zamknij
Standard płyty
Typ pamięci
Wybierz zaznaczone
Ranking płyt głównych

Płyty główne

-611 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Płyty główne

O płytach głównych

Aby komputery mogły poprawnie działać, muszą być one wyposażone w płyty główne. Dzięki tym drukowanym obwodom sprzęt może się łatwo i szybko komunikować ze wszystkimi zewnętrznymi modułami i innego typu komponentami, takimi jak pamięć operacyjna, procesor, karty rozszerzeń, akcesoria składujące, zasilacze, klawiatury etc. Aby wybrać rodzaj płyty najbardziej pasujący do danego komputera należy bliżej przyjrzeć się formatom tych przedmiotów oraz ich zastosowaniom. Następny krok to porównanie cen pozwalające zbilansować koszty zakupu i jakość produktu.

Płyty główne i ich formaty

Analizując płyty główne należy powiedzieć, że formaty, w jakich są lub były one tworzone, to zwłaszcza: Baby-AT, Full-size AT, LPX, WTX, ATX, Micro-ATX, Mini-ATX, Flex-ATX oraz NLX, przy czym cztery pierwsze z nich są praktycznie niespotykane w nowoczesnych komputerach, dlatego nie warto się zajmować ich opisem. Płyty ATX dedykowane są komputerom stacjonarnym wyposażonym w obudowy full-tower, mini-tower oraz deskopt. Ich duża elastyczność sprawia, że spotyka się je w komputerach domowych, a także w prostszych maszynach serwerowych. Format Mini-ATX jest przeznaczona do tych samych obudów, jednak może posiadać mniejszą ilość gniazd rozszerzeń (do sześciu). Z kolei Micro-ATX przyda się wyłącznie w obudowach typu deskopt i mini-tower. W najtańszych, domowych komputerach z obudową mini-tower lub deskopt spotyka się płyty główne Flex-ATX lub NLX. Te drugie mają przede wszystkim bardzo szybki i uproszczony serwis.

Gdy zna się już rodzaje płyt głównych, czas przejść do porównania ich cen. Te podzespoły komputerowe w najtańszym wydaniu mogą kosztować mniej niż 100 zł, zaś najbardziej rozbudowane modele mają ceny sięgające nawet poziomu 4 000 zł. Znani od lat producenci płyt głównych to: Intel, Asrock, Asus, Gigabyte, MSI, AMD, Sony, Samsung, Sapphire, NEC i HP.

Tagi kategorii: główna płyta, głównych płyt, głównej płyty
^
No-cache: 0.5964 s. (IBM5-fcgi-2)