zamknij
Liczba pikseli
Przekątna ekranu
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking aparatów cyfrowych

Aparaty cyfrowe

-243 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Aparaty cyfrowe

O Aparatach cyfrowych

Jakie podstawowe wady i zalety mają poszczególne aparaty cyfrowe? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Odpowiedź na te pytania jest trudna, gdyż wraz z rozwojem technologii ilość funkcji i dodatkowych parametrów ciągle rośnie. Równie wielka jest też rozpiętość cen aparatów cyfrowych dostępnych na rynku. Dlatego przed kupieniem tego sprzętu warto dokonać porównania jego cen, funkcjonalności i jakości.

Aparaty cyfrowe to aparaty, które zamiast komory na rolkę filmu fotograficznego posiadają wbudowaną, wyposażoną w elementy światłoczułe matrycę (czyli niewielką płytkę), która odbierając światło wpadające do wnętrza przez system optyczny produkuje obraz, zapisywany następnie na nośniku pamięci w postaci pliku graficznego.

Najważniejsze parametry aparatów cyfrowych

Dość istotną kwestią podczas zakupu aparatów cyfrowych jest rozdzielczość ich matrycy, czyli ilość pikseli. Im więcej pikseli, tym czysto teoretycznie powinniśmy dostać zdjęcia o lepszej jakości. W praktyce jest to zaledwie połowa sukcesu, drugą połową jest optyka i jakość sensora aparatu. Wystarczające w przypadku aparatów cyfrowych powinny okazać się matryce 12 mpix i większe. Lwia część produkowanych aparatów oferuje rozdzielczość 16 mpix, co jest wartością optymalną dla większości użytkowników. Wyższa rozdzielczość dotyczy zazwyczaj aparatów cyfrowych i lustrzanek dla profesjonalistów.

Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o dane techniczne aparatów, jest zoom optyczny. Jest to funkcja, która określa, ile razy można powiększyć najmniejszą wartość ogniskowej w obiektywie zmiennoogniskowym. Najprościej rzecz ujmując – przesunięcie soczewek skutkuje zmianą pola widzenia, dzięki czemu wybrane detale kadru możemy zobaczyć lepiej bez utraty cennych szczegółów. Im większy zoom optyczny, tym większe są możliwości aparatu. Z drugiej strony duże wartości zoomu utrudniają zrobienie zdjęcia i w efekcie łatwiej jest o poruszenie i rozmazanie fotografii - tu z pomocą przychodzi zaawansowana stabilizacja optyczna, która częściowo eliminuje ten problem.

Aby zniwelować ten efekt poruszenia lub rozmazania zdjęć, w kupionym aparacie cyfrowym musi znajdować się stabilizator obrazu. Jeżeli zakupiony aparat posiada wymienne obiektywy, wtedy to one zajmują się stabilizacją. Warto zwrócić uwagę czy dany aparat posiada stabilizację optyczną, czy cyfrową - ta druga daje bardzo słabe efekty. Jeśli nie dysponujemy wyjątkowo stabilną ręką, a aparat z którego korzystamy ma duży zoom optyczny i lubimy z tej funkcji często korzystać, a także jeśli nagrywamy dużo filmów, funkcja ta jest bardzo ważna. Każda firma zastosowany przez siebie stabilizator patentuje, dlatego każdy producent stosuje tu inne rozwiązania. Ocena jakości stabilizatora sprowadza się do stwierdzenia, iż przeciętnego użytkownika powinno interesować to, czy aparat stabilizator w aparacie cyfrowym jest, czy nie.

Duże znaczenie dla komfortu użytkowania aparatów cyfrowych mają wymiary, czyli m.in. przekątna wyświetlacza LCD, na którym zazwyczaj kadruje się (jeśli aparat dysponuje funkcją live view), a następnie ogląda wykonane zdjęcie. Duży wyświetlacz daje większy komfort i możliwości. Warto też zwrócić uwagę, czy jest on uchylany, co dodatkowo ułatwi kadrowanie zdjęć na przykład na koncertach czy innych imprezach masowych. Wyświetlacz służy też do obsługi menu aparatu czy nawet wstępnej edycji zdjęć. Jak więc odpowiedzieć na pytanie: jaki wyświetlacz wybrać? Istotnym parametrem jest rozdzielczość: im wyższa, tym więcej energii zużywa aparat. Standardowy, optymalny rozmiar wyświetlacza to 2,5 cala. Mniejsze nie pozwolą na dojrzenie jakichkolwiek szczegółów przy większych rozdzielczościach. Duże wyświetlacze (nawet do 5 cali) są natomiast eleganckie i bardzo komfortowe, zapewniają świetne odwzorowanie barw i wysoką rozdzielczość.

Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze aparatu, to rodzaj zasilania, jaki został przewidziany przez producenta. Jeśli po aparat sięgamy rzadko, dobrym rozwiązaniem będą wymienne akumulatory. Jeśli jednak fotografujemy stosunkowo często, wtedy dużo ekonomiczniejszą opcją zasilania są źródła odnawialne – tańsze baterie typu Ni-Mh lub, dużo wydajniejsze ale droższe, akumulatory dedykowane.

Rodzaje nośników pamięci w aparatach cyfrowych

Różne rodzaje aparatów cyfrowych współpracują z różnymi nośnikami kart pamięci. Warto o tym wiedzieć, gdyż nośnik pamięci będziemy musieli dokupić sami, co będzie kolejnym wydatkiem. Najtańsze i najpopularniejsze są karty SD (posiadają przełącznik zabezpieczający zawartość karty przed zapisem). Wykorzystywane są one nie tylko w aparatach, ale też na przykład w laptopach, co ułatwia transport i przechowywanie zdjęć, a także szybki ich odczyt na dowolnych sprzęcie. Aparaty cyfrowe obsługujące karty SD nie obsługują SDHC, natomiast te przystosowane do kart SDHC z powodzeniem mogą współpracować z kartami SD. Karty SDHC uważane są za znacznie szybsze i oferujące większe pojemności.

Karty typu microSD lub microSDHC nie różnią się od swoich „większych” kuzynów niczym poza rozmiarem. Przeznaczone są do aparatów o mniejszych gabarytach. Najczęściej określone marki preferują określony typ pamięci – karty typu Memory Stick (zazwyczaj mniejsze od kart SD) stosowane są głównie przez firmę Sony. Karty typu xD występują zazwyczaj w aparatach marki Olympus i Fuji. Karty MMC (używane przez wiele firm) nie posiadają przełącznika, który zabezpiecza zawartość przed zapisem. Przy wyborze rodzaju pamięci warto zwrócić uwagę na parametr dotyczący szybkości zapisu. Im jest ona większa, tym lepiej, gdyż aparat będzie działał szybciej. Ale duże szybkości w pełni docenione mogą zostać tylko przez użytkowników aparatów cyfrowych większych, bardziej skomplikowanych. Jeśli decydujemy się na aparaty kompaktowe, mieszczące się w kieszeni, szybkość zapisu nie będzie tak istotna.

Ceny i producenci aparatów cyfrowych

Wybór aparatu to sprawa bardzo indywidualna. Trzeba zastanowić się do jakiego rodzaju fotografii będzie nam służył, w jakich warunkach oświetleniowych, czy potrzebujemy wymienne obiektywy, ile mpix jest wymagane (np. bardzo duża ilość mpix jest przydatna do obórki zdjęć) i tym podobne.

Firm produkujących sprzęt fotograficzny jest wiele. Najpopularniejsze marki, jak np. Canon, Nikon, Olympus, Pentax czy Sony to tylko wierzchołek góry lodowej. Jaka firma jest zatem najlepsza pod względem ceny i jakości? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Standardowo cena aparatu rośnie wraz z ilością funkcji oraz jakością otrzymywanych zdjęć. Wybór marki powinien być zatem sprawą drugorzędną.

Tagi kategorii: aparat cyfrowy, aparaty cyfrowe, cyfrówki
^
Cache: 0.0172 s. (IBM5-fcgi-2)