zamknij
Wybierz zaznaczone
Ranking obrączek

Obrączki

-2 341 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Obrączki

O obrączkach

Wybór obrączki, zwłaszcza tej ślubnej, jest sprawą wielkiej wagi, ma ona bowiem służyć do końca życia. Porównanie cen pokazuje, że można ją nabyć od stu, do nawet paru tysięcy złotych. To, ile zapłacimy kupując obrączki, zależy od oceny ich jakości, czyli głównie materiałów użytych do ich wytworzenia i zamieszczonych na nich kamieniach szlachetnych bądź wzorach.

Rodzaje i style obrączek

Wybór biżuterii ślubnej jest bardzo duży. Podczas zakupów obrączek musimy zwrócić uwagę na rodzaju kruszcu, z którego została wykonana (zazwyczaj złoto, srebro, platyna bądź tytan), obecność zdobień bądź ich brak, dostępne wzory (od bardziej masywnych po bardzo małe, delikatne) oraz cenę.

Najpierw trzeba podjąć decyzję co do wyboru stylu. Klasyczne, złote obrączki cały czas wiodą prym w wyborach młodych par. Ich zaletą jest elegancja i prostota. Z reguły próba złota używanego w obrączkach wynosi 0,585, czyli 14 karatów. Chętniej wybierane są modele o wykończeniu błyszczącym niż piaskowanym (matowym). Ocena jakości obrączek piaskowanych nie jest dobra, gdyż ulegają one dość szybkiemu ścieraniu się wierzchniej warstwy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet klasyczne obrączki matowe charakteryzują się większą odpornością na zarysowania niż np. obrączki ze wzorkiem. Optymalnym wyborem do codziennego noszenia są obrączki rodzaju klasycznego błyszczącego, których zaletą jest wyjątkowa długotrwałość. Ich ceny rozpoczynają się od około 1500 zł.

Coraz modniejsze, i przede wszystkim tańsze, są obrączki zrobione ze stopu złota i srebra. Są mniej odporne na ścieranie, ale prawie równie eleganckie. Największą ich zaletą jest cena – już od 160 zł. Natomiast jeszcze tańsze (ceny od 100 zł) są rodzaje obrączek wykonane z samego srebra. Mają one płaski profil i satynową powierzchnię.

Jeżeli młoda para ceni sobie oryginalność, powinna przemyśleć zakup rodzaju obrączek ze wzorami i kamieniami szlachetnymi lub wielokolorowych. Kamieniami (najczęściej brylantem lub cyrkonią) ozdabia się wyłącznie krążek kobiety. Popularny motyw to jeden bądź trzy kamyczki. Trzeba pamiętać, iż cena obrączki z kamieniem szlachetnym jest znacznie większa od ceny tej tradycyjnej i zależy od rodzaju użytego kamienia.

Obrączki wielokolorowe łączą w sobie dwie lub trzy barwy. Kupując je warto zwrócić uwagę na modne łączenie stopów tytanowych (bardzo twardych, odpornych na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne) ze złotem, srebrem czy czerwonym złotem. Wadą obrączek z tytanem może się dla niektórych okazać wyższa cena. Obrączkę tytanową ze srebrem można nabyć już od 450 zł, dużo drożej wyniesie nas zakup tej ze stopem z czerwonego złota – ceny rozpoczynają się od około 1450 zł.

Dopasowanie obrączki

Kobiety mają większe doświadczenie z dopasowaniem rozmiaru obrączki, dlatego większą uwagę należy przy doborze poświęcić panom. Jeżeli biżuteria jest mierzona w ciepły dzień, palce puchną i obrączkę należy dobrać mniejszą o około pół rozmiaru. Odwrotna zasada mierzenia jest w zimę, kiedy to trzeba kupić obrączkę trochę większą. Oczywiście rozmiar, jeśli zostanie nieodpowiednio dobrany, można zazwyczaj później skorygować. Obrączki mierzy się u jubilera za pomocą pierścienia mierniczego, dlatego zazwyczaj sami nie musimy sobie zaprzątać tym głowy.

Przy doborze obrączki przez kobiety warto zwrócić uwagę na dopasowanie jej koloru i rodzaju do pierścionka zaręczynowego. Przyjmuje się, że oba elementy biżuterii powinny być wykonane z tego samego kruszcu. Jeżeli pierścionek zaręczynowy jest skromny, można zaszaleć z obrączką i wybrać rodzaj z kamieniami szlachetnymi lub ze wzorami. Jeżeli panie wolą na co dzień skromną biżuterię, zaleca się noszenie tylko obrączki. Nowością są obrączki zaokrąglone od środka. Ich zaletą jest wypukłość od wewnątrz, która zwiększa komfort noszenia.

Obrączki występują w różnych szerokościach – od 4 mm do 7 mm. Najczęściej wybierane są jednak te posiadające wymiar pośredni – 5/6 mm. Trzeba też zaznaczyć, że kobiety noszą obrączki węższe od swoich wybranków.

By obrączki były bardziej spersonalizowane, pary decydują się na grawerowanie wewnątrz różnych haseł. Do najpopularniejszych zalicza się: datę ślubu i imię żony/męża, a także inicjały bądź same imiona współmałżonków. Ciekawe są również złote myśli oraz pseudonimy, znane czasem tylko wybrankom. Grawerowanie jest dodatkowo płatne, ale coraz częściej oferowane jest też w cenie obrączek.

Ceny obrączek

Firmy produkujące obrączki spotkamy w każdym mieście. Jednak są i tacy producenci, którzy zyskali dobrą renomę tak w Polsce, jak i poza nią. Do tego grona należy firma Besttohave, która oferuje obrączki ze zdobieniami w cenach od około 100 zł do 435 zł. W porównaniu z nią dużo droższe ceny proponuje firma Palladium Diamond Wedding Ring, która w swoim asortymencie zawiera obrączki wykonane z najdroższego kruszcu – platyny. Za najtańsze z nich zapłacimy około 64 7700 zł. Za najdroższe, złote z pięcioma brylantami, przyjdzie nam jednak zapłacić cenę jeszcze wyższą (ok. 1 400 000 zł).

Poduszki na obrączki

Jeżeli planujemy ślub kościelny, warto zwrócić uwagę na dodatek jakim jest poduszka na obrączki. Jedna z firm, które oferuje szeroki ich wybór, jest firma Dore. Popularnością cieszą się satynowane, obszyte koronką poduszki na obrączki. Można wybrać tradycyjną, kwadratową ich formę lub kształt serca. Ich ceny w porównaniu z obrączkami są znacznie niższe i zaczynają się już od niecałych 50 zł.

Tagi kategorii: Obrączki ślubne, obrączki, obrączka
^
No-cache: 0.6686 s. (IBM5-fcgi-2)