zamknij
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking opon

Opony

-62 141 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne
Opony

Opony

O Oponach

Żaden samochód nie obejdzie się bez opon. Ich wybór może wydawać się prosty. Jednak opony samochodowe posiadają wiele parametrów, które warto poznać i na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Dzięki tym danym technicznym łatwiej wybrać odpowiednie opony samochodowe, które posłużą przez długi czas. Wraz z oceną jakości parametrów warto zrobić również porównanie cen opon.

Rodzaje opon

Istnieje kilka rodzajów opon samochodowych: drogowe, zimowe, błotno-śniegowe, terenowe i uniwersalne.

Opony drogowe zwane są również letnimi. Zapewniają dobrą przyczepność na suchej oraz mokrej nawierzchni oraz zapewniają wysoki komfort jazdy. Opony zimowe charakteryzują się miękkością nawet w niskich temperaturach. Konstrukcja opon zimowych zapewnia dobrą przyczepność na śliskiej, mokrej i ośnieżonej nawierzchni.

Opony przeznaczone do jazdy terenowej wyróżniają się dużymi, wystającymi klockami i szerokimi rowkami. Tego typu opony są bardziej odporne na przebicia i przecięcia. Opony wielosezonowe (zwane również uniwersalnymi) stworzone zostały po to, aby móc na nich jeździć w niemal każdych warunkach pogodowych. Błotno-śniegowe opony są z kolei idealne dla samochodów wykorzystywanych podczas trudnych warunków, dlatego też przypomminają one opony terenowe.

Nie wszystkie opony nadają się do każdego rodzaju pojazdów. Dlatego też podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas opony nadają się do określonego rodzaju auta. Wyróżnia się opony przeznaczone do samochodów dostawczych (są one większe i cięższe), do samochodów osobowych, terenowych, ciężarowych, przemysłowych. Dostępne są również różne opony nadające się do motocykli, skuterów oraz quadów. Warto zwrócić uwagę przed zakupem, czy wybrane opony przeznaczone są do danego typu pojazdów.

Budowa opon

Bieżnik służy w oponach odprowadzaniu wody oraz błota po to, aby zapewnić dokładną przyczepność samochodu. Często podczas rozmów o bieżniku używa się sformułowania lamelki. Są to nacięcia bieżnika, dzięki którym samochód może utrzymać się na drodze nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Lamelki nie występują w oponach letnich. Bieżniki posiadają również bloki – ich kształt oraz wymiary decydują o przeznaczeniu opony. Głównym elementem, który przebiega przez całą długość bieżnika, jest żebro.

Budowę wewnętrzną opon określa się za pomocą dwóch rodzajów opon: radialnej i diagonalnej. Opony diagonalne wzmocnione są ułożonymi warstwowo i pod różnym kątem tkaninami. Zwiększa to odporność opony i komfort jazdy, jednak zmniejsza się przyczepność. Opony radialne posiadają opoloty, dzięki którym zwiększa się przyczepność jazdy.

Parametry opon

Wybierając odpowiednie opony warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Wartość podawana na oponie określana jest w milimetrach. Często podaje się oznaczenia typu: 195/65 R15, które nie zawsze wszystko tłumaczą. Pierwszą daną występującą na oponie jest jej szerokość. Druga oznacza wysokość ściany opony wyrażana przez producenta w procentach. Oznaczenie R to rodzaj budowy – czyli radialna lub diagonalna. Ostatnia cyfra określa rozmiar felgi.

Podczas wybierania odpowiednich opon powinno się zwrócić uwagę na jej indeks prędkości i nośności. Określa on maksymalne obciążenie opony przy maksymalnej prędkości. Oponom przeznaczonym do danych prędkości nadaje się odpowiednie litery. I tak np. opony przeznaczone do jazdy do 210 km/h mają oznaczenie H, zaś V oznacza opony do 240 km/h.

Opony posiadają czasem również dwa dodatkowe oznaczenia: TL lub IT. TL oznacza „tubeless”, czyli opony bezdętkowe. IT to inaczej „tube type”, czyli opony posiadające dętki.

Kupując opony warto również zwrócić uwagę na rok ich produkcji. Im będzie on starszy, tym prawdopodobna ocena jakości opony będzie niższa. 

Decydując się na opony istotnym aspektem jest także rodzaj bieżnika. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje: blokowy, asymetryczny oraz kierunkowy. Bieżnik asymetryczny doskonały jest dla wymagających kierowców, którzy cenią sobie wysokie osiągi i sportową jazdę. Bieżnik blokowy nadaje się do samochodów o niewielkich osiągach, przeważnie małych. Opony posiadające bieżnik kierunkowy mają symetrycznie rozmieszczone rowki. Przeznaczone są do aut o wysokich osiągach.

Ceny i producenci opon

Najtańsze opony można kupić od około 20 zł. W tych cenach znajdzie sie zazwyczaj opony letnie. Ale ceny opon są zależne także od ich rozmiarów oraz parametrów. Dobrej jakości opony do samochodów posiadających felgi o wielkości ok. 15 cali można zakupić już za 200–300 zł. Opony przemysłowe, całoroczne firmy Mitas, uznawane są za najdroższe na rynku. Ich ceny sięgają nawet grubo ponad 20 00 zł.

Znani i popularni producenci opon to m.in.: Bridgestone, Continental, Pirelli, Michelin, Dunlop, Firestone, Goodyear, Kleber, Falken, Kormoran.

Tagi kategorii: Opony, opony samochodowe, opon
^
Cache: 0.0164 s. (IBM5-fcgi-2)