zamknij
Pamięć RAM
Pojemność dysku
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking komputerów stacjonarnych

Komputery stacjonarne

-1 127 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Komputery stacjonarne

O komputerach stacjonarnych

Komputer to narzędzie niezbędne zarówno w pracy, jak i w szkole czy w domu. Większość ludzi nie wyobraża sobie dziś bez niego funkcjonowania. Nie wszyscy jednak są miłośnikami komputerów przenośnych – część osób zdecydowanie preferuje komputery stacjonarne. Ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena w porównaniu z notebookami oraz łatwość rozbudowania. Przed zakupem komputerów stacjonarnych, podobnie jak przez kupnem laptopów, należy sprawdzić ważne parametry urządzenia – procesor, płytę główną, pamięć, kartę graficzną, dysk twardy. Powinno się także porównać ceny różnych zestawów komputerowych i wybrać ten najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. Im wyższa bowiem ocena jakości, tym lepszy będzie komfort pracy.

Procesory komputerów stacjonarnych

Procesor komputera bywa często nazywany jego sercem. Odpowiada on przede wszystkim za szybkość uruchamiania programów, prędkość ich działania, kompresję i dekompresję materiałów dźwiękowych i wideo oraz ogólną wydajność komputera. Najważniejszą wartością dla procesora jest częstotliwość, podawana zwykle w GHz (gigahercach). Niezwykle istotna jest także ilość rdzeni komputera, czyli układów procesora, które dokonują obliczeń. Obecnie produkuje się przede wszystkim procesory dwurdzeniowe, jednak można spotkać na rynku również modele jedno-, a nawet trzy- i czterordzeniowe.

Dwie najpopularniejsze firmy produkujące procesoryto obecnie Intel i AMD. Ich produkty są jednak bardzo zbliżone do siebie pod względem jakości i wydajności oraz zgodne ze sobą pod względem technologicznym, więc z powodzeniem będą działały na nich te same programy i gry.

Płyta główna komputerów stacjonarnych

Płyta główna jest bardzo ważnym elementem każdego komputera, ponieważ instaluje się do niej jego kluczowe części. Gniazdo płyty głównej musi pasować do procesora. Głównym elementem płyty jest tak zwany chipset, czyli układ odpowiadający za komunikację procesora z pozostałymi komponentami. Najważniejsze części płyty to między innymi gniazdo procesora, gniazda na moduły pamięci RAM, slot PCI Express dla karty graficznej i sloty PCI dla pozostałych kart.

Pamięć operacyjna RAM w komputerach stacjonarnych

Pamięć operacyjna RAM jest to tak zwana pamięć ulotna, czyli miejsce tymczasowego przechowywania poszczególnych danych, które są wykorzystywane przez komputer na bieżąco i usuwane po jego wyłączeniu. Im większa jest pamięć RAM na komputerze, tym więcej programów można uruchomić naraz. Obecnie najpopularniejsze typy pamięci RAM to DDR2 i DDR3. Najczęściej spotykana pamięć RAM ma pojemność 512 MB, 1 GB lub 2 GB. Na rynku dostępne są jednak również moduły o większej pojemności.

Dysk twardy w komuterach stacjonarnych

Dysk twardy to miejsce przechowywania wszystkich danych komputera. Jego pojemność mierzy się w gigabajtach. Im będzie ich więcej, tym więcej plików pomieści komputer. Wybierając pojemność dysku twardego należy zwrócić uwagę, jakie dane będzie się na nim zapisywało. Dokumenty tekstowe zajmują znacznie mniej miejsca niż filmy, zdjęcia i muzyka, z kolei najwięcej pamięci zabierają gry.

Karta graficzna komputerów stacjonarnych

Karta graficzna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komputera i zachowania dobrej grafiki w grach czy innego typu programach. Należy ją wybrać w ten sposób, by pasowała do pozostałych elementów sprzętu komputerowego. Obecnie na rynku kart graficznych dominują dwie firmy – Nvidia oraz ATI. Większość komputerów stacjonarnych, która dostępna jest wyposażona właśnie w nie.

Inne parametry komputerów stacjonarnych

Przy zakupie komputera stacjonarnego warto również zwrócić uwagę na inne elementy wchodzące w jego skład. Jednym z nich jest na przykład nagrywarka DVD/RW, która pozwala na odczyt i zapis danych na płytach CD i DVD. Istotna jest również obudowa, której rozmiar i kształt mają znaczący wpływ na wygląd komputera i jego funkcjonalność. Ze względu na rozmiary i wygląd obudowy można podzielić na: Desktop, Mini Tower, Midi Tower, Big Tower oraz Mini PC.

Ceny i producenci komputerów stacjonarnych

Ceny komputerów stacjonarnych różnią się od siebie w zależności od ich parametrów. Najtańsze są dostępne na rynku już za kilkaset złotych. Z kolei najdroższe komputery stacjonarne to wydatek nawet ponad 30 tysięcy złotych.

Najpopularniejsi producenci komputerów stacjonarnych to między innymi: Action, Dell, Fujitsu, HP czy Komputronik. Oczywiście na rynku działa wiele innych firm, któłą oceną jakości, jednak produkty wymienionych wcześniej są najchętniej kupowane.

Tagi kategorii: komputer pc stacjonarny, komputer stacjonarny, komputery stacjonarne
^
No-cache: 0.3497 s. (IBM5-fcgi-2)