zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking zasilaczy

Zasilacze

-3 055 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Zasilacze

O zasilaczach komputerowych

Zarówno komputery stacjonarne, jak i przenośne nie są w stanie odpowiednio pracować, jeśli nie podłączy się do nich zasilaczy.. To bowiem one przekształcają pobierany z sieci prąd zmienny na jego odmianę stałą. Jeśli kupi się nieodpowiednie zasilacze, wtedy może dochodzić do zwiększonej ilości resetów, zawieszeń czy problemów z wyświetlaniem obrazu. Jest to wynikiem przeciążonej pracy lub zbyt niskiej oceny jakości danego produktu zasilającego. Co więc zrobić, by był on odpowiednio dobrany do konkretnego komputera?

Zasilacze – co trzeba o nich wiedzieć?

Standard zasilaczy komputerowych, który obecnie jest najczęściej spotykany, to ATX w wersjach 2.03 i wyższych. Podstawowe różnice, jakie występują między nim a wcześniejszym typem AT to przede wszystkim dostarczanie jeszcze jednej linii +3,3 V, użycie pojedynczej wtyczki 12 V 20-pin lub 24-pin, która służy do łączenia się z płytą główną oraz możliwość wyłączania sprzętu komputerowego przy użyciu przycisku soft-off. Najnowsza wersja standardu ATX to 2.2, choć w użyciu są także wersje 2.1, 2.0 czy 1.0. Oprócz ATX kupić można także zasilacze EPS 12 V, SFX 12 V czy SFF. Są one jednak dużo mniej popularne i dedykowane tylko specyficznym komputerom.

Najtańsze zasilacze komputerowe można kupić za zaledwie kilkanaście złotych. Nie warto jednak na nich oszczędzać, gdyż to w dużej mierze od tych elementów zależy, czy komputer będzie działał prawidłowo. Jeśli więc potrzebuje się zasilacza nie do domowego PC, a na przykład do szafy serwerowej, wtedy trzeba przygotować się na ceny nawet rzędu 30 000 zł. Firmy specjalizujące się w produkcji zasilaczy to: Chieftec, Fortron, HP, Modecom, Seasonic, Advance, IBM, Fujitsu czy Whitenergy.

Tagi kategorii: komputerowy zasilacz, do komputera zasilacze, komputerowe zasilacze
^
No-cache: 1.078 s. (IBM5-fcgi-1)