zamknij
Producent
Wybierz zaznaczone

Karty dźwiękowe

-44 produkty
Filtruj
Sortuj

Karty dźwiękowe

O kartach dźwiękowych

Karty dźwiękowe, określane niekiedy także jako karty muzyczne, to jedne z podstawowych kart rozszerzeń obecnych w każdym komputerze, tak stacjonarnym, jak i mobilnym. Dzięki nim możliwe jest odtwarzanie dźwięków zapisanych w plikach muzycznych, a także ich przetwarzanie oraz rejestrowanie. Aby kupić dobrą kartę dźwiękową warto znać budowę tego elementu, a także rodzaje, kolory i zastosowanie obecnych w nim gniazd oraz wtyków. Te parametry sprawią, że dobierze się model idealny do własnych potrzeb.

Z czego są złożone karty dźwiękowe?

Każda karta dźwiękowa musi posiadać przetwornik DAC. Dzięki nim możliwa jest szybka zmiana prezentacji sygnału z cyfrowego na analogowy (oczywiście w drugą stronę także), a więc właściwe odtwarzanie i rejestracja poszczególnych dźwięków. Kolejna ważna część to bufor, czyli niewielka pamięć operacyjna, która jest niezbędna do pracy wyżej wymienionych przetworników. Wspomnieć trzeba także o mikserze dźwięku, który sumuje dźwiękowe sygnały pochodzące z różnych miejsc, wzmacniaczu wyjściowych sygnałów (niezbędny np. dla wyjść do słuchawek), interfejsie komputerowym, złączach cyfrowych i analogowych (zarówno wyjściowych, jak i tych wejściowych) oraz opcjonalnie interfejsie MIDI.

Przy wyborze karty należy kierować się nie tylko specyfikacją i możliwościami urządzenia, ale również producentem. Wybranie znanego i szanowanego producenta daje niemal pełną gwarancję jakości wykorzystanych komponentów, pełne wsparcie związane ze sterownikami i wspieranie znanych systemów audio. 

Standardowo gniazda i wtyki kart dźwiękowych oznacza się konkretnymi kolorami mówiącymi o ich przeznaczeniu. I tak, slot różowy to analogowy przeznaczony do mikrofony, błękitny – analogowy audio, zielony jasny – analogowy dla słuchawek i głośników, czarny – analogowy dla tylnych głośników, zaś pomarańczowy to wyjście cyfrowe dźwięku lub też analogowe dedykowane głośnikom basowym i centralnym.

Najtańsze, zewnętrzne karty dźwiękowe podpinane pod wejście USB kosztują już od mniej niż 20 zł. Ceny najdroższych modeli zewnętrznych i wewnętrznych mogą natomiast sięgać prawie 2 000 zł. Powyższe urządzenia tworzą tacy producenci jak: Asus, Audiotrak, Creative, Sweex, Terratec, AMD, 4World, Genius, Gembird, Logitech czy Smart-Electronic.

Tagi kategorii: dźwiękowa karta, dźwiękowej karty, dźwiękową kartę
^
No-cache: 0.4634 s. (IBM5-fcgi-2)