zamknij
Podgląd kadru na LCD
Przekątna ekranu
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking lustrzanek cyfrowych

Lustrzanki cyfrowe

-180 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Lustrzanki cyfrowe

O Lustrzankach cyfrowych

Lustrzanki cyfrowe to typ aparatu fotograficznego z technologią wykorzystującą lustro w systemie optycznym, rzucające obraz na matówkę i unoszące się przy naciśnięciu migawki. Zamiast błony fotograficznej wpadające do ich wnętrza światło oświetla matrycę zbudowaną z elementów światłoczułych. Dodatkowo lustrzanka cyfrowa daje możliwość zmiany obiektywów, co skutkuje możliwością dopasowania układu optycznego do potrzeb użytkownika i warunków atmosferycznych. Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę odpowiadając sobie na pytanie: jaką lustrzankę kupić? Poznanie ich oraz porównanie cen poszczególnych rodzajów tych aparatów pozwoli wybrać model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę kupując lustrzanki cyfrowe?

Jaka lustrzanka jest najlepsza, trudno stwierdzić. By być w pełni zadowolonym z wyboru należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od aparatu. Wszyscy producenci – zarówno Nikon, jak i Canon, Pentax czy Fujifilm – oferują lustrzanki cyfrowe przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Jeśli już decydujemy się na lustrzankę cyfrową nie warto poprzestawać na ustawieniach automatycznych, ale lepiej zapoznać się z parametrami i opisami technicznymi producentów by wiedzieć, jakie możliwości będzie dawał wybrany przez nas sprzęt.

Podstawowa zatem kwestia, nad którą trzeba się zastanowić: czy zależy nam na uzyskaniu świetnej jakości zdjęć i odrobinie zabawy przy okazji ich wykonywania, czy jest to nasz pierwszy a może kolejny aparat tego typu i poszukujemy czegoś co umożliwi nam się rozwijać? Odpowiedź na te pytania pozwoli też wstępnie ustalić cenę lustrzanki. Te prostsze w konstrukcji będą kosztować ok. 2000 zł, natomiast te, których dane techniczne będą bardziej zaawansowane, będą posiadały ceny 4000 zł i więcej.

Ważne parametry lustrzanek cyfrowych

Przy wyborze lustrzanki cyfrowej, czy to tej typu entry-level dla początkujących, czy może już bardziej zaawansowanej warto zwrócić uwagę na pewne funkcje.

Od rozdzielczości matrycy (czyli od tego, ile elementów światłoczułych zwanych pikselami ma matryca) zależy jakość zdjęcia i granica wielkości odbitek. Im większa rozdzielczość matrycy, tym większą odbitkę możemy uzyskać. Trzeba ten parametr wziąć pod uwagę jeśli zamierzamy drukować zdjęcia większe niż np. 30x40cm. Lustrzanki cyfrowe najczęściej proponują wielkości matrycy rozpoczynające się od 10 Mpix i dla fotografa-amatora jest bezie to wielkość wystarczająca. Większe matryce, np. 17 Mpix, przeznaczone są dla profesjonalistów.

Stabilizator obrazu jest to funkcja, która przydaje się w sytuacji, w której wykonujemy zdjęcia „z ręki”, gdyż chroni zdjęcia przed poruszeniem. Jest on przydatny także wtedy, kiedy robimy zdjęcia o zmroku, w nocy lub w kiepskich warunkach oświetleniowych. W takich warunkach czas otwarcia migawki się wydłuża, a niebezpieczeństwo poruszenia aparatu znacząco wtedy wzrasta.

Podgląd kadru to funkcja bardzo przydatna, dziś wręcz pożądana dla początkujących (ale nie tylko dla nich). Coraz częściej kadrowanie odbywa się nie przez patrzenie w wizjer, ale właśnie na ekran LCD. Podgląd na żywo czyni fotografowani znacznie prostszym, a obraz jest większy niż ten, który widzimy w wizjerze, dzięki temu zdjęcie będzie bardziej precyzyjne. Warto zwrócić uwagę, czy ekran LCD jest uchylany oraz czy przy określonym odchyleniu obraz jest nadal dobrze widoczny. Inną istotną funkcją w przypadku lustrzanek jest też możliwość obserwowania zmian ekspozycji jakie wprowadzamy na uzyskiwany obraz.

By kadrowanie zdjęć przez ekran LCD odbywało się bez przeszkód należy zainteresować się jaką przekątną wyświetlacza, jaką dana lustrzanka cyfrowa posiada. Najczęściej spotykana przekątna to 2,5-2,7”, często spotyka się też przekątną 3”. Ocena jakości wyświetlacza nie powinna opierać się jednak tylko na jego przekątnej – równie ważna jest jego rozdzielczość (określana jako liczba punktów obrazowych) i jasność. Rozdzielczość w tym wypadku nie powinna być zbyt duża – dla 2,5” optymalna ilość to 200 tys. Mpix, więcej może powodować utratę ostrości.

Obraz przetwarzany przez matrycę zapisywany jest na wymiennych nośnikach pamięci, których na rynku istnieje kilka rodzajów i producentów. CF – czyli Compact Flash – to karty o stosunkowo dużych wymiarach, wykorzystywane przez Canona, Fuji, Sony. SD (Secure Digital) – to najpowszechniej wykorzystywane karty – są nieduże, o dość dobrych parametrach zapisu i odczytu danych, dostępne w dużych i małych pojemnościach. Obecnie jednak wprowadzono już nowy model kart SD – SDHC. Trzeba uważać, jakie karty obsługuje wybierana lustrzanka, gdyż SD nie będą działały, jeśli aparat współpracować ma z kartami SDHC. W drugą stronę nie ma takich przeciwwskazań. Karty SD stosowane są w większości lustrzanek amatorskich (oprócz Olympusa). Karty pamięci Memory Stick stosowane są tylko przez firmę Sony, natomiast xD – przez Fujifilm i Olympus (są małe, wadą ich jest natomiast to, że maksymalna pojemność zapisu to 2GB). Natomiast karty MMC (Multi Media Card) mogą być stosowane jako zamiennik kart SD.

Jeśli chodzi o zasilanie lustrzanki cyfrowej, to do wyboru mamy zasilanie dedykowane i akumulatorki (ładowalne baterie AA). Zaletą zasilania bateryjnego jest to, że jeśli ładowalne akumulatorki w najmniej oczekiwanym momencie się rozładują, istnieje możliwość dokupienia baterii w najbliższym kiosku. Zawsze można też mieć naładowany zapas. Zasilanie dedykowane zaś najczęściej jest zdecydowanie droższe, ale zastosowane w aparacie zmniejsza jego rozmiary. Jeśli zaś zasilanie to padnie nam „w terenie”, wtedy nie będzie możliwości wykonania zdjęć.

Ceny lustrzanek coraz bardziej obniżają się – coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Często cena zaawansowanego aparatu kompaktowego przekracza cenę lustrzanki przeznaczonej dla początkujących – przykładowo prosta lustrzanka Sony może kosztować 1500 zł a kompakt Fuji 2000 zł. Najczęściej jakość zdjęć wykonana lustrzankami przewyższa tą jaką dają inne rodzaje aparatów, warto zatem rozważyć ich zakup.

Tagi kategorii: cyfrowe Lustrzanki, lustrzanki, cyfrowa lustrzanka
^
No-cache: 0.6156 s. (IBM5-fcgi-2)