zamknij
Pamięć wbudowana
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking konsol do gier

Konsole do gier

-37 produktów
Filtruj
Sortuj

Konsole do gier

O konsolach do gier

XXI wiek oferuje w zakresie możliwości spędzania czasu wolnego znacznie więcej niż tylko siedzenie przed telewizorem czy słuchanie radia. Do dyspozycji mamy dziś także konsole do gier, które dla jednych stanowią miłą rozrywkę i odskocznię od czasu spędzanego przed komputerem, dla innych mogą być też pasją. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów konsol do gier, a wybór pomiędzy nimi wymaga znajomości kilku podstawowych parametrów. Porównanie cen i typów konsol do gier zdecydowanie pomoże wybrać tę najlepszą.

Pierwsze nasuwające się rozróżnienie dzieli konsole do gier na te przenośne i stacjonarne. Konsole stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do używania w domu, po podłączeniu do telewizora czy monitora. Natomiast te przenośne można zabrać ze sobą niemal wszędzie i cieszyć się grami gdziekolwiek mamy na to ochotę, czy to w czasie podróży pociągiem, czy na wakacjach.

Wady i zalety konsol do gier

Konsole do gier w porównaniu z komputerami PC, które stanowią ich główną konkurencję, są zdecydowanie tańsze – standardowo koszt konsoli do gier to około 1500 zł. Kupno mocnego komputera w tej cenie jest już praktycznie niemożliwe, tym bardziej takiego, który poradzi sobie z obsługą wymagających gier. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za kupnem konsol do gier jest wygoda – podłączamy konsolę do telewizora, rozsiadamy się wygodnie na kanapie lub w fotelu z gamepadem i możemy rozkoszować się wciągającą rozrywką. Dodatkowym atutem, podkreślanym przez zwolenników konsol do gier, jest prostota ich stosowania – nie trzeba zawracać sobie głowy skomplikowaną instalacją czy też brakującymi sterownikami – konsole zaprojektowane są tak, by były gotowe do użycia praktycznie zaraz po dokonaniu zakupu.

Wadą konsol do gier jest fakt, że gry przeznaczone do współpracy z nimi są droższe niż te na PC. Powoduje to, że o ile jednorazowy zakup konsol jest mniejszą inwestycją niż zakup komputera, to już dokupywanie kolejnych gier będzie odrobinę większym wydatkiem (około 30-50 zł różnicy). Przed zakupem konsol do gier warto również pamiętać o tym, że decyzja o nabyciu konkretnego modelu bardzo często wiąże się z tym, że wybór gier będzie ograniczony. Każda konsola posiada tzw. "exclusive'y", czyli gry na wyłączność dla konkretnej platformy. Jednakże nadal najpopularniejsze są gry wieloplatofrmowe, a więc pojawiające się na każdą dostępną konsolę, czasem również i na PC. 

Oprócz tego o ile drogie komputery skierowane specjalnie do graczy można z czasem ulepszać i uaktualniać poprzez wymianę określonych podzespołów, o tyle konsole nie pozwalają już na takie zabiegi. Unowocześnienia i technologiczny rozwój proponowane są poprzez wypuszczanie na rynek kolejnych modeli tych urządzeń.

Dodatkowe funkcje konsol do gier

Konsole do gier nie oferują użytkownikowi jedynie możliwości grania, choć to ich główne zadanie. Nowoczesne konsole pozwalają oglądać za ich pomocą filmy Blu-ray, a także oglądać zdjęcia czy słuchać muzyki dzięki możliwości podpięcia pamięci zewnętrznej (pendrive, dysk twardy), a nawet z wykorzystaniem usług typu YouTube oraz Spotify.

Do podstawowego wyposażenia konsol do gier należą procesor, karta graficzna i karta dźwiękowa (projektowane specjalnie do konsol, w związku z czym nie współpracują z komputerami PC)

Pod względem architektury obecne konsole nie różnią się znacząco od komputerów - również posiadają procesor, procesor graficzny, pamięć RAM, a wszystko znajduje się na płycie głównej. PlayStation 4 oraz Xbox One są również konsolami opartymi na architekturze x86-64.

Pojemność dysku deklarowana przez producenta może się znacząco różnić - konsole często rezerwują kilkadziesiąt "gigabajtów" na system oraz potrzebne pliki aktualizacji. Najpopularniejszą pojemnością HDD jest obecnie 500 GB.

Rodzaje konsol

Do wyboru mamy urządzenia kilku producentów. Do najpopularniejszych należą te produkowane przez Sony oraz Microsoft - Playstation 4 i Xbox One. Są to najnowsze konsole stacjonarne, które wyposażono w zaawansowane podzespoły (8-rdzeniowe procesory, 8 GB pamięci RAM), które umożliwiają uruchamianie gier w rozdzielczości 1080p, napędy Blu-ray, zaawansowane opcje społecznościowe, czy możliwość nagrywania rozgrywki w świetnej jakości. Ich koszt to około 1200-2000 złotych w zależności od bogactwa danego zestawu. Starsze konsole jak PlayStation 3, Xbox 360 oraz Nintendo Wii można kupić za mniej niż 600 zł - niska cena i mnogość gier, to ich największe zalety, warto rozważyć kupno takiej konsoli, albowiem jest to najlepszy stosunek jakości do ceny.

Jeśli chodzi o konsole przenośne, to znajdziemy również coś dla siebie w ofertach Nintendo czy PlayStation. Możemy też zakupić bardzo proste konsole przenośne, w cenach nie przekraczających 100 zł. Przykładowo produkowane przez Manta lub Overmax.

Tagi kategorii: do gier konsola, konsola, konsole
^
Cache: 0.0139 s. (IBM5-fcgi-1)