zamknij
Pojemność pamięci
Opóźnienie
Wybierz zaznaczone
Ranking pamięci operacyjnych

Pamięci operacyjne

-1 089 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Pamięci operacyjne

O Pamięciach operacyjnych

Pamięci operacyjne są niezwykle istotnymi komponentami, które umożliwiają sprawne działanie procesora komputera. Współcześnie stosuje się najbardziej popularny rodzaj pamięci operacyjnej – pamięć RAM. Umożliwia on przechowywanie informacji o aktualnie wykonywanych czynnościach oraz efektach związanych z pracą procesora. Kupując pamięci operacyjne należy wziąć pod uwagę parametry, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość oraz szybkość podejmowanych akcji. Przed zakupem warto również zrobić porównanie cen pamięci operacyjnych różnych producentów.

Rodzaje pamięci operacyjnej

Często używa się mylnego stwierdzenia dotyczącego tego, iż pamięć ulotna RAM jest równoznaczna z pamięcią operacyjną. Nie jest to prawdą, gdyż pamięć RAM jest jedną z kilku możliwych odmian pamięci operacyjnej – wyróżnia się także pamięć nieulotną ROM, PROM, EPROM etc.

Pojemność pamięci operacyjnej

Rozmiar (pojemność) pamięci operacyjnej komputera obrazuje możliwości wydajnościowe sprzętu. W przypadku jednostek centralnych jest to jeden z najważniejszych wskaźników mocy obliczeniowej komputerów. Obecnie wykorzystywane aplikacje internetowe, programy graficzne bądź inne podzespoły wymagają odpowiednio większej ilości pamięci. Jednostką określającą ilość pamięci operacyjnej w komputerze jest megabajt (MB).

Typ pamięci operacyjnej RAM

Ze względu na małe osiągi, pamięć DDR nie jest już instalowana wewnątrz jednostek centralnych. DDR jest rodzajem pamięci RAM, która wykorzystywana była nie tylko jako pamięć operacyjna komputera, ale także jako pamięć kart graficznych. Moduły przeznaczone dla płyt głównych charakteryzowały się zastosowaniem kości DDR SDRAM i posiadały 184 styki kontaktowe i jeden przedział. Kości korzystały z napięcia 2,5 V, a przesył danych był możliwy zarówno podczas rosnącego, jak i opadającego zbocza sygnału. Pamięć RAM typu DDR była kompatybilna z procesorami marki Athlon, Sempron, Duron oraz Pentium IV.

DDR2 jest ulepszeniem wersji DDR – rozszerzono częstotliwość taktowania podzespołu, a także obniżono pobór prądu do 1,8 V. Typ DDR2, poprzez energooszczędne rozwiązania, stał się bardziej ekonomiczny. Zasada działania opiera się, tak jak w przypadku poprzednika, na wzrastających i opadających zboczach sygnału. Pamięć DDR2 jest wciąż wykorzystywana w większości współczesnych komputerów, jednak od 2011 dało się zauważyć wyraźną tendencję wzrostu zastosowania modułów typu DDR3.

Pamięć DDR3 jest pamięcią RAM najnowszej generacji i charakteryzuje się wykonaniem w technologii 90 nm. Dzięki zmniejszeniu rozmiarów tranzystorów pamięci DDR3 możliwe było zastosowanie niskiego napięcia wynoszącego 1,5 V. Nowoczesne komputery posiadają chipsety w płycie głównej procesora, które są kompatybilne z pamięcią typu DDR3.

Przy okazji omawiania typów pamięci warto również wspomnieć o DDR4, która została wprowadzona w 2011 roku przez firmę Samsung. Moduły te charakteryzują się obniżeniem napięcia do 1,2 V bądź 1,5 V, a produkowane są przy zastosowaniu technologii 30 nm.

Opóźnienie pamięci operacyjnej

Opóźnienie, zwane inaczej timingiem, określa czas, jaki upłynął od wydania polecenia do momentu jego realizacji. O szybkości pracy komputera świadczy następująca zależność: im niższe opóźnienia, tym szybsza praca jednostki centralnej.

Konfiguracja pamięci operacyjnej

Wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje konfiguracji pamięci operacyjnej. Pierwszy typ to architektura dwukanałowa (dual channel), która stosowana jest w modułach pamięci w celu zwiększenia jej wydajności. Zasada działa polega na zdublowaniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci a samą pamięcią RAM. Drugim typem konfiguracji pamięci operacyjnej jest triple channel, który charakteryzuje się trójkanałową budową. Ten typ konfiguracji przeznaczony jest do obsługi pamięci typu DDR3. Istnieje jeszcze opcja czterokanałowa – quad channel – która zapewnia mniejsze zużycie prądu oraz większą wydajność podczas pracy DDR3.

Ceny i producenci pamięci operacyjnej

W zależności od producenta, poszczególne typy pamięci operacyjnej różnią się od siebie parametrami. Dlatego też kupując pamięci operacyjne warto dokonać oceny jakości najważniejszych danych technicznych.

Najtańsze pamięci operacyjne, które charakteryzują się niższymi parametrami, można kupić już w cenie 10 złotych. Droższe, cechujące się mocnymi parametrami, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy. Wśród najpopularniejszych producentów pamięci operacyjnej, wyróżnia się następujące firmy: Corsai, Geil, Goodram, HP, Kingston, Apple, Crucial, Dell, Fujitsu, IBM, Lenovo, Samsung bądź Transcend.

Tagi kategorii: Pamięć ram, do komputera pamięć, komputerowa pamięć
^
No-cache: 0.7377 s. (IBM5-fcgi-2)