zamknij
Pojemność
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking penDrivów

PenDrive

-1 267 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

PenDrive

O PenDrive'ach

PenDrivy (ang. pen - pióro + drive - napęd), zwane też pamięciami przenośnymi lub pamięciami USB, to niewielkie urządzenia przenośne typu Plug&Play (podłącz i używaj), dzięki którym możemy zarchiwizować swoje dane w w dogodny sposób a następnie odtworzyć je na dowolnym komputerze wyposażonym w port USB. Na rynku dostępne są różne rodzaje PenDrivów, różniące się od siebie kilkoma istotnymi parametrami. Przed zakupem warto zatem zapoznać się z podstawowymi danymi technicznymi dotyczącymi tych urządzeń.

Idealnie PenDrive sprawdza się tak przy archiwizowaniu niewielkiej ilości danych (jak pliki tekstowe, muzyczne, zdjęcia etc.), jak i podczas naprawy komputerów (odzyskiwanie danych, usuwanie wirusów etc.) oraz nawet przy przenoszeniu systemu operacyjnego (zwłaszcza niektórych wersji Linuksa).

Parametry PenDrivów

Pojemności PenDrivów wahają się od 1 GB do nawet 512 GB i stale rosną, doganiając tym samym dyski zewnętrzne, będąc jednak od nich mniejszymi gabarytowo. Obecnie najbardziej optymalnym, najczęściej stosowanym rodzajem jest ten mogący pomieścić 16 GB zawartości.

Szybkość działania PenDriva zależna jest od posiadanego przez nas wejścia USB (1.1, 2.0 lub 3.0) – im wyższy ten parametr techniczny, tym nowsze, a przez to szybsze urządzenie – a także od tego, jaki typ pamięci Flash został w nich zamontowany – NORD czy NAND. Pamięć Flash typu NORD jest starszą, posiadającą długie czasy zapisu i wykasowywania. Idealnie sprawdza się w przypadku danych, które nie muszą być często uaktualniane. Natomiast pamięć Flash typu NAND jest przede wszystkim nowocześniejsza i szybsza w działaniu, co zawdzięcza większej kompresji danych. Jest też dziesięciokrotnie trwalsza od pamięci typu NORD i posiada lepszy stosunek ceny do oferowanej pojemności.

Zalety PenDrivów

Opisując PenDrivy trzeba zwrócić uwagę na to, że są to urządzenia niezwykle trwałe, co daje im ogromną przewagę w porównaniu z chociażby płytami CD czy DVD. Poszczególne ich typy mogą pracować w temperaturach od -40 do nawet +70 stopni C, a warunki ich przechowywania są nawet o 10 stopni C większe od podanych wyżej. Nie musimy się też martwić o to, że źle na ten sprzęt wpłynie zbyt duża czy zbyt mała wilgotność powietrza – większość PenDrivów dostosowana jest do działania przy wilgotności od 1 do 98%. Trzeba również zaznaczyć, że im nowszy PenDrive, tym jest on bardziej wytrzymały oraz w większym stopniu odporny na różnego typu wstrząsy czy upadki z bardzo dużych wysokości. Dostępne w sprzedaży są także modele posiadające zaletę ognioodporności i stuprocentowej wodoszczelności.

Sposoby ochrony danych

Jeśli chcemy zarchiwizować dane, które posiadają klauzulę niejawności lub po prostu nie chcielibyśmy, żeby dotarły one do niepowołanych osób, warto szczególnie zastanowić się nad tym, jaki PenDrive kupić. Wskazany będzie ten zaopatrzony we wbudowane oprogramowanie. Modele te są droższe, ale zapewniają komfort bezpieczeństwa. Dzięki nim odczyt zawartości będzie możliwy dopiero po wpisaniu stworzonego przez nas hasła. Jeśli jednak jest to dla nas niewystarczające (gdy na przykład zapisane treści są tajne lub po prostu boimy się, że hasło będzie niewystarczającym zabezpieczeniem) wtedy najlepszym wyjściem będzie zakupienie produktu posiadającego czytnik linii papilarnych – wówczas będziemy mieli już stuprocentową pewność bezpieczeństwa, ochrony przed dostaniem się danych w niepowołane ręce. Mniej skutecznym, ale też wartym uwagi sposobem na ochronę treści zawartych na pamięci przenośnej, jest wybranie urządzenia, która jak PenDrive nie wygląda. Dzięki mechanizmowi ukrywania złącza nasz produkt może wyglądem przypominać między innymi zwykły, niepozorny brelok do kluczy.

Trzeba zaznaczyć, że producenci PenDrivów zachęcają do zakupu nie tylko zwiększając ich pojemność, trwałość czy zabezpieczenia, ale też produkując modele o zupełnie nietypowych kształtach. Standardem stały się już produkty przypominające postaci bajkowe, zwierzęta, karty płatnicze, długopisy czy eleganckie przywieszki, ale to tak naprawdę wycinek z morza niebanalnych form, dzięki którym możemy się wyróżnić w towarzystwie. Na pamięciach USB istnieje również możliwość nadrukowania prawie wszystkiego – od loga firmy po obrazek czy krótką sentencję. Takie usługi osiągają coraz niższe ceny, dlatego pozwolić sobie na nie może prawie każdy. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę wtedy, gdy chcemy zbudować nowoczesny wizerunek swojej instytucji.

Producenci PenDrivów

Na koniec dodać należy, że na polskim rynku możemy porównać PenDrivy bardzo wielu producentów, między innymi Pqi, Kingston, SanDisk, Emtec, Toshiba, TDK, Gooddrive, Patriot, Corsair i wiele innych. Przy ocenie jakości PenDrivów na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza trzej z nich: Pqi ze względu na wysoką klasę estetyczną swoich produktów (w tym małe, eleganckie, bardzo kobiece przywieszki do np. telefonów komórkowych), Toshiba ze względu na dobrą relację ceny do jakości oraz SanDisk ze względu na wysoką jakość. Jednakże najczęściej wybieranymi przez Polaków pamięciami przenośnymi wydają się być te marki Kingston.

Tagi kategorii: pendrive, pamięć usb, pamięci usb
^
No-cache: 0.4025 s. (IBM5-fcgi-2)