zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking rowerów treningowych

Rowery treningowe

-499 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Rowery treningowe

O rowerach treningowych

W kategorii rowery i trenażery treningowe znajdują się różnego rodzaju orbitreki i rowery treningowe (w tym rowery spinningowe, rowery poziome, rowery pionowe). Każdy z nich posiada specyficzne dla siebie parametry, dlatego przed zakupem rowerów i trenażerów treningowych warto nie tylko zrobić porównanie cen, ale też zastanowić się, jakie dane techniczne będą dla nas najważniejsze, co pozwoli na zakup odpowiedniego urządzenia.

Rodzaje rowerów treningowych

Ze względu na pozycję, jaką przyjmuje się podczas jazdy na rowerach treningowych, wyróżnić można trzy ich rodzaje: pionowe, poziome i spinningowe.

Osoba jeżdżąca na rowerze treningowym pionowym jest w pełni wyprostowana lub lekko pochylona ku przodowi, czyli przyjmuje pozycję zbliżoną do jazdy na rowerze tradycyjnym. Regularne korzystanie z roweru pionowego może w znacznym stopniu podnieść wydolność płuc, a także wzmocnić mięśnie pośladków, ud i podudzi. Wadą rowerów treningowych pionowych jest to, że w znacznym stopniu obciążają one kręgosłup, dlatego jazda na nich nie jest zalecana dla osób mających problemy z tą częścią ciała.

Jazda na rowerze treningowym poziomym odbywa się na leżąco. Użytkownik siada na siedzeniu posiadającym oparcie, a nogi umieszcza na maksymalnie wysuniętych do przodu pedałach. Takie ułożenie ciała zapewnia mniejszy stopień obciążenia kręgosłupa, ale za to pozwala na zwiększony wysiłek mięśni brzucha. Rowery treningowe pionowe, w przeciwieństwie do poziomych, sprawdzą się dla osób z problemami kręgosłupa, ale równie dobre efekty ćwiczeń będą na nich osiągało osoby otyłe czy inne, które mają siedzącą pracę (pracownicy biurowi, kierowcy etc.).

Rowery treningowe spinningowe nie są jeszcze tak popularne jak te pionowe czy poziome, ale obserwowana jest wzrastająca moda na korzystanie z nich. Podczas jazdy na nich ćwiczący przyjmuję postawę mocno pochyloną do przodu (taką, jak np. osoby zawodowo uprawiające kolarstwo). Za przeniesienie napędu z korbowodu odpowiada w nich nie koło zamachowe (obecne we wcześniej wymienionych rodzajach rowerów treningowych), a łańcuch rowerowy. Osoby z problemami kręgosłupa raczej nie powinny jeździć na rowerach spinningowych.

Wyposażenie dodatkowe rowerów treningowych

Aby jak najlepiej kontrolować jazdę na rowerze treningowym musi być on wyposażony w osprzęt elektroniczny. Jego najważniejsze funkcje to mierzenie czasu jazdy, przejechanej odległości, prędkości jazdy, częstotliwości pedałowania, zużytych kalorii, pulsu, górnej granicy tętna oraz tętna w fazie odpoczynku. W rowerze treningowym dobrą funkcją jest też możliwość ustawienia indywidualnych programów, które będą sterowane za pomocą pomiaru tętna jeżdżącego lub będą zdefiniowane przez producenta.

Rodzaje orbitreków

Orbitreki (znane też jako trenażery epileptyczne) polecane są tym, którzy nie chcą lub nie mogą obciążać stawów podczas jazdy na rowerze pionowym czy spinningowym bądź biegu na bieżni. W łatwy sposób pomagają one wzmocnić różne partie ciała, pozbyć się zbędnych kalorii, a także poprawić muskulaturę.

Wyróżnia się dwa rodzaje orbitreków: z oporem magnetycznym i elektromagnetycznym. Hamowanie magnetyczne odbywa się za pomocą magnesów umieszczonych dookoła koła zamachowego. Każdy z tych magnesów oddziałuje na koło z inną siłą, dzięki czemu wytwarzany jest odpowiedni opór. Hamowanie elektromagnetyczne określane jest jako bardziej precyzyjne i cechuje się wyższym poziomem maksymalnego oporu (do 37 stopni). Jest ono droższe od magnetycznego, dlatego orbitreki je zawierające mają wyższe ceny.

Na co zwrócić uwagę kupując orbitreki?

Wybierając orbitrek należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest dostosowanie maksymalnego obciążenia urządzenia do wagi osoby z niego korzystającej. Ćwiczenie na za małej maszynie może spowodować jej przeciążanie, co w efekcie końcowym będzie prowadziło do jej zepsucia.

Kupując orbitreki trzeba wcześniej ustalić miejsce (a dokładnie: jego wymiary), w którym będą one stały. Dokładne poznanie długości, szerokości i wysokości urządzenia zapobiegnie temu, że zostanie on kupiony, a nie będzie się mieścił na określonej przestrzeni.

Bardzo istotna podczas zakupów może okazać się również waga orbitreka. Najtańsze modele są zazwyczaj lekkie i łatwo je przestawiać, z kolei droższe maszyny cechują się często większą wagą, która będzie utrudniała zmianę ich miejsca.

Im większy będzie ciężar koła zamachowego w orbitreku, tym lepiej, gdyż będzie istniała możliwość większej różnorodności jeśli chodzi o ustawianie obciążenia.

Regulacja długości kroku orbitreka pozwoli na to, by ćwiczyły na nim zarówno mniejsze osoby, jak i większe. Kroki treningowe niskiej i wysokiej osoby mogą się znacznie różnić, a ćwiczenie na urządzeniu niedopasowanym do siebie będzie niekomfortowe.

Podobnie jak w przypadku rowerów, tak i w orbitrekach przydatny będzie osprzęt elektroniczny mierzący różne parametry. Im więcej funkcji pomiarowych, tym lepiej dla użytkownika.

Sensor dotykowy lub pulsometr zmierzą tempo bicia serca osoby ćwiczącej, dzięki czemu będzie można lepiej dostosować tempo treningu do tej wartości.

Rowery i trenażery treningowe – ceny i producenci

W kategorii rowery treningowe i trenażery spotkać można bardzo wielu producentów. Należą do nich firmy takie jak: Kettler, Body Sculpture, BH Fitness, Insportline czy Finlo.

Ceny, jakie oferują producenci (co bardzo łatwo sprawdzić, robiąc porównanie cen rowerów i trenażerów treningowych), rozpoczynają się od poziomu 150 zł (rowery treningowe do okazyjnej jazdy), a kończą na poziomie 44 000 zł.

Tagi kategorii: rowery treningowe, rower stacjonarny, Rower treningowy
^
No-cache: 1.1889 s. (IBM5-fcgi-1)