zamknij
Napięcie
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking baterii do laptopów

Baterie do laptopów

-116 661 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Baterie do laptopów

O Bateriach do laptopów

Laptopy, nawet te posiadające najlepsze parametry, nie będą dobrze spełniały swoich funkcji, jeśli nie będą posiadały odpowiedniej baterii zapewniającej ich działanie w momencie, gdy dostęp do prądu nie będzie możliwy. Dlatego też baterie do laptopów to bardzo ważne elementy, na które należy zwrócić uwagę kupując laptopy (jeśli ich ocena jakości będzie niska, ocena pracy całego sprzętu również może być niewystarczająca).

Rodzaje baterii do laptopów

Spotykamy cztery rodzaje baterii do laptopów: niklowo-kadmowe (oznaczane Ni-Cd), niklowo-wodorkowe (Ni-MH), litowo-jonowe (Li-Ion) oraz litowo-polimerowe (Li-Pol). Działają one na zasadzie akumulatorów – po rozładowaniu baterii można ją ponownie naładować.

Baterie do laptopów niklowo-kadmowe są bardzo wydajne, dlatego też polecane są do sprzętu, który prądu zużywa dużo. Ich zaleta to dobra praca nawet w niskich temperaturach. Jednak, ze względu na obecność w tych bateriach toksycznego metalu ciężkiego (kadmu), od lat `90 zaczęto ograniczać ich sprzedaż, dlatego w laptopach ich prawie nie spotkamy.

Kolejne akumulatory które raczej nie zdają egzaminu w laptopach to baterie niklowo-wodorkowe. Ich wadą jest stosunkowo szybkie rozładowywanie się, w tym również podczas nieużywania sprzętu poprzez samorozładowywanie się, które prowadzi do tego, że nieużywane baterie te mogą tracić nawet do 20% energii miesięcznie.

Do komputerów przenośnych najlepiej wybierać litowo-jonowe lub litowo-polimerowe baterie do laptopów. Ich działanie będzie najlepsze, jeśli będziemy z nich korzystać w tak zwanych „niepełnych cyklach”, czyli nie będziemy doprowadzać do całkowitego rozładowania się. Zalety obu rodzajów baterii litowych to ich lekkość, efektywność i bezpieczeństwo. Aby jednak cieszyć się długotrwałym sprawnym działaniem tych baterii do laptopów, należy pamiętać, by nie dopuścić do spadku napięcia w nich obecnego do poziomu poniżej 3,3V. Na szczęście coraz więcej producentów stosuje zabezpieczenie, które samo wyłącza baterię jeśli poziom napięcia zbliży się do tej krytycznej granicy. Powinno się również unikać przeładowywania baterii litowych (trzymania ich cały czas pod ładowaniem), gdyż znajdujący się w nich elektrolit ma ściśle określoną pojemność ładunku i dopuszczenie do przekroczenia jej może w krytycznych sytuacjach powodować zwarcie i przepalenie się baterii.

Pojemności i czas pracy baterii do laptopów

Pojemność baterii do laptopów oznacza to, ile prądu możemy zgromadzić w akumulatorze. Podaje się ją w dwóch jednostkach: amperogodzinach (Ah) lub miliamperogodzinach (1000 mAh=1 Ah). Im wyższy poziom pobierania prądu (czyli np. praca na wielu aplikacjach naraz), tym więcej amperogodzin jest zużywanych, co powoduje krótszy czas pracy sprzętu. Pojemności baterii laptopowych rozpoczynają się od około 2200 mAh, a kończą na około 7800 mAh, choć z czasem będą wzrastały, dzięki zastosowaniu przez producentów coraz to nowocześniejszych technologii.

Aby obliczyć czas pracy laptopa w godzinach, należy poznać ilość energii posiadanej przez niego baterii. Podawana jest ona w watogodzinach (Wh), a wyliczyć ją można za pomocą pomnożenia pojemności baterii z jej napięciem (np. 10,8 Vx4,4 Ah = 47,5 Wh). Następnie uzyskaną wartość podzielić trzeba przez moc sprzętu, przykładowo: jeśli nasz komputer przenośny zużywa w czasie pracy na akumulatorze 13 W, a ilość obecnej w baterii energii to 47,5 Wh, to czas pracy baterii od laptopa będzie wynosił 3,5 h.

Jak dbać o baterie do laptopów?

Aby baterie do laptopów służyły nam długo i wydajnie, oprócz uważania na to, by ich do pełna nie rozładować, trzeba zwrócić uwagę także na inne parametry.

Ważne jest, by nie trzymać omawianych baterii w pomieszczeniu zbyt chłodnym lub zbyt ciepłym, a także zbyt wilgotnym. Optymalne warunki do pracy i przechowywania litowych baterii do laptopów to średnia wilgotność powietrza oraz zakres temperatur 10-25 st. C. W przypadku upalnych lat warto pomyśleć o zakupie podkładki chłodzącej do laptopa, która pomoże zapobiec przegrzaniu się baterii i pozostałych elementów laptopa.

Jeśli nie używamy baterii przez długi czas, wtedy należy pamiętać, by co najmniej raz na pół roku naładować je do pełna. Zapobiegnie to rozładowaniu się baterii poniżej krytycznego poziomu, które czasami może wystąpić w wyniku samorozładowywania się.

Baterie do laptopów nie powinny być też poddawane gwałtownym wstrząsom lub upadkom, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznej ich struktury, co skutkować będzie złą pracą baterii lub nawet jej zaprzestaniem.

Ceny i producenci baterii do laptopów

Warto pamiętać, że poszczególni producenci laptopów stosują baterie różniące się od siebie wymiarami i parametrami (które wpływają na ich ocenę jakości). Dlatego też kupując baterie do laptopów dostosujmy ich dane techniczne do tych wymaganych przez danego producenta komputerów przenośnych.

Ceny prostszych rodzajów baterii do laptopów, posiadających słabsze parametry, kształtują się na poziomie około 250 zł. Natomiast jeśli zależy nam na tym, byśmy mogli często i długo pracować bez podłączenia do prądu, wtedy zainwestujmy w baterie do laptopów, których ceny są wyższe (około 800 zł).

Jeśli zaś chodzi o producentów baterii do laptopów, to są nimi zazwyczaj te same firmy, które produkują całe komputery, a więc między innymi: HP, Sony, Apple, Toshiba, Dell, IBM, Lenovo, Samsung i wiele innych. Ceny oferowanych przez nie produktów są zróżnicowane i zależą od danych technicznych poszczególnych rodzajów baterii do laptopów.

Tagi kategorii: bateria do laptopa, bateria laptopowa, baterii laptopowej
^
No-cache: 0.6899 s. (IBM5-fcgi-1)