zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking kart sieciowych

Karty sieciowe

-186 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Karty sieciowe

O kartach sieciowych

Karty sieciowe (Network Interface Card – NIC) to urządzenia odpowiedzialne za wysyłanie i odbieranie danych w sieciach LAN. Każdy komputer, który ma być podłączony do sieci, musi być wyposażony w takie karty sieciowe. Obecnie interfejs karty sieciowej umieszczony jest zwykle w pojedynczej kości skonstruowanej tak, by umożliwić pracę z pełną prędkością systemu. Bardzo istotne jest, by komputery domowe oraz biurowe posiadały najnowocześniejsze karty sieciowe. Laptopy posiadają zwykle NIC w podstawowym wyposażeniu, jednak należy zadbać o kartę sieciową również w komputerze stacjonarnym. Przed jej zakupem powinno się porównać parametry różnych kart, ich producentów oraz ceny, a następnie wybrać tę najlepszą i najodpowiedniejszą dla danego komputera. Ważne jest też, bz pryed dokonaniem yapupu poznać wady i zalety wybranej karty sieciowej.

Rodzaje kart sieciowych ze względu na typ połączenia

Najistotniejszą kwestią przy zakupie karty sieciowej jest sprawdzenie, czy pasuje ona do posiadanego komputera osobistego. Na rynku dostępne jest bowiem kilka typów NIC, które różnią się między sobą pod względem podłączania do sprzętu komputerowego. Należą do niech karty ISA, karty PCi, karty PCMCI oraz karty podłączane do magistrali USB.

Karty ISA to rodzaj gniazd rozszerzeń, jak również magistrali danych w komputerach PC. Jest to technologia 16-bitowa, a więc nieco przestarzała. Jednakże większość płyt głównych jest nadal wyposażona w złącza ISA, ponieważ wciąż istnieje wiele kart rozszerzeń obsługujących ten standard.

Umieszczane na szynie karty PCI nadają się wyłącznie do komputerów osobistych. Pozbawione są one zworek i przełączników, a konfiguruje się je programowo. Z kolei karty PCMCIA przeznaczone są wyłącznie do laptopów. Są to peryferyjne elementy systemu, które instaluje się w gniazdach PC Card. Karty te są jednak zbyt małe, by w ich obudowie zmieściło się którekolwiek ze standardowych złączy, dlatego też są one umieszczone w osobnej jednostce, czyli tak zwanej MAU (Media Access Unit).

Najnowocześniejsze ze wszystkich kart sieciowych są karty podłączane do magistrali USB. Są to uniwersalne adaptery, których zaletą jest bardzo prosta instalacja. Nie trzeba nawet rozkręcać komputera, wystarczy umieścić je w gnieździe portu USB.

Rodzaje kart sieciowych według przesyłanej prędkości

Na podstawie prędkości informacji przesyłanych przez karty sieciowe, można wyróżnić ich dwa rodzaje. Pierwszy z nich to standard 802.11b. Obsługuje on prędkości do 11 Mb na sekundę. Z kolei karty 802.11g mogą obsługiwać prędkość do 54 Mb na sekundę. Warto jednak pamiętać, że prędkość Internetu jest kilkanaście razy mniejsza niż prędkość obsługiwana przez karty 802.11b, dlatego też można zdecydować się na zakup tych nieco wolniejszych kart.

W przypadku przesyłania większej ilości danych w sieci lokalnej, czyli między komputerami podłączonymi za pomocą modemu, powinno się wykorzystywać szybsze karty, czyli modele oznaczone jako 802.11g. Zbyt niska przepustowość karty może bowiem sprawić, że Internet będzie się zacinał.

Ceny i producenci kart sieciowych

Ceny kart sieciowych dostępnych na rynku mogą być bardzo różne. Najtańsze karty sieciowe mniej znanych producenów można kupić już za około 10 złotych. Z kolei podzespoły renomowanych marek, o naprawdę wysokiej przepustowości, przystosowane do zastosowań serwerowych, mogą kosztować nawet około 20 tysięcy złotych. Mają one jednak bardzo wysoką ocenę jakości, inwestycja w nie więc naprawdę się opłaci, zwracając się w postaci wysokiego komfortu pracy.

Do najpopularniejszych producentów kart sieciowych można zaliczyć między innymi: D-link, Edimax, IBM, Intel, TP-Link, 2direct, Belkin, HP, Modecom, Pentagram, Gembird, Canyon, Art., Ovislink, Netgeat czy Intellinet Network Solutions. Producenci Ci są obecni na rynku od dość długiego czasu, ich produkty sprawdziło więc już dość szerokie grono użytkowników.

Tagi kategorii: karta sieciowa, karty sieciowe, karty sieciowej
^
Cache: 0.0186 s. (IBM5-fcgi-2)