zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking procesorów

Procesory

-1 035 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Procesory

O procesorach

Funkcje, jakie pełnią procesory w nowoczesnych komputerach, to przede wszystkim nadzorowanie i synchronizowanie pracy wszystkich podzespołów. Z racji tego mają one bezpośredni wpływ tak na wydajność, jak i szybkość całego sprzętu. Poszczególne rodzaje procesorów mogą mieć różną ilość rdzeni, a także rozmiar podręcznej pamięci czy częstotliwość taktowania. Jak nie pogubić się w tych danych technicznych? Jak wybrać możliwie najlepszy procesor dla własnego komputera?

Istotne informacje dotyczące procesorów

Pisząc o procesorach na wstępie trzeba zająć się tematyką ich klas. Tu wyróżniamy typy RISC oraz CISC. Pierwsza ma wyjątkowo wysoką wydajność, którą uzyskano za pomocą uproszczenia ich struktury i rozkazów. Zrezygnowano między innymi z dużej ilości trybów adresowania czy pozwolenia na używanie w roli operandów jedynie stałych bądź zawartości rejestrów. Z kolei klasa CISC ma zestaw instrukcji dużo bardziej rozbudowany, który wyróżnia się takimi cechami jak obecność złożonych rozkazów specjalistycznych, wyjątkowo szeroka gama trybów adresowania, możliwość operowania przez rozkazy od razu na pamięci czy znaczne skomplikowanie dekodera rozkazów.

Kolejna ważna sprawa to ilość rdzeni obecnych w procesorze oraz częstotliwość, z jaką są one taktowane. Im ta wartość jest większa, tym więcej czynności będzie mogło być wykonywanych na raz, co znacznie podniesie wydajność pracy całego komputera. Im większa efektywność, tym także niestety większe ceny procesorów. Za modele najprostsze trzeba zapłacić około 100 zł, zaś za te maksymalnie rozbudowane – nawet ponad 100 000 zł. Firmy, które już od długiego czasu produkują procesory, to: Intel, AMD, IBM, HP, Lenovo, Acer, Dell, Fujitsu czy Cisco/Linksys.

Tagi kategorii: procesor, procesora, procesorów
^
No-cache: 0.5032 s. (IBM5-fcgi-2)