zamknij
Port USB
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking monitorów LED

Monitory LED

-2 214 produkty
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Monitory LED

O monitorach LED

Monitory LED charakteryzują się lepszą jakością obrazu niż starsze LCD. Umieszczone w nich diody LED równomiernie podświetlają ekran, co przekłada się na lepsze wrażania wizualne, w tym lepsze odwzorowanie barw czy kontrast. Podejmując decyzje o zakupie monitorów LED warto zrobić porównanie cen i sprawdzić takie parametry jak: kontrast, przekątna obrazu czy rozdzielczość.

Przekątne monitorów LED

Wybór odpowiedniej wielkości ekranów zależy przed wszystkim do ich docelowego użytkowania. W biurze czy domu dobrze sprawdzą się ekrany o przekątnej 22 cale i 24 cale. Zaletą większej przekątnej będzie możliwość równoczesnej pracy na dwóch dokumentach tekstowych czy arkuszach kalkulacyjnych. Większa przekątna ekranu, np. od 25 cali do 29 cali lub od 30 cali do 40 cali, znajdzie także zastosowanie w oglądaniu filmów czy graniu w gry komputerowe.

Rozdzielczość monitorów LED

Rozdzielczość to łączna liczba punktów (pikseli) wyświetlanych na monitorze w pionie oraz poziomie. Im rozdzielczość ekranu większa, tym oglądany obraz będzie wyraźniejszy przez większe zagęszczenie pikseli. Gdy planujemy grać w gry komputerowe, a nasz komputer posiada odpowiednio mocny procesor i wydajną kartę graficzną, możemy bez żadnych obaw rozglądać się za monitorami o rozdzielczości powyżej 1920x1080 (np. 4K).

Kontrast w monitorach LED

Kontrast to różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem - odpowiednio wysoki współczynnik kontrastu zapewni naturalną, białą i mocną biel oraz głęboką czerń. W tańszych modelach monitorów LED diody są umiejscowione wzdłuż krawędzi ekranu. Takie rozwiązanie niesie za sobą więcej złego niż dobrego, ponieważ najjaśniejszymi, najbardziej odstającymi jakością miejscami wyświetlanego obrazu są właśnie krawędzie monitora. Warto szukać ekranów z równomiernym podświetleniem całego obszaru roboczego.

Matryca

Monitory LED od monitorów LCD różnią się sposobem podświetlenia matrycy. Wykorzystanie diod LED gwarantują lepszą jakość podświetlenia. Podział matryc jest zależny od zastosowania monitorów. Do głównych zalicza się TN, PVA, IPS i ich różne wersje. Matryce TN są adresowane do użytkowników, którzy posługują się sprzętem w warunkach domowych, a także w biurze. Są bardzo popularne i stosunkowo tanie. Do zastosowań profesjonalnych (np. w grafice) lepsze będą matryce PVA czy IPS i jego bardziej zaawansowane warianty. Oczywiście im lepsza matryca, firma oraz parametry, tym cena będzie nieporównywalnie wyższa od przeciętnego ekranu TN - dobrym przykładem są półprofesjonalne ekrany Eizo, które potrafią kosztować kilka tysięcy złotych. Ważny jest też czas reakcji matrycy - wartość poniżej 8ms uważana jest za komfortową do oglądania filmów, zaś do gier warto szukać ekranów z czasem reakcji poniżej 5ms.

Wejścia cyfrowe

Dzięki wejściom cyfrowym, które posiadają monitory LED, można do nich podłączyć dodatkowe urządzenia, takie jak aparaty cyfrowe, kamery czy odtwarzacze DVD/Blu-ray. Warto również zwrócić uwagę na dostępne porty które posiada monitor - HDMI czy DisplayPort są niemal standardem, który przeznaczony jest głównie do ekranów o rozdzielczościach wyższych niż 1080p. Tylko dzięki nim można uzyskać najwyższą jakość obrazu.

Ekonomiczność monitorów LED

Ważną zaletą, jaką posiadają monitory LED, jest niewielkie zużycie prądu. Uzyskiwane jest ono dzięki zaawansowanej elektronice, która odpowiednio zarządza zapotrzebowaniem monitora na energię, a także dzięki podświetleniu za pomocą energooszczędnych diod. Niektóre rodzaje ekranów LED wyposażone są także w funkcję oszczędzania energii poprzez automatyczne dostosowywanie jasności obrazu do obecnego w pomieszczeniu oświetlenia. Parametr ten sprzyja nie tylko zmniejszeniu wydatków na prąd, ale też ochronie środowiska.

Ceny i producenci monitorów LED

Kupując monitory LED warto przeanalizować dostępne ich rodzaje i poszczególne parametry (m.in. wielkość przekątnej, typ matrycy, rozdzielczość). Wszystkie te dane mają bowiem wpływ na ceny, które warto przed zakupem porównać.

Do najpopularniejszych producentów monitorów LED zalicza się firmy: Asus, Benq, LG, Philips i Samsung. Monitory LED firmy Samsung o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 1920x1080 osiągają ceny od około 600 do około 2500 zł. W porównaniu sprzęty LG o tych samych parametrach są do nabycia od 500 zł. Ekrany o mniejszej przekątnej, oferowane na przykład przez firmę Asus, liczące 23 cali to koszt od około 600zł, natomiast produkty firmy Eizo o tej samej przekątnej to wydatek od 1500-2000 zł.

Tagi kategorii: led monitor, led monitory
^
No-cache: 0.9711 s. (IBM5-fcgi-2)