zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy

-857 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Ekspresy do kawy

O Ekspresach do kawy

By móc w zaciszu własnego domu przyrządzić pyszny i aromatyczny napar, trzeba posiadać dobry ekspres do kawy. Kawa od zawsze była traktowana jako napój szczególny, nakłaniający do celebrowania jego przyrządzenia - woń kawy wprawia w dobry nastrój oraz skutecznie stawia rano na nogi. Przed zakupem ekspresu do kawy warto porównać ceny i rodzaje oferowanego sprzętu. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie poleca się rozważyć wady i zalety poszczególnych rodzajów ekspresów.

Porównanie rodzajów ekspresów do kawy

Jak kupić dobry ekspres do kawy? Na rynku oferowane są cztery rodzaje ekspresów i każdy z nich spełnia inne funkcje i posiada inne parametry. Wyróżniamy zatem ekspresy: ciśnieniowe, przelewowe, ekspresy na kapsułki i ekspresy przelewowo-ciśnieniowe.

Przelewowe ekspresy do kawy są proste w obsłudze. Składają się z dzbanka, komory zasypowej i filtra. Woda zostaje podgrzana do stanu wrzenia, następnie zalewa ona kawę na filtrze, po czym spływa wprost do dzbanka. Ważne, by przy zakupie zwrócić uwagę, czy dzbanek ma możliwość podgrzania od spodu, pozwala to cieszyć się ciepłą kawą dużej. Jest to najtańszy i najbardziej ekonomiczny rodzaj ekspresu do kawy na rynku – jedno parzenie pozwala na przygotowanie do 10 filiżanek.

Smak kawy z ekspresów ciśnieniowych w porównaniu z ekspresami przelewowymi jest bardziej aromatyczny i intensywny w smaku. Spowodowane jest to jego zasadą działania.

Ekspresy ciśnieniowe są najbardziej popularne - woda po osiągnięciu ok 88-95 °C przepływa pod ciśnieniem przez wypełnione kawą sitko. Tak sporządzona kawa ma wyraźny smak i niepowtarzalny zapach. Ciśnieniowy ekspres do kawy składa się z dyszy spieniającej mleko, zbiornika na wodę, komorę zaparzającą i wyświetlacz (pokazujący etapy pracy). Ciśnieniowe ekspresy są do nabycia już od 74 zł, jednak jeśli są wyposażone w zaawansowane funkcje ich cena kształtuje się na poziomie ok. 200 zł. Warto zwrócić uwagę, iż w takim urządzeniu można przyrządzić kawy różnego rodzaju, m.in.: espresso (mocne i słabe) czy capuccino. Dodatkowym parametrem podnoszącym ocenę jakości tego ekspresu jest posiadanie przez niego młynka do mielenia kawy.

Ciśnieniowe ekspresy do kawy dzielą się na: ręczne i automatyczne, gdzie ekspresy ręczne, jak sama nazwa wskazuje, są obsługiwane ręcznie za pomocą uchwytu z sitkiem, w którym znajduje się zmielona kawa. Całość umieszcza się w ekspresie. Zaletą tego typu produktów jest ich niska cena, trzeba natomiast by po każdym zaparzeniu kawy opróżnić i umyć sitko z fusów.

Ekspresy automatyczne, mają liczne zalety, a ich obsługa jest prosta. Posiadają wbudowany młynek do kawy, co wpływ na świeżość zaparzonej kawy. Ponadto ich wyposażanie obejmuje regulowany dozownik do kawy, wyjmowany zbiornik wody. Wytwarza piankę z mleka, co przyda się podczasz przyrządzenia np. kawy typu Capuccino.

Popularne na rynku są ekspresy do kawy na kapsułki lub płaskie wkładki. Ich zaletą jest wygodna i prosta obsługa. -po włożeniu kapsułki, którą wypełnia zmielona kawa, wystarczy tylko nacisnąć przycisk ikapsuła jest otwierana automatycznie a napój jest zaparzany. Producenci oferują ok. 900 smaków i aromatów kawy do wyboru sprzedawanych w zestawach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk Zaletą ekspresów na kapsułki jest funkcja gorącej wody, dzięki której można przygotować również szybko herbatę. Ceny ekspresów na kapsułki zaczynają się od 200 zł.

Ostatni rodzaj ekspresów do kawy, to przelewowo- ciśnieniowe. Są dobrą propozycją dla osób, które nie wiedzą jaki sprzęt wybrać i nie chcą rezygnować z wielu różnorodnych funkcji. Ceny tego sprzętu wynoszą ok.117 zł i więcej.

Funkcje ekspresów do kawy

Należy zwrócić uwagę by wybrać ekspresy do kawy z dużą mocą. Im większa moc urządzenia, tym kawa szybciej się zaparzy. Sprzęty do użytku domowego mają moc do 800 W, natomiast większe, przeznaczone na przykład do kawiarni i biur 800-1400 W. Innym ważnym parametrem jest ciśnienie. Kawa z ekspresów wysokociśnieniowych ma dużo krótszy czas parzenia, co wpływa na lepszy smak i aromat. Ekspresów do kawy z ciśnieniem mniejszym niż 12 B nie powinno się kupować.

Do podstawowych funkcji ekspresów do kawy należy opcja spieniania mleka czy obecność młynka do kawy. Dzięki spanieniu mleka,można otrzymać kawę typu Capuccino, czy Latte. Wbudowany młynek zapewnia świeżość palenia kawy.

W porównaniu z innymi ekspresami do kawy, ciśnieniowe mogą posiadać wiele funkcji: system zapobiegania kapania (dzięki specjalnym zaworom nic nie kapie na podstawę sprzętu), automatyczne dozowanie ilości kawy i wody (według preferencji kawa słaba czy mocna), przełącznik na parę/wrzątek (daje możliwość zrobienia herbaty), programator zegarowy (pozwala zaprogramować parzenie kawy na konkretną godzinę), wyświetlacz (pokazuje moc i czas pracy sprzętu), samoczyszczenie, auto Capuccino/Cafe Latte (automatyczne przygotowanie pianki), system ESE (daje możliwość sporządzenia kawy w saszetkach), system Thermoblock (zaletą tej funkcji jest szybkie nagrzanie wody w ekspresie), aqua Filter (jest to filtr oczyszczający do wody potrzebnej przed parzeniem kawy).

Porównanie producentów ekspresów do kawy

Do popularnych producentów ekspresów do kawy należą m.in. Seaco, Bosch/Siemens DeLonghi i Krups. Zaleta produktów Seaco jest dość niska cena. Firma Bosch/Siemens słynie z produkcji wytrzymałych i solidnych ekspresów do kawy, Jedną z lepiej ocenianych firm jest DeLonghi, która posiada szeroką gamę ekspresów oraz przejrzysty system sterowania.

Jeżeli zdecydowaliśmy już jaki ekspres do kawy wybrać, pamiętać też należy o stosowaniu dobrej jakości kawy, której smak będziemy mogli w pełni wydobyć przy pomocy nowego sprzętu oraz o tym, by do parzenia stosować wodę jak najmniej zmineralizowaną.

Tagi kategorii: do ekspresy kawy, do ekspres kawy, do express kawy
^
No-cache: 0.3549 s. (IBM5-fcgi-2)