zamknij
Pojemność
Rodzaj
Wybierz zaznaczone
Ranking dysków zewnętrznych

Dyski zewnętrzne

-424 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Dyski zewnętrzne

O dyskach zewnętrznych

Dyski zewnętrzne są dobrym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych, a także do przechowywania oraz przenoszenia dużej ilości danych. Poszczególne ich rodzaje mogą mieć różną prędkość obrotową, odmienny sposób podłączania do komputera czy w końcu mniejszą lub większą pojemność. Jaki więc kupić nośnik, który spełni wszystkie oczekiwania danego odbiorcy?

Informacje o dyskach zewnętrznych

Istnieją dwa rodzaje dysków zewnętrznych: HDD oraz SSD. W typach Hard Disc Drive (HDD) dane zapisywane są bezpośrednio na nośnikach magnetycznych, natomiast modele SDD zbudowane są w oparciu o pamięć flash. SDD różni się od HDD również niższym zużyciem energii, cichszą pracą, ale także wyższą ceną. Warto zwrócić uwagę także na pojemność sprzętu. Wybór ze względu na tę cechę zależy przede wszystkim od tego, do czego dany dysk będzie służył. Dla programistów producenci oferują pojemności aż do 15 TB. Jeśli natomiast chce się zapisać całą swoją domową wideotekę bądź albumy zdjęć, w zupełności wystarczą mniejsze dyski zewnętrzne (np. 512 GB). Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa, od której zależy tempo odczytu i zapisu danych. Zazwyczaj wynosi ona od 4 200 do 7 200 obr./min. Oczywiście im jest większa, tym lepiej.

Dyski zewnętrzne posiadają także swój odpowiedni format. Jeśli produkt będzie się zabierać ze sobą z domu, najlepszym rozwiązaniem okaże się nośnik o wielkości 2,5”. Modele 3,5” nie dość, że są większe, to zazwyczaj wymagają podpinania dodatkowych zasilaczy, które trzeba mieć razem z nimi. Ważną dla kupującego sprawą powinien być też typ interfejsu czyli sposób, w jaki dysk podłącza się do komputera. Wersja USB 2.0 nie pozwala na pełne wykorzystanie możliwości nowoczesnych dysków ze względu na ograniczoną przepustowość, czyli szybkość przesyłania danych. Lepszy w tym wypadku okaże się port USB 3.0, który jest dużo sprawniejszy, a także kompatybilny z portem USB 2.0. Slot FireWire zapewnia z kolei niskie obciążenie procesora, a złącze eSATA pozwala na najszybszy transfer plików z powyższych typów interfejsów.

Na liście producentów dysków zewnętrznych możemy znaleźć takie marki jak m.in.: Asus, Apple, Toshiba, Verbatim czy Dell. Ceny ich produktów zaczynają się średnio od 100 zł, a kończą na 3 000 zł.

Tagi kategorii: dysk zewnętrzny, dyski zewnętrzne
^
Cache: 0.0291 s. (IBM5-fcgi-1)