zamknij
Marka
Wybierz miasto
Wybierz zaznaczone
Ranking tarcz sprzęgłowych

Tarcze sprzęgłowe

-469 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Tarcze sprzęgłowe

O tarczach sprzęgłowych

Na samochodowe sprzęgło składają się trzy elementy: tarcze sprzęgłowe, zaciski oraz łożyska. Jednak bodaj najważniejszą spośród tych części są tarcze. Dlatego też kupując sprzęgło warto dokładnie poznać ich parametry, które wpływają na ocenę jakości. Nie bez znaczenia będzie też porównanie cen tarcz sprzęgłowych, które pozwoli na dokonanie zakupu dobrego także pod kątem cenowym.

Budowa i zasady działania tarcz sprzęgłowych

Tarcze sprzęgłowe złożone są z piasty, która umieszczona jest na wielowypuście wałka sprzęgłowego, a także z tarczy nośnej, na której osadzone są okładziny cierne. Aby sprawnie działały przez długi czas, muszą cechować się podwyższoną odpornością na ścieranie oraz przystosowaniem do pracy w wysokich zakresach temperatur. Powyższe parametry osiągane są za pomocą materiałów używanych do konstrukcji tarcz sprzęgłowych, a dokładnie ich okładzin. Są nimi włókna węglowe oraz szklane, substancje organiczne lub spieki metalowe.

Głównym zadaniem, jakie mają tarcze sprzęgłowe, jest pomoc w przeniesieniu napędu z wału korbowego silnika na wałek sprzęgła skrzyni biegów. Poboczną funkcją tarcz ciernych, niekiedy równie ważną co wymieniona wcześniej, jest też amortyzacja gwałtownych przeciążeń pojawiających się podczas ruszania lub dodawania bądź odejmowania gazu.

Aby powyższe efekty osiągnąć niezbędne są między innymi opory, powstające w wyniku tarcia dociśniętych do siebie elementów tarczy sprzęgłowej. Jednak pomocną funkcjonalnością jest też ta, że zewnętrzna część tarczy nie jest elementem sztywnym. Jest ona wyposażona w kilka sprężyn, dzięki którym posiada możliwość wykonywania ruchu obrotowego, który może odbywać się tak w przód, jak i w tył. Przemieszczenie to może mieć wartość kilku stopni względem środkowej, wewnętrznej części tarczy.

Prawie wszystkie tarcze sprzęgłowe posiadają także specjalne tłumiki drgań skrętnych. Odpowiadają one za zabezpieczanie układu napędowego przed ewentualnymi mocnymi drganiami skrętnymi mającymi charakter rezonansowy. Aby do drgań nie doszło, konieczne jest umieszczenie w tarczy wspomnianych tłumików, mających postać specjalnej sprężyny, która znajduje się pomiędzy tarczą nośną a piastą.

Wady tarcz sprzęgłowych i ich przyczyny

Zużyte sprzęgło równa się najczęściej wytarciu okładzin ciernych znajdujących się na tarczach sprzęgłowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przede wszystkim nieodpowiednia technika jazdy, czyli częste ruszanie lub przemieszczanie się z częściowo wciśniętym pedałem sprzęgła. Jeśli więc chce się, by okładzina służyła jak najdłużej, należy korzystać ze wspomnianego pedału bardziej racjonalnie.

Inną wadą, która pojawia się w tarczach sprzęgłowych, jest popękanie bądź zaolejenie okładziny. Defekt ten powstaje wtedy, gdy dojedzie do uszkodzenia uszczelniacza znajdującego się w skrzyni biegów.

Ostatnim z popularnych mankamentów jeśli chodzi o tarcze sprzęgłowe może być popsucie się elementów amortyzujących, czyli, mówiąc potocznie, zwichrowanie tarczy sprzęgłowej. Jest to zauważalne zwłaszcza w trakcie puszczania pedału sprzęgła, podczas którego to odczuwać się będzie zbyt gwałtowne szarpnięcia, oraz zmieniania biegów, które stanie się utrudnione. W każdym z obu przypadków najprawdopodobniej tarcze sprzęgłowe (lub jeden z ich elementów) trzeba będzie wymienić na nowe.

Ceny i producenci tarcz sprzęgłowych

Tarcze sprzęgłowe to części samochodowe, na których nie warto oszczędzać. Aby były one w pełni sprawne i służyły przez bardzo długi czas, muszą spełniać szereg szczegółowych wymogów konstrukcyjnych, których niespełnienie będzie się niejednokrotnie równało z obniżeniem komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Dlatego też podczas zakupu warto zainwestować w tarcze sprzęgłowe renomowanych producentów, takich jak Fiat, Ford, Ina, Mapa, Valeo czy inni uznani producenci samochodów mający sprawdzoną renomę. Tarcze sprzęgłowe mniej znanych firm polecane są wyłącznie wtedy, gdy samochodem jeździ się stosunkowo rzadko i na małych odległościach.

Porównanie cen tarcz sprzęgłowych pokazuje, że najtańsze modele można dostać już za około 40-50 zł. Ich ocena jakości nie będzie jednak bardzo wysoka. Gdy jednak zapłaci się za tarcze sprzęgłowe najwyższe ceny (nawet do około 1 800 zł), wtedy można mieć pewność, że części te będą w 100 % spełniać wszystkie wymogi przed nimi stawiane.

Tagi kategorii: sprzęgłowe tarcze
^
No-cache: 1.0119 s. (IBM5-fcgi-2)