Ranking konsol do gier
Zobacz następne
1
Konsole do gier

Konsole do gier

O konsolach do gier

XXI wiek oferuje w zakresie możliwości spędzania czasu wolnego znacznie więcej niż tylko przed telewizorem czy radio. Do dyspozycji mamy dziś także konsole do gier, które dla jednych stanowią miłą rozrywkę i odskocznię od czasu spędzanego przed komputerem, dla innych mogą być też pasją. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów konsol do gier, a wybór pomiędzy nimi wymaga znajomości kilku podstawowych parametrów. Porównanie cen i typów konsol do gier zdecydowanie pomoże wybrać tę najlepszą.

Pierwsze nasuwające się rozróżnienie dzieli konsole do gier na te przenośne i stacjonarne. Konsole stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do używania w domu, po podłączeniu do telewizora. Natomiast te przenośne można ze sobą zabrać wszędzie i cieszyć się grami gdziekolwiek mamy na to ochotę, czy to w czasie podróży pociągiem czy na wakacjach.

Wady i zalety konsol do gier

Konsole do gier w porównaniu z komputerami PC, które stanowią ich główną konkurencję, są zdecydowanie tańsze – standardowo koszt konsoli do gier to 1000 zł. Kupno komputera w tej cenie jest już praktycznie niemożliwe, tym bardziej takiego, który poradzi sobie z obsługą wymagających gier. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za kupnem konsol do gier jest wygoda – podłączamy konsolę do telewizora, rozsiadamy się wygodnie na kanapie lub w fotelu z gamepadem i możemy rozkoszować się wciągającą rozrywką. Dodatkowym atutem, podkreślanym przez zwolenników konsol do gier, jest prostota ich stosowania – nie trzeba zawracać sobie głowy skomplikowaną instalacją czy też brakującymi sterownikami – konsole zaprojektowane są tak, by były gotowe do użycia praktycznie zaraz po dokonaniu zakupu.

Wadą konsol do gier jest fakt, że gry przeznaczone do współpracy z nimi są droższe niż te na PC. Powoduje to, że o ile jednorazowy zakup konsol jest mniejszą inwestycją niż zakup komputera, to już dokupywanie kolejnych gier będzie większym wydatkiem. Przed zakupem konsol do gier warto też pamiętać o tym, że decyzja o nabyciu konkretnego modelu bardzo często wiąże się też z tym, że wybór gier będzie ograniczony. Określone gry na konsole najczęściej pasują tylko do danej ich marki i stosowanie ich z produktami konkurencji jest niemożliwe. Istnieją oczywiście gry tzw. wieloplatformowe, ale ich koszt z racji możliwości współpracy z wieloma urządzeniami jest też odpowiednio wyższy.

Oprócz tego o ile drogie komputery skierowane specjalnie do graczy można z czasem unowocześniać i uaktualniać poprzez wymianę określonych podzespołów, o tyle konsole nie pozwalają już na takie zabiegi. Unowocześnienia i technologiczny rozwój proponowane są poprzez wypuszczanie na rynek kolejnych modeli tych urządzeń.

Dodatkowe funkcje konsol do gier

Konsole do gier nie oferują użytkownikowi tylko możliwości grania, choć to ich główne zadanie. Nowoczesne konsole pozwalają oglądać za ich pomocą filmy DVD, a także oglądać zdjęcia czy słuchać muzyki dzięki możliwości podpięcia pendrive (jeśli jesteśmy zainteresowani tą funkcją, konsola powinna być wyposażona w port USB).

Do podstawowego wyposażenia konsol do gier należą procesor, karta graficzna i karta dźwiękowa (projektowane specjalnie do konsol, w związku z czym nie współpracują z komputerami PC)

Pojemność dysku deklarowana przez producenta może się znacząco różnić – im jest ona większa tym więcej plików będziemy mogli na konsoli zgromadzić. Pojemność rzędu 4 GB cechuje te najtańsze rozwiązania.

Rodzaje konsol

Do wyboru mamy urządzenia kilku producentów. Do najpopularniejszych należą te produkowane przez Nintendo. Przykładowo model Wii dostępny jest od 500 zł (oferuje użytkownikom wyjątkowe doznania dzięki bezprzewodowemu kontrolerowi, który umożliwia sterowanie za pomocą gestów rąk). Microsoft oferuje konsole Xbox w cenie około 1000 zł (w zależności od produktu do dyspozycji mamy płatne funkcje internetowe, dobrej jakości grafikę, możliwość odtwarzania filmów DVD), natomiast Sony proponuje użytkownikom konsole do gier PlayStation 3 w zróżnicowanych cenach, zależnie od tego, czy chodzi o konsolę przenośną czy stacjonarną (przykładowo możemy korzystać z bezpłatnych opcji internetowych, możliwości podłączenia bezprzewodowego do Internetu). Wszystkie te trzy modele są wersjami stacjonarnymi.

Jeśli chodzi o konsole przenośne, to znajdziemy takie w ofercie Nintendo czy PlayStation. Możemy też zakupić bardzo proste konsole przenośne, w cenach nie przekraczających 100 zł. Przykładowo produkowane przez Manta lub Overmax.

 

Tagi kategorii: do gier konsola, konsola, konsole
Cache: 0.0295 s. (IBM5-fcgi)