zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking statywów
Zobacz następne

Statywy

O statywach

Statywy fotograficzne to przedmioty nie tylko bardzo przydatne, ale i wręcz niezbędne przy wykonywaniu niektórych rodzajów zdjęć. Trzymając bowiem aparat w ręce można nim przez przypadek delikatnie poruszyć, co będzie się wiązało z popsuciem ostatecznego, fotograficznego efektu. Rodzaje statywów, które obecnie można kupić w sklepach, to przede wszystkim: trójnogi, monopody, mini-statywy i statywy kolumnowe. Który z nich najlepiej wybrać?

Jakie statywy najlepiej kupić?

Najchętniej kupowane statywy to tak zwane trójnogi. Te przeznaczone do aparatów kompaktowych i innych o niewielkich rozmiarach są bardzo lekkie i poręczne, zaś te do fotografii profesjonalnej mają niejednokrotnie dużo większe gabaryty. Nogi tych statywów są wielosekcyjne, a pomiędzy nimi znajduje się kolumna oraz stała bądź wymienna głowica.

Monopody mają jedną nogę, na której może, ale nie musi znajdować się głowica. Taka konstrukcja jest przydatna zwłaszcza w trakcie wykonywania zdjęć z użyciem teleobiektywu. Z ich pomocą nie zapewni się aparatowi pełnej stabilności, jednak zostanie ona znacznie zwiększona. Kolejne statywy, czyli mini, są pomniejszonymi trójnogami, które ustawia się na podwyższeniu (np. stole). Dedykowane są one do niewielkich aparatów typu kompakt. Można je tez wykorzystać podczas fotografii makro.

Ostatnie statywy – kolumnowe – przeznaczone są praktycznie tylko do wykorzystania w profesjonalnych studiach fotograficznych. Ich podstawa, która niejednokrotnie znajduje się na kółkach, jest ciężka, dzięki czemu dobrze utrzymuje metalową kolumnę. Całość takiego statywu może ważyć nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Ceny statywów wynoszą od kilku złotych do ponad 10 000 złotych. Producenci statywów to z kolei marki: Berno, Cullmann, Hama, Velbon, 4World, Camrock, JVC, Kodak, Praktica czy Sony.

Tagi kategorii: fotograficzny statyw, foto statyw, fotograficzne statywy
^
Cache: 0.0123 s. (IBM5-fcgi-2)