zamknij
Wbudowany FAX
Rozmiar papieru (max)
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking urządzeń wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne

-661 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Urządzenia wielofunkcyjne

O Urządzeniach wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne zajmują się przede wszystkim drukowaniem i skanowaniem. Ich zaletą jest łączenie w sobie tych funkcji, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca. Dokonując zakupu urządzenia wielofunkcyjnego należy zwrócić uwagę na jakość druku. Jeśli nie istnieje potrzeba wydruków bardzo wysokiej jakości, można zdecydować się na urządzenie o niższej cenie. W przeciwnym razie (gdy detale mają być bardzo dobrze widoczne) należy zainwestować w sprzęt wyższej jakości. Porównanie cen wskazuje, że przeciętnie ceny urządzeń wielofunkcyjnych wahają się w granicach kilkuset złotych.

Do czego służą urządzenia wielofunkcyjne

Dzięki urządzeniem wielofunkcyjnym można przede wszystkim drukować różnego rodzaju dokumenty czy grafiki. Rodzaj drukarki wpływa znacząco na jej parametry, tj. jakość wydruku, szybkość drukowania, koszty eksploatacji, ilość drukowanych stron na minutę. Urządzenia wielofunkcyjne pozwalają także na drukowanie zdjęć. Niektóre modele mają funkcję wydruku zdjęcia bezpośrednio z aparatu cyfrowego. Odbywa się to za pomocą połączenia przez port USB.

Poza tym urządzenia wielofunkcyjne pozwalają na skanowanie. Treść znajdująca się na papierze zostaje przesłana w odpowiednim pliku do komputera i może zostać przesłana np w wiadomości e-mail. Za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego można też robić kopie dokumentów tekstowych, grafik czy zdjęć. Dane techniczne urządzenia pozwalają na korzystanie z tej funkcji bez konieczności włączania komputera.

Kolejnym istotnym parametrem, który może posiadać urządzenie wielofunkcyjne, jest praca w sieci. Jest to szczególnie przydatna opcja do pracy w biurze, w którym jedno urządzenie wielofunkcyjne może być podłączone do kilku komputerów. Wpływa to na komfort pracy, ponieważ gdy pracownik chce wydrukować dokument, wtedy zleca to z własnego komputera i po chwili może iść do drukarki, aby odebrać wydruk.

Podział urządzeń wielofunkcyjnych ze względu na sposób drukowania

Kupując urządzenie wielofunkcyjne można wybrać drukarkę igłową, laserową lub atramentową. Drukarki igłowe to najstarszy typ urządzeń. Ich działanie jest zbliżone do maszyny do pisania. Nadruk powstaje dzięki specjalnym igiełkom użytym do tego celu. Im więcej igiełek zostało zastosowane w drukarce, tym bardziej precyzyjny będzie wydruk. Zaletą drukarek igłowych jest ich szybkość oraz to, że są przystosowane do robienia wydruku niemal na każdym rodzaju papieru. Ponadto koszt eksploatacji tego typu drukarki jest stosunkowo niski. Z kolei jej wadę stanowi wysoka hałaśliwość. Również jakość druku w porównaniu do innych rodzajów drukowania nie jest na wysokim poziomie.

Praca drukarki laserowej jest zbliżona do pracy kserografu. Nadruk powstaje pod wpływem wysokiej temperatury. Zaletą tego typu drukarki jest szybka praca i wysoka jakość wydrukowanych stron. Wadę stanowi wysoka cena urządzenia, ale ona zwraca się podczas eksploatacji. Poza tym można używać takich materiałów do drukowania, które są odporne na bardzo wysokie temperatury.

Parametry drukarki atramentowej sprawiają, że daje ona najlepszą jakość wydruków kolorowych, przez co idealnie nadaje się do drukowania zdjęć. Jej działanie polega na przenoszeniu tuszu na papier za pomocą dostosowanych do tego celu dysz (działanie podobne do drukarek igłowych). Wady drukarek atramentowych objawiają się w postaci wolnej pracy oraz wysokich kosztach eksploatacji. Kupując drukarkę atramentową należy zwrócić uwagę, że konieczne jest używanie wysokiej jakości papieru, co wpływa na jakość wydruku. Poza tym można zdecydować się na tusz ciekły lub stały. Lepszymi parametrami charakteryzuje się tusz stały. Tusz ciekły po wydrukowaniu nie wysycha do końca na papierze, więc bardzo łatwo można wydruk rozmazać.

Rodzaj skanerów

Skanery zastosowane w urządzeniach wielofunkcyjnych mogą działać w technologii CCD lub CIS. Technologia CCD (Charge Coupled Device – urządzenie o sprzężonym ładunku) wykorzystuje do skanowania lustra i soczewki. Elementy te odbijają białe światło od skanowanego dokumentu i w ten sposób powstaje zeskanowany obraz. Zaletą technologii CCD jest bardzo dobre odwzorowanie szerokiej gamy barw i głębi kolorów. Przy skanowaniu grubszych książek ich marginesy mogą odbijać się na czarno, co uznać trzeba za wadę. Wadą jest też to, że skaner w tej technologii jest bardzo czuły na wszelkie wstrząsy i poruszenia.

Technologia CIS (Contact Image Sensor – sensory kontaktowe) polega na pracy trzech diod LED w kolorach czerwonym, żółtym i niebieskim. Do skanowania w tej technologii nie są potrzebne lusterka i soczewki, w związku z tym nie występuje tutaj problem przekształceń optycznych. Zaletą skanera typu CIS jest bardzo szybka gotowość do pracy oraz niskie zużycie energii. Wada objawia się tym, że skanowany element musi bardzo ściśle dolegać do szybki skanera. W przeciwnym razie jakość skanowanego obrazu może spaść nawet o połowę.

Wybór odpowiedniego skanera zależy od celu używania go. Do sporadycznego korzystania ze skanera wystarczy technologia CIS, natomiast do skanowania książek lepsze parametry posiada skaner CCD. Warto również zwrócić uwagę na rozdzielczość skanerów. Zazwyczaj skanery w najniższych cenach posiadają rozdzielczość 600x600 dpi, natomiast najwyższa rozdzielczość wynosi 1200x2400. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu.

Producenci i ceny urządzeń wielofunkcyjnych

Firmami zajmującymi się produkcją urządzeń wielofunkcyjnych są HP, Brother, Epson, Canon, Lexmark, Xerox, Panasonic, Samsung i wiele innych. Urządzenia wielofunkcyjne przez nie oferowane mają ceny od 130 zł do około 52 zł. Producentem, którego urządzenia wielofunkcyjne są najdroższe, jest natomiast firma Katsurwaga (ceny nawet do około 162 000 zł)

Tagi kategorii: urządzenie wielofunkcyjne, urządzeń wielofunkcyjnych, urządzenia wielofunkcyjnego
^
Cache: 0.0158 s. (IBM5-fcgi-2)