zamknij
Zestaw z myszą
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking klawiatur

Klawiatury

-676 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Klawiatury

O klawiaturach

Klawiatury są podstawowymi urządzeniami wykorzystywanymi do pracy z komputerem. Potrzebne są one nie tylko do obsługi programów tekstowych, ale również do wprowadzania komend czy poruszania się po Internecie i dosłownie każdego działania, które wykonuje się na PC. Na rynku jest dostępne kilkaset modeli klawiatur, z czego większość jest dedykowana konkretnym czynnościom i zastosowaniom. Aby zakup był w pełni udany, przed jego dokonaniem warto bliżej poznać parametry poszczególnych klawiatur i zrobić ich porównanie, co pozwoli poznać wszystkie wady i zalety wybieranych urządzeń.

Klawiatury przewodowe i bezprzewodowe

Klawiatury dzielą się na przewodowe oraz bezprzewodowe. Klawiatury podłączane za pomocą przewodu wybiorą osoby, które potrzebują niezawodnego sprzętu (bez baterii/akumulatora) w każdej sytuacji i minimalnego czasu reakcji. Przeciętna długość kabla wynosi od 1,5 m do 2 m, co w zupełności wystarcza by wygodnie pracować przy biurku. W razie potrzeby można nabyć odpowiedniej długości przedłużacze USB. 

Kupując klawiatury bezprzewodowe, które mają zasięg roboczy nawet do 10 m, można bez problemu odejść od komputera lub usiąść w fotelu i stamtąd obsługiwać programy i aplikacje. Mobilność takiego rozwiązania pozwala na uprzyjemnienie pracy, zwłaszcza w domu. Należy jednak pamiętać o okresowym ładowaniu baterii. W przeciwnym razie klawiatura może przestać działać w trakcie jej użytkowania. Większość tego typu urządzeń zasilana jest bateriami typu AA/AAA lub posiadają wbudowany akumulator litowo-jonowy. Obecnie można również zakupić klawiatury solarne, które ładowane są za pomocą promieni słonecznych, jednakże jest to jedynie ciekawostka w świecie tych urządzeń.

Klawiatury dla graczy, tradycyjne, multimedialne czy numeryczne?

Tradycyjne klawiatury komputerowe są  zazwyczaj najprostszymi urządzeniami, pozbawione wielu dodatkowych funkcji. Przeznaczone są dla osób, które wymagają od sprzętu prostoty działania, niewielkiej ceny i niezawodności. Klawiatury te nie potrzebują dodatkowej konfiguracji, dzięki czemu są gotowe do pracy od razu po podłączeniu ich do komputera. Trzeba również zaznaczyć, że klawiatury tradycyjne to najtańsze klawiatury na rynku.

Nieco bardziej rozbudowane są klawiatury multimedialne. Te, w przeciwieństwie do tradycyjnych, posiadają szereg dodatkowych klawiszy i skrótów. Dzięki nim można w szybki sposób obsługiwać program do odtwarzania filmów, strony internetowe czy też zmieniać głośność. Niektóre modele posiadają scroll (rolka do przewijania stron, taka sama jak w myszy komputerowej) lub touchpad (podobny do tego zastosowanego w laptopach). W wybranych modelach można również znaleźć port USB oraz złącza słuchawkowe i mikrofonowe. Dzięki temu, korzystanie z zewnętrznych urządzeń staje się wygodniejsze, gdyż wszystko znajduje się w zasięgu ręki.

Najbardziej rozbudowanymi parametrami cechują się klawiatury przeznaczone dla graczy. Dedykowany im sprzęt nie tylko posiada dodatkowe klawisze, ale również bardziej zaawansowane rozszerzenia jak np. ekrany LCD. Sprzęt ten wykonany jest z mocniejszych niż tradycyjne klawiatury materiałów, bardzo często klawiatury nie są wykonane w technologii membranowej a mechanicznej, co daje niesamowitą wręcz żywotność urządzenia. Dzięki temu jest on wytrzymalszy i pozwala na intensywną grę nawet przez długie godziny. W tego typu klawiaturach praktycznie każdy przycisk można skonfigurować według indywidualnych potrzeb. Jeśli dana klawiatura posiada ekranik LCD, może on wyświetlać np. statystyki postaci czy dodatkowe informacje o grze. Zdecydowana większość tego typu klawiatur jest przewodowa, gdyż eliminuje to ryzyko przerwania działania w samym środku rozgrywki.

Zupełnie inną kategorią są klawiatury numeryczne. Nie są to klawiatury w pełnym wymiarze, a jedynie dodatkowe urządzenia, które dedykowane są do laptopów, rozszerzając ich klawiaturę o... klawiaturę numeryczną. Na szczęście wielu producentów coraz częściej umieszcza klawiatury numeryczne w laptopach. 

Ceny i producenci klawiatur

Ceny klawiatur, w zależności od rodzaju i marki, wahają się od około 10 zł do 1200 zł. Porównując ceny poszczególnych produktów warto też zwrócić uwagę na ich producenta. Sprzęt takich firm jak Logitech, A4-Tech czy Microsoft oferują wysoką jakość za stosunkowo niskie ceny. W przypadku droższych klawiatur gamingowych warto natomiast przejrzeć oferty takich producentów klawiatur jak Razer czy MadCatz, który oferuje najlepszy sprzęt na rynku. Nie tylko dla graczy. 

Tagi kategorii: klawiatura komputerowa, klawiatur komputerowych, do klawiatur komputera
^
No-cache: 1.252 s. (IBM5-fcgi-2)