Dostosuj wyniki
Pamięć wewnętrzna
Pamięć RAM
Pokaż tylko
wybierz zaznaczone
Ranking tabletów PC
Zobacz następne
Tablety PC

Tablety PC

O tabletach PC

Tablety PC to nowoczesne urządzenia, które w wielu sytuacjach sprawdzają się nieporównywalnie lepiej niż niewielkich rodzajów smartfony lub netbooki, gdyż stanowią niejako połączenie zalet tych dwóch urządzeń. Mówiąc w skrócie tablet to przenośny komputer zmieszczony w niewielkim, poręcznym opakowaniu, z interfejsem zaczerpniętym z telefonów. Porównanie dostępnych tabletów prowadzi do stwierdzenia, że na rynku jest ich tyle rodzajów o tak różnych parametrach, że w zależności od potrzeb, każdy znajdzie sprzęt spełniający jego oczekiwania.

Tablety PC mają pełnić funkcję mobilnych urządzeń, które w dowolnym miejscu umożliwią przeglądanie stron www, czytanie książek w ich elektronicznej postaci, czy nawet grę w gry komputerowe. W zależności jednak od tego, na której z tych czynności zależy nam najbardziej, tablet powinien posiadać określone dane techniczne.

Podstawowe parametry tabletów PC

Od przekątnej ekranu zależy wielkość wyświetlacza oraz, co za tym idzie, waga urządzenia. Przekątna może wynosić od 7 cali do nawet 14 cali. Najlżejsze będą oczywiście tablety z wyświetlaczem o przekątnej 7 cali. Waga tabletu może znacząco wpłynąć na komfort jego użytkowania – jest to bowiem sprzęt, który ma umożliwiać pracę „w biegu” i w podróży. Kiedy nie mamy możliwości opierać go na kolanach, lepiej zainwestować z tablet o nieco mniejszych wymiarach. Najlżejsze na rynku modele mogą ważyć nawet tylko 450 g. Jeśli tablet ma ciężar ok. 600 g i więcej korzystanie z niego po kilkunastu minutach trzymania w dłoni może być męczące. Standardowo uważa się, że większa przekątna jest lepszym wyjściem dla osób, które zamierzają grać w gry komputerowe lub posiadają zawód związany z grafiką, na przykład fotografowie, fotoedytorzy (duży wyświetlacz o dużej rozdzielczości plus dobry system graficzny powinny zapewnić maximum komfortu). Dla osób, które będą na tabletach najczęściej korzystać z Internetu, wystarczający powinien się okazać wyświetlacz o przekątnej 10 cali i rozdzielczości HD (dla przekątnej 9,7 cali HD to 2048 x 1536 pikseli).

Od wielkości dysku twardego zależy to, czy będziemy mogli przechowywać na tablecie więcej danych, czy mniej. Jeśli chcemy mieć w zanadrzu kilka albo nawet kilkanaście e-booków lub archiwum zdjęć, wtedy warto zainteresować się dyskiem twardym o pojemności rzędu 16 GB i więcej. Jeśli natomiast naszym celem jest używanie tabletu do surfowania po Internecie, duża pamięć nie będzie niezbędna. Oczywiście im większy dysk twardy, tym zwiększają się możliwości „magazynowe” tabletu. Zaletą niektórych rodzajów tabletów jest też możliwość szybkiego zwiększenia ich pamięci za pomocą na przykład kart microSD lub SD (rozmiarów nawet 32 GB)– warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model posiada taką opcję.

To, jaki system operacyjny będzie posiadał nasz tablet PC, uzależnione jest często od marki samego tabletu. Przykładowo iPad współpracuje tylko z systemem operacyjnym Apple – nie możemy więc wybrać iPada i potem dobrać sobie innego, bardziej odpowiadającego naszemu gustowi systemu. Na rynku popularne są jeszcze dwa systeoperacyjne: Android i Windows (oba nie ograniczające się we współpracy do jednego producenta).

Każdy z trzech wymienionych systemów posiada swoje określone zalety i wady. Według zwolenników Apple jest to system niezwykle prosty i intuicyjny, który czyni korzystanie z tabletu bardziej przyjemnym. Posiada on jednak wady – nie współpracuje z formatem Adobe Flash, co oznacza, że dostęp do niektórych informacji na stronach internetowych może być niemożliwy. Apple nie pozwala też na spersonalizowanie interfejsu i dopasowanie go stricte do naszych upodobań. Stąd też coraz większa popularność systemu Android. To największy konkurent Apple, który posiada jedną wielką zaletę w porównaniu z nim – może być stosowany na urządzeniach różnych producentów. Odwrotnie niż Apple świetnie radzi sobie z Adobe Flash i daje możliwość dostosowania do indywidualnego użytkownika. Ostatni system, czyli Windows, przez niektórych uważany jest za słaby ze względu na niedostosowanie do rozwiązań narzucanych przez tablet. Jest to jednak bardzo popularny system, do którego przywykła większość użytkowników komputerów stacjonarnych.

Kolejnym parametrem, nad którym należy się zastanowić kupując tablet, jest możliwość korzystania z niego przy pomocy sieci Wi-Fi i posiadania opcji łączenia się z siecią 3G (slot kart SIM). Jeśli zamierzamy z tabletu korzystać w czasie przemieszczania się (podróży służbowych czy po prostu wycieczek) ciągłość komunikacji zapewni dostęp do sieci 3G. Wi-Fi będzie wystarczające do użytku tam, gdzie mamy pewność, że strefy Wi-Fi istnieją. Dodatkową zaletą Wi-Fi jest to, że zapewnia ono szybszy przesył danych.

Ceny i producenci tabletów

Bez względu na to, czy tablet to dla nas kolejny gadżet, czy też narzędzie pracy, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry, by nie przepłacić za urządzenie, które ma nam służyć okazyjnie lub, z drugiej strony, nie zakupić sprzętu, który nie będzie posiadał wystarczającej dla nas oceny jakości. Oferta tabletów proponowana nam przez producentów jest dość szeroka i zapewnia możliwość wyboru zarówno nieco mniej zaawansowanego sprzętu (nawet za cenę 1000 zł) lub wyposażonego w zestaw nowoczesnych dodatków (za cenę od 2000 zł wzwyż). Dużą zaletą kupionego tabletu tabletu będzie posiadanie przez niego ochronnej warstwy z hartowanego szkła, która zabezpieczy wyświetlacz przez zbyt szybkim zniszczeniem oraz zawieranie wejść HDMI oraz SD, które zwiększają jego zastosowanie (możliwość przesyłu sygnału cyfrowego, większa pamięć).

Tagi kategorii: pc tablet, pc tablety, pc tabletów
No-cache: 1.0024 s. (IBM5-fcgi)