zamknij
Rodzaj
Wybierz zaznaczone
Ranking dysków twardych

Dyski twarde

-713 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Dyski twarde

Dyski twarde

O Dyskach twardych

Dyski twarde są trwałą pamięcią, która niestety nie zalicza się do prostego zakupu. Odpowiadając na pytanie: jaki dysk twardy kupić, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na szczegółowy opis jego danych technicznych. Porównanie cen dysków także będzie przydatne, ponieważ ich wybór jest obecnie naprawdę duży i bardzo zróżnicowany.

Rodzaje dysków twardych

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć kupując dyski twarde, jest ich rodzaj (wewnętrzny lub zewnętrzny). Dysk wewnętrzny jest stałym elementem komputera i przechowuje dane oraz programy, które powinny być zawsze dostępne. W przypadku za małej jego pojemności można dokupić dysk zewnętrzny. Jego zalety to: dobre przystosowanie do pracy w sieci, możliwość przechowywania bardzo dużej ilości danych, a także łatwa możliwość przenoszenia plików. Wadą jest gorsza transmisja danych.

Innym podziałem dysków twardych jest ten na rodzaje nośników: HDD i SSD. HDD jest to tradycyjny mechaniczny dysk, którego cechuje niska cena. Nośnikiem danych jest w nim twardy krążek z naniesionym materiałem. Jego zaleta to spora pojemność, natomiast wada to brak odporności na wstrząsy i uderzenia. Coraz częściej spotykane są dyski twarde SSD, które są oparte o układy scalone. Ich zalety to szybkie i bezgłośne działanie, natomiast wady to mniejsza pojemność i wyższa cena.

Parametry dysków twardych

Po wyborze rodzaju dysku warto zwrócić uwagę na jego dane techniczne, takie jak: pojemność, prędkość obrotowa, wymiary, czas dostępu do danych, bufor, współczynnik MTBF oraz pamięć Cache.

Pojemność podawana jest zazwyczaj w gigabajtach i jest przeróżna. Najmniejsze dyski twarde to te o pojemności 60 GB. Mniejsze dyski idealnie sprawdzą się w biurze lub domu, jeżeli natomiast chce się przechowywać na przykład dużo muzyki i filmów, wtedy należy pomyśleć o większej pojemności.

Kolejny parametr to wymiary. Najmniejsze dyski twarde mają wielkość jednego cala, a największe – 3,5 cali. Te większe wykorzystuje się w komputerach stacjonarnych.

Prędkość obrotowa określa to, z jaką prędkością obracają się talerze wewnątrz dysku. Większa jej wartość przekłada się na wyższą wydajność urządzenia. Większość dysków twardych pracuje z prędkością 7200 obrotów na minutę, jednak na rynku można dostać szybkość od 4200 obr./min do 15000 obr/min. Dyski twarde z bardzo dużą prędkością posiadają niestety swoje wady. Są nimi: wysoka cena oraz znaczna szybkość grzania się.

Średni czas dostępu do danych określa jak szybko dysk potrafi odnaleźć na swojej powierzchni potrzebne dane. Ponieważ niektóre dane odnajdywane są szybciej, a inne nieco wolniej, przyjęło się podawać informacje o średnim czasie dostępu co oznacza, że gdy korzystamy z dużej ilości danych rozmieszczonych w wielu różnych plikach, stracimy odrobinę czasu, czekając aż dysk wyszuka kolejne porcje informacji. Najlepszy dysk charakteryzuje się najmniejszą średnią czasu dostępu, która wynosi ok. 10 milisekund.

Bufor danych, czyli pamięć zamontowana w urządzeniu, służy do tymczasowego przechowania najbardziej potrzebnych danych. Komputer dużo szybciej pobiera dane z bufora niż gdyby miał sięgać do informacji zapisanych na dysku, co może znacznie ułatwić pracę.

Wartość współczynnika MTBF to parametr określający szacowany średni czas pomiędzy usterkami, który podawany jest zazwyczaj w godzinach. Im jest on większy, tym dysk może pracować dłużej bez awarii.

Pamięć podręczna Cache jest to miejsce, gdzie składowane są dane przygotowywane do odczytu i zapisu. Podawana jest w megabajtach. Im więcej tym lepiej – wtedy dyski twarde pracują sprawniej np. przy kopiowaniu danych.

Interfejsy są to złącza, które łączą dysk z pozostałymi elementami komputera. Zaliczyć do nich można: SATA, PATA, USB. Ważne, aby interfejs dysku twardego zgadzał się z tym, jaki jest w komputerze. Dlatego jeśli płyta główna posiada złącza SATA, należy wybrać dysk z takim właśnie interfejsem. SATA jest to połączenie najczęściej spotykane, używające cienkich i elastycznych kabli. Przeznaczony jest on do komunikacji z przepływnością 150 MB/s. Umożliwia szeregową transmisję danych między kontrolerem a dyskiem komputera z przepustowością ok. 1,5 Gb/s. PATA umożliwiają transfer danych na poziomie 100 lub 133 MB na sekundę i są obecnie stosowane w stacjonarnych komputerach PC, notebookach, elektronice użytkowej i niektórych serwerach. Złącze USB jest natomiast idealne do tworzenia kopii zapasowych czy dodatkowej pojemności.

Ceny i producenci dysków twardych

Jak widać wybór odpowiedniego dysku twardego to dość trudna decyzja, podczas podejmowania której oprócz wyżej wymienionych danych technicznych warto zwrócić uwagę na cenę.

Najtańsze dyski twarde można już kupić za mniej więcej 50 złotych. Najdroższe natomiast, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy. Do najbardziej popularnych firm produkujących dyski twarde można zaliczyć: HP, Western Digital, IBM i Seagate.

Tagi kategorii: dysk twardy, do dysk komputera, dysk komputerowy
^
No-cache: 0.7157 s. (IBM5-fcgi-1)