zamknij
Ogłoszenia dla:Oleje do samochodu
Ranking olejów silnikowych

Oleje silnikowe

-1 152 produkty
Dostosuj
Sortuj
Zobacz następne
Oleje silnikowe

Oleje silnikowe

O Olejach silnikowych

Oleje silnikowe to bardzo ważne płyny eksploatacyjne. Dzięki nim silnik samochodu będzie pracował przez odpowiednio długi czas. Przed zakupem oleju silnikowego warto dowiedzieć się, który rodzaj będzie odpowiedni do posiadanego samochodu. Przydatne okazać się może również porównanie cen olejów silnikowych. Połączenie go z poznaniem parametrów poszczególnych olejów sprawi, że zakup będzie w pełni udany.

Rodzaje olejów silnikowych

Wyróżnia się trzy rodzaje olejów silnikowych: oleje syntetyczne, oleje półsyntetyczne oraz oleje mineralne. Rozróżnia się je więc względu na to, w jaki sposób powstały.

Oleje silnikowe syntetyczne powstają w wyniku syntezy dokonywanej w warunkach laboratoryjnych. Ich anglojęzyczna nazwa to: „synthetic”. Warto ją zapamiętać, ponieważ czasami można ją spotkać na opakowaniach olejów. Oleje syntetyczne posiadają najniższą lepkość co oznacza, że zachowują płynność nawet przy -45 stopniach Celsjusza. Oleje silnikowe syntetyczne są oznaczane symbolami SAE: 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40. Oleje syntetyczne zmniejszają zużycie niektórych elementów silnika oraz paliwa. Dodatkowo czas pomiędzy wymianą oleju jest stosunkowo długi.

Kolejnym rodzajem oleju silnikowego jest olej półsyntetyczny. Jest on produktem pośrednim, który składa się z około 30% oleju syntetycznego. Najczęściej oznacza się go symbolem SAE 10W-40. Nadaje się on do samochodów z silnikiem benzynowym oraz diesla. jego anglojęzyczna nazwa to semi-synthetic.

Oleje silnikowe mineralne powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej. Oleje te charakteryzują się najwyższą lepkością. Dodatkowo nawet w temperaturze -25 stopni Celsjusza zachowują płynność. Doskonale nadają się do silników o niewielkiej mocy, czyli do małych, miejskich aut.

Parametry olejów silnikowych

Oleje silnikowe oznacza się ze względu na to czy są one zimowe, letnie czy wielosezonowe. Oleje zimowe oznacza się literką „W”. Lepkość olejów musi być w tym przypadku niska. Oznaczenie cyfrowe obok litery „W” informuje o lepkości oleju w niskiej temperaturze. Oznacza to, że jeżeli olej silnikowy posiada oznaczenie 0W to rozruch samochodu będzie możliwy nawet w przypadku temperatury -45 stopni.

Oleje silnikowe letnie nie posiadają oznaczenie literowego, a jedynie samą cyfrę. Te cyfry, np. 20, 30, 40, 50, 60, oznaczają lepkość oleju w temperaturze 100 stopni. Im mniejsza jest liczba, tym analogicznie mniejsza lepkość .

Oleje silnikowe wielosezonowe posiadają oznaczenie, które łączy informacje o warunkach latem oraz zimą. Dlatego tez można spotkać oleje o oznaczeniach, np. 5W-30 co oznacza, że rozruch jest możliwy w temperaturze -35 stopni, a w przypadku 100 st. Celsjusza lepkość oleju będzie wynosić 30.

Pojemność olejów silnikowych

Oleje silnikowe można zakupić w pojemnikach o różnej pojemności. Opakowania litrowe oraz czterolitrowe nadają się do wożenia w samochodzie. Mogą okazać się przydatne zwłaszcza wtedy, gdy podczas przemierzania trasy zaświeci się lampka sygnalizująca brak oleju. Warto wtedy szybko uzupełnić jego zapas, aby nie zatrzeć silnika. Ale oleje silnikowe dostępne są także w butelce 5 litrowej, a nawet i większych pojemnikach, mających pojemność 20 litrów, 60 litrów czy nawet 200 litrów.

Ceny i producenci olejów silnikowych

Do najtańszych olejów silnikowych należą te znajdujące się w przedziale poniżej 100 złotych. Co prawda można kupić oleje silnikowe kosztujące nawet mniej niż 10 zł, jednak ich ocena jakości zazwyczaj nie należy do wysokich. Najdroższy olej silnikowy kosztuje sporo ponad 6 000 złotych.

Producenci olejów silnikowych to takie firmy jak: Castrol, Liqui Moly, Mobil, Orlen OIL, BP, Elf, Ford, Lotos, Motorcaft, Texaco, TOTAL, Valvoline.

^
Cache: 0.0534 s. (IBM5-fcgi-1)