zamknij
Interfejs
Rozdzielczość optyczna
Wybierz zaznaczone
Ranking skanerów
Zobacz następne

Skanery

O Skanerach

Skanery są to urządzenia, które służą do odczytywania obrazu i przenoszenia go do pamięci komputera. Skanowany obraz po przetworzeniu ma postać cyfrową, dzięki czemu może służyć do dalszej obróbki cyfrowej. Dodatkowo skanowanie umożliwia szybką archiwizację zdjęć, dokumentów, gazet oraz wielu innych tekstów znajdujących się na papierze. Jest to bardzo przydatne zarówno w domu, jak i biurze. Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń skanujących i firm je produkujących. Dlatego przy zakupie skanerów warto zwrócić szczególną uwagę na porównanie cen oraz parametrów poszczególnych z nich.

Rodzaje skanerów

Wyróżniamy skanery ręczne, płaskie, dokumentowe, szczelinowe oraz rolkowe.

Skanery ręczne są najprostszymi urządzeniami skanującymi. Służą do skanowania obrazów i dokumentów o małych wymiarach. Obsługuje się je poprzez przeciągnięcie czytnika nad dokumentem, który chce się wprowadzić do komputera. Nadają się głównie do zastosowań profesjonalnych. Ich wady to praca tylko w trybie czarno-białym oraz brak możliwości wprowadzania zdjęć, których wymiary są większe niż 10 cm.

Skanery płaskie najczęściej stosowane są w domach oraz biurach. Obsługą oraz działaniem przypominają kserokopiarki. Składają się z przezroczystej szyby, pod którą znajduje się specjalna lampa, oraz górnej pokrywy. Wystarczy umieścić w nich dokument, nacisnąć przycisk skanowania i proces będzie zakończony. Skanery płaskie podłącza się do komputera poprzez złącze USB. Ich zalety to znakomita jakość skanowanego obrazu oraz niskie ceny (od 200 zł). Urządzenia te występują zarówno w wersjach kolorowych, jak i czarno-białych. Natomiast ich wadą mogą być znaczne wymiary.

Skanery dokumentowe idealnie nadają się do zastosowań biznesowych, gdzie szybkie skanowanie dużej liczby dokumentów jest podstawą. Ich zalety to obsługiwanie od 45 do 60 stron na minutę, a także możliwość skanowania dokumentów o różnych rozmiarach (od wizytówek, po materiały o długości 860 mm). Pozwalają również automatycznie ustawiać kontrast oraz jakość obrazu. Niestety ich ceny zaczynają się od 1 000 złotych, co niektórzy mogą zaliczyć do wad.

Skanery szczelinowe przypominają wyglądem drukarkę. Dzięki wyposażeniu w podajnik przeznaczone są do profesjonalnego użytku biurowego. Podobnie jak skanery dokumentowe mogą skanować kilkanaście dokumentów na minutę, co jest ich zaletą. Ich wady to mała rozdzielczość oraz wysokie ceny (od 2 000 zł do nawet 30 000 zł).

Ostatni rodzaj urządzeń skanujących to skanery rolkowe, które są coraz rzadziej stosowane. Posiadają czytnik w kształcie rolki, która przesuwa dokument i wczytuje obraz do komputera. Niektóre modele mogą być przekształcane na skaner ręczny – co jest ich zaletą. Ich wady to możliwość skanowania jedynie luźnych kartek papieru o małych wymiarach oraz niska ocena jakości.

Parametry skanerów

Przy zakupie skanerów warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: rozdzielczość optyczna, głębia koloru i układ optyczny.

Rozdzielczość optyczna jest to gęstość, z jaką rozmieszczone są punkty tworzące obraz. Podawana jest w jednostkach dpi (dot per inch). Im jest wyższa, tym obraz jest lepszy. Do skanowania dokumentów tekstowych wystarczy rozdzielczość 1200x1200 dpi. Natomiast do zdjęć idealna będzie np. 2400x4800 dpi. Dla profesjonalistów warto wybrać rozdzielczość od 2400 dpi w górę, gdyż da to bardzo wysoką jakość odwzorowania szczegółów.

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę kupując skanery, to głębia koloru. Podaje ona (w ilościach bitów) informacje, jak wiele różnych odcieni barw jest w stanie rozpoznać urządzenie. Im liczba bitów jest wyższa, tym skaner ma większą głębię kolorów. Jednobitowa głębia koloru odpowiada dwóm barwom: czarnemu i białemu. Skanery z ośmiobitową głębią kolorów oznaczają 256 kolorów, natomiast 24-bitowa to około 16,8 milionów kolorów. Dostępne są również urządzenia z większą ilością bitów, które mogą wydobyć najbardziej szczegółowe kolory.

Układ optyczny pozwala on na zamianę analogowych dokumentów i zdjęć w cyfrowe. Skanery wykorzystują dwa rodzaje układów: CCD oraz CIS. Układy CCD znajdują się na przesuwającej się wewnątrz skanera listwie. Idealnie nadają się do skanowania zdjęć, grafik oraz dokumentów w formatach do A4. Ich zaleta to głębsze odwzorowanie kolorów. Wada natomiast to długi czas oczekiwania na nagrzanie się lampy, a więc długi czas oczekiwania na bycie gotowym sprzętu do użycia. Układy CIS wyposażone są w diody LED w podstawowych kolorach: żółty, czerwony i zielony. Przeznaczone są do archiwizacji dokumentów oraz korespondencji. Posiadają zarówno zalety jak i wady. Zalety skanerów z układami CIS to szybka gotowość do pracy, niskie zużycie energii oraz małe wymiary. Wady to słabe odwzorowanie kolorów oraz kontrastów, dlatego słabo sprawdzają się one w skanowaniu zdjęć oraz książek.

Ceny i producenci

Na rynku dostępnych jest wiele skanerów o różnych parametrach, wymiarach, a także cenach. Najtańsze skanery można już kupić za około 200 złotych. Jednak ceny bardziej profesjonalnych mogą sięgać nawet 20 000 złotych.

Do najbardziej popularnych firm produkujących skanery można zaliczyć: HP, Canon, Colortrac, Epson. Oferują one sprzęt różnej jakości i parametrów, dlatego zapewne każdy znajdzie sprzęt dostosowany do swoich potrzeb.

Tagi kategorii: skaner, skanera, skanery
^
No-cache: 0.7083 s. (IBM5-fcgi-2)