zamknij
Producent
Prąd rozruchowy
Biegunowość
Pokaż tylko
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking akumulatorów

Akumulatory

-136 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Akumulatory

Akumulatory

O Akumulatorach

Akumulatory to coś, co jest niezbędne do działania samochodu. Ich awaria lub rozładowanie wiążą się z tym, że pojazd najprawdopodobniej nie ruszy z miejsca w ciągu najbliższego czasu. Dlatego warto kupić dobre akumulatory, które nie zaskoczą w najmniej oczekiwanym momencie. W sprzedaży jest kilka ich rodzajów, które różnią się od siebie parametrami. Dokładne sprawdzenie danych technicznych i cen (najlepiej to zrobić korzystając z porównania cen akumulatorów) sprawi, że kupowane akumulatory będą dopasowane do modelu samochodu i jego zapotrzebowania energetycznego.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Najczęściej spotykane rodzaje akumulatorów to akumulatory kwasowo-ołowiowe. Ich konstrukcja opiera się o ołowiane ogniwa galwaniczne, które zalane są roztworem kwasu siarkowego. Tego typu akumulatory spotka się w bardzo różnych pojazdach, od smartów po samochody ciężarowe. Z zalet trzeba wymienić niską cenę i jakość, która jest odpowiednia dla większości użytkowników.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe dzielą się na dwa typy. W obsługowych, które obecnie są prawie niedostępne w sprzedaży, konieczna jest kontrola stanu i ilości elektrolitu. Zarówno mierzenia ich poziomu, jak i uzupełniania, dokonuje się za pomocą systemu zaworów. Ze względu na taką zasadę działania, akumulatory te wypierane są przez produkty bezobsługowe. Mają one zbliżoną do obsługowych budowę, jednak ich obudowa jest szczelna, dzięki czemu zapobiega odparowywaniu elektrolitu. Dodatkowo w produktach tego typu znajdzie się zawór odprowadzający nadmiar gazów, które mogłyby wytworzyć się podczas intensywnego ładowania. Dlatego też akumulatory bezobsługowe polecane są tym, którzy cenią duże bezpieczeństwo i prostotę eksploatacji.

Akumulatory żelowe

A akumulatorach żelowych elektrolit przyjmuje formę żelu. Dzięki temu mają one większą pojemność niż produkty kwasowo-ołowiowe, a ich odporność na rozładowania jest również większa. Co ważne, takie akumulatory doskonale pracują ustawione w dowolnej pozycji i są odporne na zwiększone wstrząsy i wibracje, a więc będą się świetnie sprawowały w samochodach czy motorach terenowych.

Akumulatory Absorbent Glass Mat (AGM)

Mimo, że akumulatory AGM funkcjonalnością i parametrami zbliżone są do rodzaju żelowego, to różnią się od niego budową. Żel zastąpiony został tu włóknem szklanym, które nasączono elektrolitem. Dzięki temu uzyskano mniejsze wymiary od produktów kwasowo-ołowiowych, a przy tym nie stracono na pojemności. Podobnie jak żelowe, amortyzatory AGM nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ewentualna awaria związana z rozerwaniem czy pęknięciem obudowy nie wiąże się z wylaniem żrącego kwasu siarkowego. Zalety te wiążą się jednak z wyższymi cenami, które zniechęcają wielu użytkowników do zakupów.

Najważniejsze parametry akumulatorów

Najpopularniejsze napięcie, jakie spotykane jest w akumulatorach, to 6 wolt lub 12 wolt, przy czym akumulatorów 12-woltowych jest na rynku więcej. Wynika to z faktu, że akumulatory o napięciu 6 wolt spotykane są głównie w mniej wymagających pojazdach,w tym tych zabytkowych, zaś tradycyjne auta wyposażane są najczęściej w akumulator mający 12 wolt napięcia.

Pojemność akumulatora, która podawana jest w amperogodzinach, powinna być dopasowana do potrzeb danego auta i wchodzącego w jego skład osprzętu. Nie obowiązuje tu bowiem zasada mówiąca o tym, że im więcej pojemności, tym lepiej. To, jaką pojemność powinien mieć akumulator danego samochodu, określane jest przez producenta auta i należy wartość tę brać pod uwagę podczas zakupów. Zbyt duża pojemność sprawi, że akumulator stale będzie niedoładowany, co spowoduje jego zepsucie się. Dopuszczalne jest, by pojemność produkty była maksymalnie o 10% mniejsza lub większa od zalecanej, choć najlepiej, jeśli będzie ona równa zalecanej.

Prąd rozruchu odpowiada za to, jak akumulator poradzi sobie z rozruchem danego silnika. Tu zasada, że im wartość parametru wyższa, tym lepie, sprawdza się w stu procentach. Im bowiem wyższy prąd rozruchu, tym uruchomienie silnika będzie łatwiejsze. Doceni się to zwłaszcza w trakcie bardzo niskich temperatur, kiedy to opory silnika są duże, a olej silnikowy gęsty od mrozu. Wtedy to by doszło do rozruchu silnika, potrzebne jest spora ilość energii.

Ceny i producenci akumulatorów

Najtańsze akumulatory, które mają bardzo podstawowe parametry, można kupić już za około 20-30 zł. Zazwyczaj nie można jednak liczyć, że będą one dobrze działały przy dużych mrozach. Gdy auto planuje się zostawiać nie w garażu, a na dworze, może wiązać się to z koniecznością akumulatorów droższych, których ceny potrafią sięgać do ponad 1 500 zł. Dlatego tak ważne jest porównanie cen i parametrów przed zakupem.

Przechodząc do producentów akumulatorów, należą do nich takie firmy jak:Centra, Exide, Loxa, Varta, Yuasa, 4Max, Energizer, Bosch, Optima, Panasonic czy Ford.

Tagi kategorii: Akumulatory, akumulator samochodowy, 12v akumulator samochodowy
^
Cache: 0.0141 s. (IBM5-fcgi-1)