Bieżnie treningowe

367 produktów
Zdjęcie Sapphire Bieżnia elektryczna SG-2100T
b
Zdjęcie Spokey Bieżnia magnetyczna Imir 84687
b
Zdjęcie YORK Bieżnia elektryczna t110 Active
b
Zdjęcie York Bieżnia T200 PLUS
b
Zdjęcie Bieżnia Horizon Fitness Adventure 1 Plus
b
Zdjęcie Kettler Track Performance
b
Zdjęcie INSPORTLINE Bieżnia magnetyczna SPRYNKL
b
Zdjęcie Zipro Bieżnia treningowa Freerun
b
Zdjęcie York Bieżnia T120 Active
b
Zdjęcie HMS Bieżnia BE 4700
b
Zdjęcie Body Sculpture Bieżnia magnetyczna BT 2740
b
Zdjęcie InSPORTline Excel Run
b
Zdjęcie York Bieżnia T-III 3000
b
Zdjęcie Hop Sport Bieżnia HS 07366
b
Zdjęcie Hop Sport Bieżnia HS 06860
b
Zdjęcie Body Sculpture Bieżna elektryczna BT 3152
b
Zdjęcie Spokey Bieżnia Torino
b
Zdjęcie HORIZON FITNESS ELITE T5000
b
Zdjęcie HMS Bieżnia BE 4200
b
Zdjęcie York Bieżnia T-I 1000
b
Zdjęcie York Bieżnia T-II 1000
b
Zdjęcie York Bieżnia T-I 3000
b
Zdjęcie York Bieżnia T-II 3000
b
Zdjęcie Body Sculpture Bieżnia Master Run BT 5840
b
Zdjęcie HAMMER Bieżnia LIFE RUNNER LR 18i
b
Zdjęcie Bieżnia BH Fitness F5
b
Bieżnie treningowe

Bieżnie treningowe

O Bieżniach treningowych

Bieżnie treningowe to znakomity sprzęt do intensywnej rozgrzewki, jak i właściwych ćwiczeń wysiłkowych czy sprinterskich. Zależnie od tego, jaki rodzaj bieżni treningowej się kupi, można na niej wykonywać różne programy ćwiczeń i mierzyć różne parametry, takie jak szybkość pracy serca czy ilość spalonych kalorii. Jednak nowoczesne bieżnie treningowe mają o wiele więcej możliwości pomiarowych, dlatego warto dokładnie przeczytać ich opis zanim podejmie się decyzję zakupową. Jeśli do tego zrobi się porównanie cen, będzie można mieć pewność satysfakcjonującego zakupu.

Rodzaje bieżni treningowych

Kupując bieżnię treningową ma się do wyboru jeden z dwóch rodzajów: magnetyczny lub elektryczny.

Magnetyczne bieżnie treningowe to takie, które w ruch wprawia siła mięśni ćwiczącego. Opór taśmy jest w nich regulowany ręcznie. Również manualnie nastawia się kąt nachylenia bieżni czyli to, czy będzie się szło po powierzchni płaskiej czy stromej. Za największą wadę tego sprzętu uznawany jest dość znaczny poziom głośności, jaki obecny jest w trakcie ćwiczeń.

Elektryczne bieżnie treningowe napędzane są za pomocą silnika elektrycznego, dzięki czemu łatwo można wybrać prędkość marszu czy biegu. Komputerowe sterowanie, które odbywa się przy pomocy specjalnej konsoli, pozwala na ustawienie odpowiedniego nachylenia taśmy, a także ustawienie programu ćwiczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb czy parametrów. Co istotne, ten rodzaj bieżni treningowych posiadają tak zwane klucze bezpieczeństwa, których zadaniem jest zatrzymanie bieżni w momencie na przykład upadku. Kluczem takim jest zazwyczaj specjalny pasek łączący ćwiczącego ze sprzętem, którego wysunięcie się powoduje odcięcie zasilania bieżni.

Zalety bieżni treningowych

Do największych zalet bieżni treningowych należy to, że można na nich ćwiczyć bez względu na to, jaka pogoda czy pora dnia jest za oknem. Dodatkowo, ćwiczenia na bieżniach polecane są osobom w każdym wieku.

Inna z zalet bieżni to to, że ćwiczenia na niej to ruchy zbliżone do naturalnej motoryki człowieka, a więc trenuje się te mięśnie, których używa się na co dzień, czyli na przykład mięsień dwu- i czworogłowy uda czy mięśnie podudzia, pośladków, brzucha, grzbietu i obręczy barkowej.

Aby jednak trening przyniósł jak najlepsze efekty, podczas niego należy utrzymać odpowiednią postawę. Powinno się więc mieć wyprostowane ciało, głowę w pozycji prostej naturalnej oraz napięte mięśnie brzucha. Bieg czy marsz powinien odbywać się od pięt do palców, przy długich i pełnych krokach, a ramiona najlepiej, by były ugięte w stawach łokciowych i pracowały naprzemianstronnie do nóg.

Wykonując takie ruchy zwiększa się poziom wytrzymałości mięśni, kości oraz wiązadeł, podnosi się grubość chrząstek i wzmacnia wydolność płuc, a także serca. Poza tym ćwicząc na bieżni treningowej spala się olbrzymie ilości kalorii i kształtuje całą sylwetkę.

Ważne parametry bieżni treningowych

Obecnie najczęściej stosowanymi bieżniami treningowymi są te elektryczne. Aby były one w pełni bezpieczne, powinny posiadać nie tylko klucz bezpieczeństwa, ale też przeciwpoślizgowy pas, po którym będzie się wygodnie chodziło lub biegało.

Opcja „scan” to coś, co w nowoczesnych bieżniach jest bez mała obowiązkowe. Dzięki niej na specjalnym monitorze szybko pozna się pojedyncze parametry treningu, takie jak jego czas, dystans, liczba spalonych kalorii czy aktualny puls, który będzie mierzony przez sensory umieszczone w uchwytach na dłonie.

Jeśli chodzi o programy treningowe, to mogą być one predefiniowane przez producenta. Wtedy wystarczy dobrać je do wagi i zaplanowanej intensywności treningu, po czym rozpocząć ćwiczenie. Ciekawą opcją są też programy sterowane tętnem (HRC), w których na początku wyznacza się górną granicę tętna, po dojściu do której komputer bieżni automatycznie zmniejszy stopień zaawansowania treningu.

Wzrost i waga użytkownika to kolejne ważne dane, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie bieżni treningowych. Im ćwiczący wyższy i cięższy, tym pas biegowy musi być większy, a cała konstrukcja bardziej wytrzymała.

Aby podczas ćwiczeń nie przeciążać (głównie tych kolanowych) i kręgosłupa dobrze jest wybrać bieżnię treningową z jak najlepszą amortyzacją. Przy jej pomocy wibracje powstałe w momencie uderzenia stopy o pas bieżni zostaną rozproszone.

Ceny i producenci bieżni treningowych

Bieżnie treningowe mogą być używane w domu, ale też w profesjonalnych siłowniach. Te domowe mogą mieć słabsze parametry, a więc i niższe ceny. Bieżnie do siłowni są dużo bardziej eksploatowane, przez co ich parametry wytrzymałościowe muszą być dużo wyższe.

Porównanie cen pokazuje, że najtańsze bieżnie można kupić już za niecałe 600 zł. Znacznie wyższą ocenę jakości mają jednak te bieżnie, za które trzeba będzie zapłacić nawet ponad 50 000 zł. Producenci bieżni treningowych, którzy zyskali sobie renomę, to między innymi BH Fitness, Horizon Fitness, Insportline, Kettler i Maxxus

Tagi kategorii: Bieżnie treningowe, Bieżnia treningowa
No-cache: 0.5316 s. (IBM5-fcgi)