zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne

-10 897 produktów
Filtruj
Sortuj
ANSWEAR.comeobuwie.plMOHITOZalando
Zobacz następne

Okulary przeciwsłoneczne

O okularach przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż gustowny dodatek do stroju. Oprócz funkcji ozdobnej są też bardzo ważne dla zdrowia oczu, które chronią przed szkodliwymi promieniami UV. Niemniej jednak przez zakupem należy przeanalizować, która grubość, kolor oraz forma okularów przeciwsłonecznych będą odpowiednie dla naszej twarzy i pozwolą podkreślić to, co w niej najładniejsze. Przyjrzenie się tym parametrom oraz porównanie cen okularów przeciwsłonecznych sprawi, że ich zakup będzie w 100% udany.

Kształty okularów przeciwsłonecznych

Kształt i wielkość okularów przeciwsłonecznych zależą przede wszystkim od twarzy człowieka. Wielkość oprawek powinna być proporcjonalna do jej wielkości. Należy również zwrócić uwagę na zależność nos-oprawki. Osobom o szerokim nosie poleca się duże oprawki. Z kolei ludzie z długim nosem powinni wybierać okulary z silnie zaznaczonymi krawędziami, które odwracają uwagę od nosa. Mały nos dobrze komponuje się z małym noskiem łączącym szkła, ponieważ w ten sposób powiększa się go optycznie.

Jeśli ma się twarzy kwadratową, najodpowiedniejsze będą okulary owalne bądź o kocim kształcie oprawek. W ten sposób proporcje się wyrównają, a twarz optycznie wydłuży. Dla tego typu twarzy doskonale sprawdzają się okulary „muchy”.

W wypadku twarzy okrągłej trzeba uważać, by nie wyglądać jak pyza. Należy zatem unikać oprawek owalnych, można za to eksperymentować z dużymi okularami prostokątnymi, o wyraźnie zarysowanych kantach. Takie okulary optycznie wydłużą twarz.

Twarz trójkątna najlepiej wygląda w okularach okrągłych lub zaokrąglonych. Łagodzą one ostre rysy twarzy, która wygląda korzystniej niż w okularach prostokątnych. Dobrze sprawdzą się tu na przykład lenonki.

Ludzie o owalnej twarzy są prawdziwymi szczęściarzami, ponieważ wyglądają dobrze w większości kształtów oprawek. Ale najlepiej, jeśli szerokość oprawek będzie równa szerokości twarzy.

Szkła okularów przeciwsłonecznych

Zabarwione soczewki okularów przeciwsłonecznych pozwalają lepiej widzieć w jasnym i ostrym świetle. Zwykle osoby o jasnej karnacji wybierają ciemniej zabarwione okulary, natomiast ciemnoskórzy są mniej wrażliwi na oślepianie, więc mogą wybrać jasne szkła.

W dni słoneczne najlepiej wybrać okulary o szkłach zabarwionych na czarno, szaro, ciemnozielono, grafitowo lub brązowo. Z kolei przy małym natężeniu światła można stosować okulary przeciwsłoneczne żółte, pomarańczowe, różowe. Odradza się noszenie szkieł czerwonych, zielonych i niebieskich, ponieważ może to być niebezpiecznie szczególnie dla kierowców.

Ochrona przed promieniami UV

Ważnym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed promieniowaniem UV. Może ono wywoływać bolesne zapalenie spojówek i zmętnienie rogówki, co w późniejszych latach może objawić się na przykład zaćmą. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na UVA (320 – 380 nm, uszkadza skórę i powoduje zmarszczki) i UVB (280 - 320 nm, uszkadza siatkówkę oka). Przed tym drugim typem mają chronić okulary z filtrem UV. Należy jednak pamiętać, że sama naklejka na oprawce nie wystarcza i jeśli nie ma się pewności, czy okulary naprawdę posiadają filtr, lepiej ich nie kupować.

Gdzie nosić jakie okulary przeciwsłoneczne?

Planujący wakacje w górach powinni zaopatrzyć się w okulary lub gogle z filtrem UV niemal 100%, ponieważ właśnie w wysokich partiach promieniowanie jest najsilniejsze. Z kolei wczasowicze nad morzem, ze względu na intensywne światło, powinni wybrać ciemne szkła okularów oraz filtr UV.

Najlepszym wyborem dla rowerzystów są okulary dobrze przylegające do twarzy, które chronią przed wiatrem, kurzem, owadami i nie wysuszają spojówki. Kierowcy zaś powinni wybrać okulary polaryzacyjne, dobrze przylegające do głowy (by światło nie oślepiało z boku). Dzieci, ze względu na rozwój oczu, nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych w ogóle.

Ceny i producenci okularów przeciwsłonecznych

 Istnieją producenci okularów przeciwsłonecznych, których ceny nie przekraczają 100 zł (Arctica, Blizzard), inni zaś posiadają w ofercie okulary w przedziale 100-200 zł (Enjoy, Reebok, Solano). Jeśli klientowi nie zależy na cenie, ale na znanej marce, na rynku dostępne są okulary Armaniego, Gucciego, Marka Jacobsa, Prady, Ray Bana, Hugo Bossa, Dolce & Gabbana czy Versace. Ich ceny są znacznie wyższe, co widać robiąc porównanie cen okularów przeciwsłonecznych.

Tagi kategorii: okulary przeciwsloneczne, okulary przeciwsłoneczne
^
Cache: 0.0215 s. (IBM5-fcgi-2)