zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking termometrów pokojowych

Termometry pokojowe

-216 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Termometry pokojowe

O termometrach i barometrach

Termometry i barometry to niewielkie urządzenia, które są niemal w każdym domu. W zależności od potrzeb kupuje się różne rodzaje termometrów i barometrów. Wiele osób jednak nie do końca wie, jakie termometry i barometry wybrać, by najdokładniej mierzyć temperaturę i ciśnienie powietrza. Zastanawiając się nad tym, które z nich kupić, na początek najlepiej poznać parametry, a przez to wady i zalety poszczególnych rodzajów termometrów i barometrów. Kolejnym krokiem powinno być porównanie cen termometrów i barometrów. Działania te umożliwią pełną ocenę jakości urządzeń, przez co te zakupione będą służyły odpowiednio długo.

Termometry

Podstawą działania najbardziej tradycyjnych termometrów są ciała termometryczne, które pod wpływem określonej temperatury nabywają określonych właściwości termometrycznych. Mówiąc prościej, gdy na rtęć, alkohol czy inne termometryczne ciało oddziałuje określona temperatura, wtedy słupek rtęci czy alkoholu podnosi się bądź spada, pokazując określoną temperaturę. Oczywiście to nie jedyne rodzaje termometrów, ale do niedawna to właśnie te były najbardziej popularne.

Termometry cieczowe mogą pracować w temperaturach od -38 st. C do +356 st. C (rtęciowe) lub od -70 st. C do + 120 st. C (alkoholowe). Pierwsze z nich często są modelami zaokiennymi, zaś drugie – pokojowymi.

Termometry bimetaliczne można spotkać na przykład w piekarnikach mających przezroczystą szybę. Ich działanie opiera się na różnicach w rozszerzalności cieplnej dwóch metali, których paski są nierozerwalnie połączone ze sobą. Posiadanie różnych współczynników rozszerzalności cieplnej elementów bimetalicznych sprawia, że zmieniają one krzywiznę przy zmianie temperatury.

Termometry gazowe to takie urządzenia, w których roboczym czynnikiem jest gaz. Wykorzystywane jest w nich zjawisko rozszerzalności termicznej gazu. Określenie temperatury odbywa się przez specjalny czujnik, który mierzy poszczególne parametry gazu, takie jak objętość przy stałym ciśnieniu bądź ciśnienie przy stałej objętości.

Termometry elektryczne to takie, w których działaniu wykorzystywany jest fakt wpływu temperatury na właściwości elektryczne materiałów, które wykorzystywane są przy konstrukcji czujników. Urządzenia tego rodzaju są bardzo dokładne i mogą pracować w bardzo różnorodnych temperaturach.

Barometry

Barometry to urządzenia, które służą do mierzenia poziomu ciśnienia atmosferycznego. Ich działanie może być dwojakiego rodzaju, dlatego też kupić można barometry cieczowe i barometry sprężynowe.

Barometry cieczowe tworzone są już od 1643 roku. Aby mogły prawidłowo pracować, zastosowano w nich ciecz mającą dużą gęstość, którą najczęściej jest rtęć. Umieszcza się ją w specjalnej rurce, którą ustawia się pionowo. Hydrostatyczne ciśnienie zastosowanej cieczy jest równoważone przez ciśnienie powietrza, dzięki czemu słup cieczy pokazuje obecne ciśnienie atmosferyczne. Trzeba jednak uważać, by słup cieczy znajdował się koniecznie w pozycji pionowej, gdyż inaczej może dojść do zakłócenia pracy barometru. Niedokładne działanie urządzenia może wynikać także ze zmiany gęstości cieczy spowodowanej zmianą temperatury otoczenia, przedostaniem się drobinek powietrza do próżni Torricellego (znajdującej się nad cieczą) czy zbytnim przyleganiem cieczy do wewnętrznych ścianek rurki, w której się ona znajduje.

Barometry sprężynowe działają w oparciu o tak zwany aneroid, czyli specjalny czujnik. Zbudowany jest on ze szczelnie zamkniętego naczynka, w którym znajduje się delikatnie rozrzedzone powietrze i mechaniczne wskazówki, które łączą się ze ściankami barometru. Gdy dochodzi do zmian w poziomie ciśnienia, wtedy powierzchnia ścianki lekko się wygina, poruszając przez to wskazówką. Jednak najważniejszą częścią barometrów sprężynowych jest tak zwana puszka Vidiego (membranowa), której to odkształcenia powodowane przez zmiany ciśnienia przenoszone są bezpośrednio na wskazówki.

Ceny i producenci termometrów i barometrów

Ceny termometrów i barometrów wahają się od około 3-4 zł (najprostsze termometry cieczowe) do nawet ponad 1 000 zł (rozbudowane stacje pogodowe). To, który z nich się kupi, zależy od potrzeb poszczególnych użytkowników. Do domowego użytku nie warto jednak kupować najdroższych produktów, gdyż część ich funkcji może być zupełnie niepotrzebna do codziennego sprawdzania pogody. Przed zakupem warto więc zrobić nie tylko ocenę użyteczności, ale też porównanie cen termometrów i barometrów.

Jako, że konstrukcja termometrów i barometrów jest stosunkowo prosta, tworzeniem tego typu urządzeń zajmuje się wiele firm. Najpopularniejsi producenci termometrów i barometrów to między innymi: Abatronic, Bioterm, Koch, Technoline, TFA, Adler czy Blomus.

Tagi kategorii: na okno Termometry, barometry i Termometry, okno termometr za
^
No-cache: 0.6803 s. (IBM5-fcgi-2)