zamknij
Pamięć RAM
Karta graficzna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking laptopów

Laptopy

-5 528 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Laptopy

Laptopy

O Laptopach

Laptopy, czyli przenośne komputery osobiste, jako podstawowe narzędzie pracy i źródło rozrywki powinny być idealnie dopasowane do użytkownika i wymagań przez niego stawianych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących tego, na co zwrócić uwagę i jakie parametry wybrać w zależności od tego, do czego przeznaczony będzie nasz sprzęt. Poznanie ich pomoże nam w odpowiedzi na pytanie: jakie laptopy wybrać? Czy, aby były dobre, muszą mieć wysokie ceny?

Po pierwsze, jak w przypadku każdego większego zakupu, należy sobie odpowiedzieć na pytanie: do czego będzie nam potrzebny laptop. Jeśli urządzenie to będzie używane głównie do prac biurowych czy do surfowania po sieci i oglądania filmów, wtedy możemy skupić się na nieco oszczędniejszych wersjach, zarówno pod względem posiadanych parametrów, co pozwoli na znaczące obniżenie ceny. Jeśli natomiast laptopy mają być narzędziem pracy na przykład dla grafika komputerowego lub chociażby wielbiciela gier komputerowych, wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na inne elementy (np. jak najlepszej jakości kartę graficzną). Warto też zarezerwować nieco większy budżet, gdyż wraz z lepszymi parametrami technicznymi cena urządzenia znacząco wzrasta.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Najważniejszymi elementami, jakie koniecznie trzeba rozważyć wybierając odpowiedni sprzęt, jest wielkość jego ekranu, procesor, dysk twardy, pamięć RAM, waga laptopa oraz czas pracy na baterii.

Ekran jeden z najważniejszych elementów laptopa. W szczególności, gdy zamierzamy pracować na nim kilka godzin dziennie. Od jego wielkości i parametrów uzależniony jest komfort pracy, a także jego cena. Najwyższe ceny osiągają laptopy o dużej przekątnej ekranu – rzędu 18 cali (wynika to z faktu iż jest to sprzęt najczęściej profesjonalny), zaś ceny urządzeń z niewielkimi ekranami nie powinny być aż tak wysokie. Gdy zależy nam na oglądaniu filmów, czyli gdy wybrany przez nas ekran będzie większy, należy liczyć się też z większą wagą naszego sprzętu. Jeśli więc zamierzamy podróżować z laptopem, wtedy warto wybrać mniejszą przekątną – 15 cali będzie optymalnym rozmiarem.

Bardzo ważna jest również rozdzielczość ekranu. Dla osób, dla których laptopy są narzędziem specjalistycznej pracy (na przykład dla inżynierowie, programiści, graficy) istotne będzie, aby rozdzielczość była jak największa, co pozwoli na uzyskanie lepszej jakości obrazu i zmieszczenie większej ilości treści na ekranie.

Procesor to element, od którego zależy szybkość, z jaką pracują laptopy. Jaki rodzaj procesora wybrać? Jeśli urządzenie będzie wykorzystywane do prostych prac biurowych, wtedy nie ma potrzeby inwestowania w zaawansowaną technikę. Jeśli jednak wiemy, że czynności wykonywane na laptopie będą obciążające dla systemu, wtedy lepszy, cechujący się wyższą ceną, procesor będzie znacznie odpowiedniejszy. O wydajności procesora decyduje wiele czynników, między innymi: ilość rdzeni. Procesory jednordzeniowe są coraz rzadziej wykorzystywane. Do codziennego użytku powinny wystarczyć natomiast już dwurdzeniowe, o taktowaniu 2-2,5 GHz, np. Intel i3. Producenci proponują też rozwiązania nawet ośmiordzeniowe, przeznaczone głównie dla bardzo wymagających odbiorców. Trzeba też pamiętać, że wadą lepszego procesora jest fakt, że zużywa więcej energii, wydziela więcej ciepła, a także... potrafi kosztować majątek. Dlatego też praca na zasilaniu bateryjnym w przypadku laptopów wyposażonych w szybkie procesory trwa krócej.

Jeśli chodzi o dysk twardy, to od niedawna na rynku można spotkać dyski SSD. W odróżnieniu od HDD (Hard Disc Drive) dyski typu SSD (Solid State Drive) działają praktycznie bezgłośnie i zdecydowanie szybciej. Natomiast dyski HDD na ogół cechują się znacznie większymi pojemnościami. Są też łagodniejsze dla kieszeni konsumentów, co jest zaletą dla wielu osób. Dla przeciętnego użytkownika pojemność dysku na poziomie 500GB będzie optymalna.

Innym ważnym parametrem, jeśli chodzi o wybór dysku twardego, jest jego szybkość – ma ona jednak znaczenie tylko w przypadku HDD. Oczywistym jest, że im szybszy dysk, tym efektywniejsza praca laptopa. Osoby potrzebujące szybkich „mocy przerobowych” powinny zainteresować się dyskami o prędkości rzędu 7200 rpm (obrotów na minutę). Najczęściej jednak wystarczająca okazuje się prędkość 5400 rpm.

Pamięć RAM (Random Acces Memory) to pamięć swobodna komputera, która decyduje o szybkości pracy całego laptopa. Laptopy dostępne na rynku oferują pamięci RAM od ok. 2 GB (ilość pamięci wystarczająca do niezbyt obciążającej pracy) po 8 GB i więcej (przydatne zwłaszcza, jeśli jest się amatorem gier komputerowych lub grafikiem). Przy zakupie laptopa warto też zapytać sprzedawcę czy urządzenie ma możliwość rozszerzenia o dodatkową pamięć. Z czasem możemy zapragnąć poprawić dane techniczne naszego komputera.

Na rynku dostępne są laptopy wielu producentów. Ocena laptopów ze względu na markę nie jest miarodajna. Większość firm dba o różnorodną ofertę w każdym przedziale cenowym. To, którą markę wybierzemy może opierać się na dostępności punktów serwisowych, by w przypadku awarii nie trzeba było ponosić wysokich kosztów transportu. Dla jednych najlepszą marką laptopów będzie HP – jest to dziś jeden z popularniejszych producentów, dla innych Asus – ze względu na specjalizację w kategorii laptopy. Oprócz zapoznania się z wadami i zaletami poszczególnych wielkości parametrów istotna może okazać się też jakość wykonania czy ilość portów USB. Właściwe użytkowanie laptopów (czyli na przykład oszczędzanie baterii) pozwoli przedłużyć jego trwałość.

Tagi kategorii: laptop, laptopy, laptopa
^
No-cache: 0.3323 s. (IBM5-fcgi-2)