zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking monitorów LCD

Monitory LCD

-410 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Monitory LCD

O Monitorach LCD

Monitory stanowią wyposażenie każdego komputera. Obecnie na rynku dominują monitory LCD (wyświetlacze ciekłokrystaliczne). Od zwykłych monitorów CRT różnią się one płaskim ekranem i wielkością, a także tym, że zużywają mniej energii i są zdrowsze (płaskie monitory nie męczą oczu). Prawie każdy z nas używa dziś komputera dlatego warto zadać sobie pytania: jaki monitor LCD kupić? Jaki będzie dla nas najlepszy? Na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę? I czy porównanie cen zawsze powinno być brane pod uwagę przy zakupie monitorów LCD?

Monitory LCD – ważne parametry

Przy wyborze monitorów LCD szczególnie ważne są ich jak najlepsze dane techniczne, w tym: rodzaje matryc, przekątne ekranów i ich rozdzielczość, czasy reakcji, kąty widzenia oraz posiadane złącza.

Wybór odpowiedniej matrycy to podstawa. Jej rodzaj będzie decydował o tym, jakiej jakości będzie obraz. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje matryc: TN i TN+, MVA i PVA oraz IPS. Matryce TN i TN+ są najpopularniejsze. Ich zalety to szybkie działanie, dobrej jakości obrazy, a także niska cena. W starszych modelach do wad można zaliczyć slaby kąt widzenia. Matryce MVA i PVA w porównaniu do wcześniejszych mają lepszy kąt widzenia – sięgający do 170 stopni. Kolejna ich zaleta to bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a także szybki czas reakcji. Ostatni rodzaj matryc to matryce IPS, które idealnie nadają się do profesjonalnych zastosowań. Łączą zalety dwóch poprzednich: dobre odwzorowanie kolorów, szeroki kąt widzenia oraz szybkość działania. Niestety ich wadą jest to, że są bardzo drogie, dlatego też nie wszystkich użytkowników będzie na nie stać.

Przekątna monitora określa jego wielkość. Im jest ona większa, tym jakość obrazu lepsza, ale i cena wyższa. Podstawowe monitory LCD występują w przekątnych od 15 cali do 20 cali. Są one idealnym rozwiązaniem do domu czy do biura. Dla grafików oraz graczy idealna będzie przekątna od 22 cali do 30 cali. Dla osób lubiących oglądać filmy na dużym ekranie dostępne są jeszcze większe monitory LCD, których przekątna sięga nawet do 50 cali.

Rozdzielczość to parametr informujący o tym, ile pikseli wyświetlanych jest w pionie i poziomie. Im jest ona większa, tym lepsza jest ostrość obrazu. Modele piętnastocalowe występują zazwyczaj w rozdzielczości 1024x768 pikseli. Ilość pikseli idealna dla przekątnej 17-19 cali to 1280x1024. Większe monitory LCD posiadają jeszcze większą rozdzielczość i cechują się wyższą ceną.

Czas reakcji piksela decyduje o tym z jaką szybkością ekran monitora reaguje na zmiany obrazu. Podawany jest w milisekundach i im jest on mniejszy, tym lepiej. Wysoki czas reakcji może powodować smużenie podczas wyświetlania energicznych scen, np. w grach, dlatego gracze lub wielbiciele dynamicznych filmów akcji powinni zwrócić uwagę, aby nie był on większy od 8 ms. Dla osób korzystających z monitora LCD w biurze lub do przeglądania Internetu czas reakcji piksela nie będzie miał tak dużego znaczenia.

Kąt widzenia określa pod jakim kątem obraz nie zmieni swoich właściwości. Jeżeli monitor komputerowy ma służyć również do oglądania filmów warto, aby jego kąt widzenia wynosił między 160 stopni a 178 stopni. Jeżeli zakupi się model o niskim kącie widzenia, obraz idealny uzyska się tylko przy siedzeniu na wprost monitora.

Ilość złącz, w jakie są wyposażone monitory LCD, decyduje o możliwościach ich zastosowań, dlatego im więcej tym lepiej. W monitorach LCD mogą występować takie złącza jak: DVI, D-Sub czy USB. DVI (Digital Video Interface) służy do przesyłania sygnału wideo w postaci cyfrowej między urządzeniami domowymi. D-Sub ma podobne zastosowanie jak DVI, tylko w przypadku sygnału analogowego. USB jest to rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego, umożliwiającego połączenie różnych urządzeń elektronicznych (np.: telewizora, kamery wideo, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego itp.). Monitory LCD mogą posiadać więcej niż jedno tego typu złącze.

Monitory LCD – ceny i producenci

Jak widać monitory LCD mają dużo danych technicznych, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Dlatego też ich ceny są bardzo zróżnicowane i zaczynają się już od 250 złotych. Do najpopularniejszych producentów tego typu sprzętu należą firmy: Samsung, LG, NEC, Belinea, Eizo. W ofercie każdej z tych firm znajdują się zarówno tanie monitory LCD, jaki i te droższe, wyposażone w lepsze parametry i cechujące się wyższą oceną jakości.

Tagi kategorii: LCD monitor, lcd monitory, lcd monitora
^
No-cache: 0.7604 s. (IBM5-fcgi-1)