zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking opon rowerowych

Opony rowerowe

-327 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Opony rowerowe

O Oponach rowerowych

Jeżdżenie na rowerze, którego koła nie są wyposażone w odpowiednie opony rowerowe, może być męczarnią. Oprócz obniżenia komfortu jazdy źle dobrane lub zbyt długo użytkowane opony wpłynąć mogą też na obniżenie poziomu bezpieczeństwa jazdy, co jest bardzo niepożądane. Dlatego zastanawiając się nad tym, jakie opony rowerowe kupić, nie warto wybierać tych najtańszych albo używanych, gdyż ich parametry mogą okazać się niewystarczające. Porównanie cen opon rowerowych oraz zrobienie oceny jakości powinno zdecydowanie pomóc w tym, by zakup okazał się w pełni udanym, dostosowanym do potrzeb konkretnego odbiorcy.

Rodzaje opon rowerowych

Ze względu na rodzaj bieżnikowania opony rowerowe dzielimy na slick, semi slick, rowkowe i klockowe.

Opony rowerowe typu slick to rozwiązanie stosowane w rowerach górskich. Ich cechy charakterystyczne to niewielka szerokość (nawet 1,5'') oraz bardzo mało wyrazisty bieżnik. Takie parametry wpływają na ich zalety, którymi są małe opory toczenia, a przez to możliwość szybkiego rozwijania znacznych prędkości. Wady tych opon ujawniają się jednak podczas jazdy na śliskich nawierzchniach (np. podczas deszczu), podczas której mogą się zanadto ślizgać.

Opony rowerowe semi slick posiadają tak zwane bieżnikowanie półterenowe. To najczęściej spotykany rodzaj rowerowych opon, który dobrze będzie się sprawował w trakcie podróży tak po asfalcie, jak i innych nawierzchniach. Na tej części opony, która bezpośrednio styka się z nawierzchnią, znajduje się delikatna kratka, zaś boki opony pokryte są kratką większą. Rozwiązanie to sprawia, że rowerzysta poruszający się po podłożach twardych (asfalt, kamienie etc.) zużyje mniej energii niż gdyby jego rower miał opony slick. Z kolei boczne grubsze kratki zapobiegną poślizgom przy jeździe po obszarach nierównych, śliskich lub bardzo krętych.

Opony rowerowe rowkowe i klockowe spotyka się prawie wyłącznie w rowerach specjalistycznych. Typ rowkowy przeznaczony jest do rowerów szosowych i niektórych miejskich, zaś rodzaj klockowy, który wyróżnia się najbardziej agresywnym bieżnikowaniem, to rozwiązanie dostosowane do rowerów MTB, czyli tych przeznaczonych do uprawiania kolarstwa górskiego.

Wymiary opon rowerowych

Kupując opony rowerowe znać trzeba ich rozmiar i szerokość. Bez tego odpowiednie dopasowanie ich do kół roweru nie będzie możliwe.

Rowery przeznaczone do jazdy po górach lub mieście wyposażone są najczęściej w opony o rozmiarze 26 cali lub do niego bardzo zbliżonym. Mniejsze opony, mające rozmiar 20 cali, będą potrzebne do rowerów typu BMX (wyczynowych), jeszcze mniejsze do rowerów dla dzieci. Informację o tym, jaki rozmiar ma dana opona, znajdzie się na jej zewnętrznym brzegu.

Szerokość opon rowerowych również zależy od rodzaju roweru. Najwęższe opony rowerowe przeznaczone są do jazdy szosowej i mają szerokość około 1,5 cala. Turystyczna jazda po szosach i innych twardych nawierzchniach wymaga opon o szerokości około 1,75 cala, zaś poruszanie się po terenach leśnych i górzystych będzie najbardziej komfortowe przy szerokości opon na poziomie powyżej 2 cale. Najszersze opony mają specjalistyczne rowery zjazdowe. W nich wartość ta dochodzi do 3 cali.

Ceny i producenci opon rowerowych

Ze względu na ogromną różnorodność w kategorii rowery wybór firm je produkujących jest bardzo duży. Niektóre z nich produkują wyłącznie określone rodzaje opon rowerowych, inne zaś mają tę ofertę bardziej szeroką. Wybór opony rowerowej powinien być więc uzależniony w większej mierze od jej parametrów i oceny jakości, nie zaś od marki. Jednak porównanie cen opon rowerowych takich firm jak Continental, Hutchinson, Kross czy WTB może trochę ułatwić zakupy.

Najtańsze opony przeznaczone są do rowerów turystycznych, którymi jeździ się stosunkowo niedużo. Ceny takich opon rowerowych wynoszą już od około 15 zł. Posiadacze specjalistycznych rowerów będą musieli wydać dużo więcej pieniędzy na opony rowerowe. Produkty przeznaczone dla nich sięgają cenami bowiem do nawet 800 zł, przy czym niejednokrotnie najdroższe opony są produktami bezdętkowymi.

Tagi kategorii: Opony rowerowe, Opona rowerowa
^
No-cache: 0.4463 s. (IBM5-fcgi-1)