zamknij
Producent chipsetu
Wielkość pamięci
Typ pamięci
Typ złącza
Wybierz zaznaczone
Ranking kart graficznych

Karty graficzne

-313 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Karty graficzne

O Kartach graficznych

Karty graficzne są podzespołami, bez których nie obejdzie się żaden komputer. Najlepiej wiedzą o tym miłośnicy gier wideo czy osoby na co dzień zajmujące się grafiką 3D, dla których wydajność i jakość obrazu mają znaczenie. Porównując karty graficzne należy należy przyjrzeć się parametrom poszczególnych modeli. Dokładna analiza cen oraz specyfikacji ułatwi dobranie odpowiedniej karty do danej stacji.

Prędkość GPU kart graficznych

Poszczególne modele kart graficznych różnią się między sobą taktowaniem zegara. Jest to jeden z podstawowych parametrów wyznaczający prędkość GPU (Graphics Processing Unit), czyli procesora graficznego. Szybkość procesora graficznego wpływa na prędkość obróbki grafiki przez komputer. Im szybsze GPU, tym szybciej komputer będzie przetwarzał na przykład prezentowaną w grach grafikę 3D. Wpływa to m.in. na płynność wyświetlanego obrazu, która jest podawana w ilości klatek na sekundę. Współczesne gry, obsługujące nowe rozwiązania graficzne, będą wymagały do płynnego działania mocniejszych kart graficznych. Szybsze karty graficzne idealnie sprawdzą się też w tworzeniu grafiki i renderingu scen. Osoby dla których komputer służy tylko do pracy i obsługi internetu, mogą zdecydować się na wolniejsze, a przy tym tańsze modele.

Pamięć RAM kart graficznych

Kolejnym istotnym parametrem wpływającym na wydajność karty graficznej jest pamięć RAM. W niej buforowana jest informacja niezbędna do wyświetlania obiektów. Wraz ze wzrostem skomplikowania i szczegółowości wyświetlanej grafiki lub poddawanego edycji obrazu czy modelu 3D, wzrasta ilość potrzebnej pamięci RAM. Ilość pamięci oferowanej przez kartę graficzną wzrasta zazwyczaj wraz z ceną produktu. Obecne karty graficzne wyposażone są w 1024-4096 MB RAM. Zaawansowane karty graficzne, przeznaczone do grania i obróbki grafiki 3D, mogą natomiast posiadać nawet ponad 8GB RAM. Ceny takiego sprzętu są jednak kilka, a nawet kilkunastokrotnie wyższe. Dużą ilość RAM-u docenią graficy i gracze, wymagający od kart graficznych znacznej mocy obliczeniowej.

Interfejsy kart graficznych

Współcześnie standardem jest złącze PCI Express, które zapewnia większą szybkość przesyłu danych. Nieco starsze złącze, AGP, jest dwukrotnie wolniejsze, lecz dostępność kart z tym złączem jest niemal zerowa. Co ważne, PCI Express i AGP nie są ze sobą kompatybilne, dlatego przed zakupem karty należy upewnić się, które z nich posiada nasza płyta główna.

Wyjścia zewnętrzne kart graficznych

W zależności od modelu karty graficznej, może ona posiadać cyfrowe (DVI) lub analogowe (VGA) wyjście na monitor lub najnowsze rozwiązanie w postaci HDMI czy DisplayPortu. Co więcej, ilość wyjść może się różnić, pozwalając użytkownikowi podłączyć do jednej karty kilka monitorów jednocześnie. Standardowo w kartach graficznych montowane są dwa wyjścia DVI i jedno HDMI lub jedno wyjście DVI i jedno VGA. W przypadku gdy karta posiada tylko gniazdo/a DVI, a monitor złącze VGA, możliwe jest zastosowanie odpowiedniej przejściówki. Dzięki niej można podłączyć monitor starego typu do nowszej karty graficznej.

Innym rozwiązaniem oferowanym przez niektóre karty graficzne jest Tuner TV. Umożliwia on podłączenie telewizora do karty graficznej. Opcja ta pozwoli nagrywać i odtwarzać telewizję za pośrednictwem komputera. Dzięki niej możliwe jest też nagranie programu prosto z telewizji w celu zachowania go do obejrzenia w wolnej chwili lub późniejszej obróbki w odpowiednim programie.

Ciekawymi i przydatnymi złączami oferowanymi przez karty graficzne są tzw. S-Video in/out oraz Composite in/out. Pozwalają one na wyświetlanie obrazu z komputera za pomocą telewizora lub rzutnika. Jest to bardzo użyteczne w przypadku oglądania filmów na komputerze, które mogą one być jednocześnie wyświetlane na większym ekranie. Coraz częściej karty graficzne wyposażone są też w złącze HDMI. Umożliwia ono podłączenie do komputera telewizora oraz przesyłanie obrazu i dźwięku w jakości HD.

Ceny i producenci kart graficznych

W zależności od mocy kart graficznych, ich ceny mogą wzrastać bądź spadać. Karty graficzne ze średniej półki to koszt rzędu 400-900 złotych. Powinny one wystarczyć domowemu użytkownikowi do uruchomienia większości współczesnych gier oraz programów graficznych. Topowe karty graficzne dla graczy nie powinny przekraczać kwoty 5000 złotych. Obecnie najmocniejszą serią kart grafaicznych dla graczy jest Titan, którego koszt oscyluje w granicach 4-5 tys. złotych.

W przypadku zaawansowanych kart graficznych ich cena wynosi ponad 1400 złotych, a w niektórych modelach (np. seria Quadro) może osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest to sprzęt przeznaczony dla grafików, którzy potrzebują wysokiej mocy i stabilności podczas długotrwałego obciążenia spowodowanym np. renderowaniem sceny czy modelu.

Na rynku kart graficznych wiodącymi producentami są firmy AMD i NVIDIA, oferujące szeroką gamę produktów z różnych półek cenowych.

Tagi kategorii: graficzna karta, graficznych kart, graficznej karty
^
No-cache: 0.4797 s. (IBM5-fcgi-2)