zamknij
Producent
Prąd rozruchowy
Biegunowość
Pokaż tylko
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking akumulatorów

Akumulatory

-139 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Akumulatory

O Akumulatorach

Sercem każdego samochodu jest silnik. Kiedy jednak nie dostaje on odpowiedniej mocy, nie będzie zdolny do pracy. Do tego potrzebny jest akumulator. Dzięki niemu nasz samochód jest w ogóle zdolny do jazdy. Ich wybór w sklepach jest obecnie tak duży, że pogubić się naprawdę nie jest trudno. Podpowiadamy co można wybrać, jakie parametry brać pod uwagę oraz jak użytkować akumulator, aby służył jak najdłużej.

Rodzaje akumulatorów

Obecnie wyróżnia się:

  • akumulatory żelowe
  • akumulatory z płynnym elektrolitem
  • akumulatory AMG

Te z płynnym elektrolitem bazują na tradycyjnej technologii. Takie modele charakteryzują się dość niewielkim maksymalnym prądem rozruchowym. Można to jednak zrekompensować w dość prosty sposób – wystarczy postawić na akumulator charakteryzujący się większą pojemność. Akumulatory żelowe stosuje się wtedy, kiedy niezbędne jest zasilanie długotrwałe. Stąd też to właśnie one wykorzystywane są w przyczepach kempingowych. Nie nadają się do zwykłych samochodów. Akumulatory AGM wykorzystywane są w samochodach hybrydowych. Montuje się je także w pojazdach wykorzystywanych przez transport publiczny. Wadą akumulatorów tego rodzaju jest ogromne ryzyko przegrzania. Z tego powodu montuje się je nieco inaczej niż modele tradycyjne.

Parametry akumulatorów

Do istotnych parametrów wszystkich akumulatorów zalicza się:

  • wymiary;
  • pojemność;
  • prąd rozruchowy.

W przypadku wymiarów zasada jest banalnie prosta: muszą one być odpowiednie do miejsca, w którym w aucie ma zostać umieszczony akumulator. Jeśli idzie o pojemność, to zawsze musi być ona adekwatna do pojemności silnika. Zbyt mała pojemność sprawi, że silnik nie będzie zapalał. Jeśli będzie zbyt duża, alternator nie będzie ładował. Skąd wiedzieć jaka pojemność akumulatora jest odpowiednia do pojemności naszego silnika? Wystarczy sięgnąć do instrukcji dołączonej do pojazdu. Jeśli jej nie mamy, niezbędnych danych można poszukać w Internecie.

Jak odpowiednio używać akumulator?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby odpowiednio umocować akumulator na swoim miejscu. Co mniej więcej sześć miesięcy należy sprawdzić na jakim poziomie kształtuje się napięcie ładowania. Powinno kształtować się między 13,8 a 14,4 V. Istotna jest także czystość akumulatora. Trzeba uważnie sprawdzać czy nie jest brudny lub mokry. Niezwykłe zagrożenie stanowi znajdujący się na jego wierzchu elektrolit. Jego obecność może bowiem sprawić, że akumulator sam się rozładuje. Ważna jest także częstotliwość jazdy – jeśli jeździmy rzadko, warto doładowywać akumulator za pomocą prostownika. W sezonie zimowym – kiedy mrozy są naprawdę wysokie – warto wyjmować go i zabierać do mieszkania.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Najczęściej spotykane rodzaje akumulatorów to akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich konstrukcja opiera się o ołowiane ogniwa galwaniczne, które zalane są roztworem kwasu siarkowego. Tego typu akumulatory spotka się w bardzo różnych pojazdach, od smartów po samochody ciężarowe. Z zalet trzeba wymienić niską cenę i jakość, która jest wystarczająca dla większości użytkowników.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe dzielą się na dwa typy. W obsługowych, które obecnie są prawie niedostępne w sprzedaży, konieczna jest kontrola stanu i ilości elektrolitu. Zarówno mierzenia ich poziomu, jak i uzupełniania, dokonuje się za pomocą systemu zaworów. Ze względu na taką zasadę działania, akumulatory te wypierane są przez produkty bezobsługowe. Mają one zbliżoną do obsługowych budowę, jednak ich obudowa jest szczelna, dzięki czemu zapobiega odparowywaniu elektrolitu. Dodatkowo w produktach tego typu znajdzie się zawór odprowadzający nadmiar gazów, które mogłyby wytworzyć się podczas intensywnego ładowania. Dlatego też akumulatory bezobsługowe polecane są tym, którzy cenią duże bezpieczeństwo i prostotę eksploatacji.

Akumulatory żelowe

A akumulatorach żelowych elektrolit przyjmuje formę żelu. Dzięki temu mają one większą pojemność niż produkty kwasowo-ołowiowe, a ich odporność na rozładowania jest również większa. Co ważne, takie akumulatory doskonale pracują ustawione w dowolnej pozycji i są odporne na zwiększone wstrząsy i wibracje, a więc będą się świetnie sprawowały w samochodach czy motorach terenowych.

Akumulatory Absorbent Glass Mat (AGM)

Mimo, że akumulatory AGM funkcjonalnością i parametrami zbliżone są do rodzaju żelowego, to różnią się od niego budową. Żel zastąpiony został tu włóknem szklanym, które nasączono elektrolitem. Dzięki temu uzyskano mniejsze wymiary od produktów kwasowo-ołowiowych, a przy tym nie stracono na pojemności. Podobnie jak żelowe, amortyzatory AGM nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ewentualna awaria związana z rozerwaniem czy pęknięciem obudowy nie wiąże się z wylaniem żrącego kwasu siarkowego. Zalety te wiążą się jednak z wyższymi cenami, które zniechęcają wielu użytkowników do zakupów.

Tagi kategorii: Akumulatory, akumulator samochodowy, 12v akumulator samochodowy
^
No-cache: 0.5081 s. (IBM5-fcgi-2)