zamknij
Zapalarka gazu
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking płyt gazowych

Płyty gazowe

-569 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Płyty gazowe

O Płytach gazowych

Płyty gazowe to ten element w kuchni, którego używamy praktycznie codziennie. Właśnie ze względu na tak intensywne użytkowanie wybór odpowiedniej płyty gazowej jest tak bardzo istotny. Dzięki odpowiednio dobranej do naszych potrzeb płycie gazowej z łatwością przygotujemy posiłki a czas spędzony w kuchni będzie przyjemny. Porównanie oferty różnych producentów płyt gazowych pomoże wybrać takie urządzenie, które będzie idealnym połączeniem odpowiedniej oceny jakości, parametrów i ceny.

Zalety i wady płyt gazowych

Płyty gazowe jeśli chodzi o dane techniczne są najmniej zaawansowanymi urządzeniami wśród obecnie dostępnych na rynku. Jednak to właśnie ta prostota dla wielu jest olbrzymią zaletą płyt gazowych. Popularność tego typu płyt jest też spowodowana tym, że na polskim rynku gaz jest najtańszym źródłem energii. Koszt posługiwania się płytą gazową w kuchni jest znacznie niższy niż gotowania na przykład na płycie elektrycznej. Do zalet płyt gazowych trzeba też zaliczyć możliwość łatwej regulacji mocy grzania - z łatwością można zmniejszyć lub zwiększyć płomień i w ten sposób skracać lub wydłużać czas gotowania.

Do wad płyt gazowych należy zaliczyć fakt, że do ich instalacji wymagane są specjalne pozwolenia. Musimy zatem wziąć pod uwagę, że, by nie stracić gwarancji, trzeba będzie doliczyć koszty zatrudnienia osoby posiadającej certyfikaty uprawniające do montażu płyt gazowych. Dodatkowo wziąć trzeba pod uwagę to, że by móc bezpiecznie korzystać z płyty gazowej trzeba zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia, w którym jest ona zamontowana.

Ważne parametry płyt gazowych

Przy wyborze odpowiedniej płyty gazowej należy wziąć pod uwagę jej wymiary. O tym, jak szeroką możemy zainstalować płytę, decydują wymiary naszej kuchni – warto więc przed zakupem sprawdzić na ile pozwala nam dane pomieszczenie.

Ważnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować wybierając płyty gazowe, jest też ilość domowników. Przykładowo rodzinie czteroosobowej poleca się zakup płyty gazowej z minimum czterema palnikami. Oczywiście te dwa czynniki – wymiary i liczba palników – są ze sobą nierozerwalnie związane – im więcej palników, tym płyta gazowa będzie szersza.

Kupując płyty gazowe powinno się też zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Płyty emaliowane będą łatwiejsze w utrzymaniu w czystości od tych wykonanych ze stali (inoxu) lub ze szkła witroceramicznego. Najczęściej też spotkać można ruszty wykonane z emalii lub żeliwne. W tym przypadku większą trwałością cechują się ruszty żeliwne – są cięższe i droższe, co dla niektórych może stanowić wadę, ale też jednocześnie bezpieczniejsze. Stanowią lepszą bazę dla garnków, które nie ślizgają się po nich tak jak po ruszcie wykonanym z emalii.

Dla większej wygody podczas czyszczenia, zaleca się wybór rusztu dzielonego, składającego się z minimum dwóch części. Jednoczęściowy ruszt jest duży i nieporęczny, co znacznie utrudnia szybkie zdjęcie i umycie go.

Praktyczne funkcje płyty gazowej

Niektóre płyty gazowe posiadają palnik typu WOK. Zazwyczaj jest to jeden palnik, który posiada podwójną albo nawet potrójną koronę. Taka budowa umożliwia uzyskanie bardzo silnego płomienia. Jeśli zatem użytkownikom zdarza się gotować w pośpiechu i zależy im na czasie, warto zaopatrzyć się w płytę z palnikiem typu WOK.

Bardzo przydatną opcją w przypadku płyt gazowych jest obecność zapalarki – eliminuje to konieczność używania specjalnych zewnętrznych zapalarek lub zapałek. Po przekręceniu pokrętła płomień zapala się automatycznie bądź trzeba w tym celu nacisnąć specjalny przycisk wywołujący iskrę zapłonową.

Dla bezpieczeństwa nie tylko naszego mienia, ale też zdrowa i życia, zdecydowanie zaleca się, by płyta gazowa posiadała funkcję blokady gazu. Polega ona na tym, że w momencie, w którym płomień nieoczekiwanie i bez naszej wiedzy zgaśnie – na przykład po zalaniu - dopływ gazu zostanie po chwili odcięty. 

Ceny i producenci płyt gazowych

Najtańsze płyty gazowe można dostać już w cenach poniżej 100 zł. Są to jednak płyty jedno lub dwupalnikowe. Jeśli potrzebna jest większa ilość palników – 3, 4 i więcej – trzeba liczyć się też z tym, że koszty zakupu takiej płyty gazowej wzrosną. Tańsze wersje płyt czteropalnikowych to ceny około 300 zł. Jeśli dysponujemy większym budżetem można wybierać spośród urządzeń w cenie nawet 3 tysiące złotych i więcej – są to już wysokiej jakości, profesjonalne płyty gazowe takich producentów płyt gazowych jak na przykład Smeg czy Miele.

Tagi kategorii: gazowe płyty, gazowa płyta, do gazowa kuchenki płyta
^
Cache: 0.0138 s. (IBM5-fcgi-1)