresować to tapety z włókna szklanego. Są to tapety przeznaczone w szczególności do malowania. Podobnie jak poprzednie tapety są odporne na wszelkie uszkodzenia, bardzo łatwo zmywa się wszelkie zabrudzenia, nawet środkami dezynfekującymi. Ważną zaletą takich tapet jest nie pochłanianie wilgoci. Wadą tego rodzaju tapet jest wysoka cena, związana z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i innowacji. Przeciętna cena tapety z włókna szklanego (biorąc pod uwagę te z najniższej półki) waha się w granicach stu kilkudziesięciu złotych.

Wzornictwo

Ponadto, przy wyborze tapety należy również zwrócić uwagę na wzornictwo. Obecnie trendy panujące w stylistyce i aranżacji domów są bardzo zróżnicowane. Dużo zależy od gustu mieszkańca. Jeśli wybiera się tapetę do salonu i chce się uzyskać klasyczny i elegancki wygląd najlepszym rozwiązaniem są tapety delikatne w kolorach kremowych, beżowych. Wzory znajdujące się na tapetach również powinny odznaczać się delikatnością i mogą to być, np. jedynie wzory w postaci wypukłości na tapecie. Jednak ludzie poszukują coraz więcej nowoczesności i urozmaiceń, dlatego często można spotkać się z innowacyjnymi wzorami na tapetach. Popularne są zarówno kolory żywe, mocne, jak i delikatne przywołujące pewien sentyment do przeszłości. Obecnie nie istnieje nawet motyw przewodni, który można uznać za modny i który koniecznie musi znaleźć się w mieszkaniu. Zarówno tapety wzorzyste jak i te gładkie są modne. Liczy się oryginalność wzornictwa i łączenie ze sobą różnych elementów. Oczywiście, im wzór bardziej oryginalny, skomplikowany i wyróżniający się artyzmem, tym znaczniej rośnie cena tapety. Najlepsza firma, projektująca wyszukane wzory to również Marburg.

Tagi kategorii: ścienne Tapety, tapety, tapeta
^
Cache: 0.019 s. (IBM5-fcgi-1)