zamknij
Technologia druku
Rozmiar papieru (max)
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking drukarek laserowych

Drukarki laserowe

-369 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Drukarki laserowe

O Drukarkach laserowych

Drukarki laserowe to urządzenia, które umożliwiają szybkie i dobrej jakości drukowanie. Drukarki laserowe jeszcze do niedawna wykorzystywane były tylko w biurach, głównie ze względu na wysoką cenę, niskie koszty eksploatacji sprzętu, szybsze drukowanie i zdecydowanie lepszą jakość wydruku. Ceny drukarek laserowych jednak powoli się obniżają i w ten sposób urządzenia te zyskują sobie amatorów też wśród indywidualnych użytkowników. Wybór odpowiedniej drukarki nie jest najłatwiejszy. Na co więc zwrócić uwagę kupując drukarki laserowe?

Budowa drukarek laserowych

Dwa najważniejsze elementy drukarek laserowych to bęben światłoczuły i laser. W procesie drukowania bęben światłoczuły jest elektryzowany, a następnie promień lasera naświetla odpowiednie miejsca i powoduje utratę ujemnego ładunku. Nienaświetlone miejsca są zastępowane przez cząsteczki tonera przenoszone na papier. Kolejnym etapem jest utrwalenie otrzymanego obrazu poprzez przepuszczenie kartki przez rozgrzane wałki – pod wpływem ciepła toner sklei się z papierem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarek laserowych?

Na rynku dostępne są modele drukarek laserowych różniące się od siebie danymi technicznymi mającymi duży wpływ na to, jak drukarka pracuje. Warto zapoznać się z opisem producenta i porównać parametry, by zakupiony sprzęt spełniał w pełni wymagania, a koszt jego eksploatacji w długiej perspektywie czasowej nie był zbyt wysoki. To, jaką drukarkę laserową wybrać, zależy w największym stopniu od tego, czy potrzebujemy jej na użytek prywatny, domowy, czy ma to być sprzęt do biura.

Drukarki laserowe mogą pozwalać na drukowanie w kolorze lub tylko w czerni i bieli. Jeśli zatem przewidujemy, że urządzenie będzie nam służyć tylko do drukowania tekstów, dobrym wyborem będzie drukarka monochromatyczna. Jeśli natomiast drukarka będzie stosowana w biurze, na przykład do drukowania raportów zawierających kolorowe wykresy, lub jeśli zamierzamy na przykład drukować w kolorze własne projekty i teksty wraz ze zdjęciami należy zdecydować się na drukarkę laserową kolorową.

W warunkach domowych rzadko zdarza się, by zaistniała konieczność drukowania na formacie A3. Zupełnie inaczej sprawa się ma w warunkach firmowych lub jeśli drukarka ma służyć na przykład projektantom. Wzory, wykroje, projekty, szablony – tego typu profesjonalne informacje często wymagają większego formatu. Dla drukarek biurowych zatem przydatną opcją będzie większy maksymalny format drukowania (A3), natomiast w przypadku kiedy drukarkę laserową będziemy używać głównie do codziennych wydruków tekstów, format A4 powinien okazać się wystarczający.

Prędkość druku to ważna funkcja, od której w dużej mierze zależy cena drukarek laserowych. Ma ona jednak znaczenie w przypadku osób które przewidują, iż ilość drukowanych stron miesięcznie będzie duża. Jeśli drukarka będzie nam służyć sporadycznie, wtedy funkcja ta nie będzie miała większego znaczenia. Prędkość wydruku może wynosić od ok. 10 do nawet powyżej 40 stron na minutę i różni się w przypadku urządzeń drukujących w kolorze oraz czerni i bieli. Zazwyczaj wydrukowanie kolorowej strony trwa dłużej – duża szybkość dla koloru to już ok. 28 stron na minutę.

Często w domu posiadamy więcej niż jeden komputer, w biurze duża liczba komputerów i laptopów również nikogo nie dziwi, dlatego warto zaopatrzyć się w rodzaj drukarki, którą będziemy mogli podłączyć sieciowo. Parametrem, który w pracy urządzenia przewodowego może się okazać bardzo przydatny jest interfejs Ethernet – przy pomocy tego gniazda możemy drukarkę połączyć z routerem. Jednak popularni producenci, tacy jak Canon, Xerox, Lexmark czy HP zadbali ostatnio o to, by drukarki laserowe umożliwiały drukowanie bezprzewodowe, za pomocą Blutooth, dzięki czemu połączenie sieciowo za pomocą kabli nie jest potrzebne. Jaką drukarkę laserową kupić? Ideałem jest, jeśli drukarka posiada obie opcje – zarówno Blutooth jak i Ethernet. Standardowo już drukarki powinny być też wyposażone w złącze USB.

Jeśli zależy nam na jak największej precyzji druku warto zwrócić uwagę właśnie na parametr mówiący o rozdzielczości drukarki. Od niego zależy w dużej mierze, czy rysunki i zdjęcia będą wyraźne, czy też nie. Do drukowania tekstów wystarczająca rozdzielczość wynosi ok. 600 dpi. Wartość ta powinna być większa, jeśli zamierzamy drukować bardziej skomplikowane wzory i dokumenty.

Ocena jakości drukarki laserowej zależy w dużym stopniu od tego czy sprzęt ten ma być wykorzystywany w domu, czy w pracy. Zaawansowanego technicznie sprzętu nie wykorzystamy w pełni jeśli miesięcznie nie drukujemy dużo. Chybioną kalkulacją będzie też kupowanie sprzętu zbyt wolnego do biura.

Ceny drukarek laserowych

Ceny drukarek laserowych mogą się bardzo od siebie różnić. Za drukarkę czarno-białą o umiarkowanej prędkości zapłacimy cenę ok. 500 zł. Cena drukarki drukującej w kolorze i o dużej prędkości druku to wydatek rzędu nawet ok. 15 000 – 20 000 tys zł.

Tagi kategorii: drukarka laserowa, drukarek laserowych, drukarki laserowej
^
Cache: 0.013 s. (IBM5-fcgi-2)