zamknij
Wielkość załadunku
Klasa energetyczna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking pralek
Zobacz następne

Pralki

O pralkach

Chyba nikt z nas nie wyobraża już sobie prania odzieży bez automatycznej pralki. Oczywiście każdemu od czasu do czasu zdarza się prać coś ręcznie w miskach czy wannie, jednak urządzenie to całkowicie zmieniło oblicze prania. Przede wszystkim wybierając dany model warto zwrócić uwagę na jego parametry, ale także i spojrzeć na podstawowe informacje na ich temat. Przed wyborem musimy zastanowić się, gdzie pralka ma być umieszczona, a także jakie warunki powinna spełniać.

Rodzaje pralek

Wybierając pralki możemy podzielić je na dwa rodzaje i kilka typów. Przede wszystkim jednak pralki mogą być:

  • zabudowane – idealne do pomieszczeń, w których chcemy ukryć urządzenie, np. w ciągu szafek. Należy wcześniej dobrze rozplanować przestrzeń, a także zaprojektować odpowiednie szafki, by pralka się w nich zmieściła.
  • wolnostojące – to pralki, które mogą stać dosłownie wszędzie, dlatego są chętniej wybierane.

Jeśli chodzi zaś o typy pralek, tutaj wyróżniamy zdecydowanie więcej modeli – dzielimy je ze względu na głębokość, sposób ładowania. Dlatego też do wyboru mamy:

  • standardowe pralki, których głębokość wynosi tradycyjnie od 50 do 60 cm. Są ładowane od przodu, co oznacza, że od frontu pralki umieszczone są najczęściej przeszklone drzwiczki, przez które do środka wkładane jest pranie.
  • pralki ładowane od góry – górna pokrywa jest otwierana i to przez nią do środka wkładane jest pranie. Posiadają głębokość 60 cm, jednak znaczniej mniejszą szerokość – od 40 do 50 cm. Świetnie nadają się do małych łazienek, wnęk oraz wszelkich miejsc, gdzie nie da od przodu otworzyć pralki.
  • slim – modele o zmniejszonej głębokości, ale często też i ładowności. Posiadają głębokość na poziomie 39,9 – 49 cm. Najczęściej są ładowane od przodu.
  • super slim – ładowane od przodu bardzo wąskie pralki – idealne do małych przestrzeni. Posiadają głębokość poniżej 40 cm.

Dostępne pojemności bębna pralki

Każda pralka określana jest poprzez pojemność swojego bębna. To na nią najczęściej zwracamy uwagę dokonując zakupu. I tak oto mamy kilka przedziałów, w jakich dostępne są pralki:

  • do 3,9 kg
  • 4 – 4,9 kg
  • 5 – 5,9 kg
  • 6 – 6,9 kg
  • 7 – 7,9 kg
  • 8 – 8,9 kg
  • powyżej 9 kg

Jaką pojemność bębna wybrać?

Pralki dzielimy nie tylko ze względu na sposób montażu czy ładowności, ale także z uwagi na pojemność bębna. Ta zaś powinna być uzależniona od ilości osób w rodzinie, a także od częstotliwości naszego prania. Dlatego też warto wziąć pod uwagę, że zupełnie inne parametry powinien mieć model dla singla, a inny dla dużej rodziny. Jak więc to rozgraniczyć?

  • Pralka dla jednej osoby może mieć z powodzeniem mały bęben – 4 do 5 kg. Oprócz tego sprawdzi się tam, gdzie wykonujemy mniej niż cztery prania w ciągu całego tygodnia.
  • Pralka dla mniejszej rodziny, typu 2+1 powinna posiadać ładowność na poziomie 6 – 7 kg. Przy takim załadunku oraz ilości osób, z powodzeniem możemy używać sprzętu dokonując nawet do 6 prań w ciągu tygodnia.
  • Im większa rodzina, tym większe potrzeby. W przypadku minimum czteroosobowych rodzin warto zainwestować w pralkę z pojemnością powyżej 7 kg. Z pewnością podoła ona zwiększonej ilości prań.

Rodzaje bębnów w pralkach

Dodatkowo kupując pralkę należy zwrócić uwagę na rodzaj bębna. Wpływa on na efektywność prania, a także sam sposób czyszczenia. Do wyboru mamy bębny:

  • o strukturze diamentu – posiada on specjalne otwory, dużo mniejsze niż w tradycyjnych, klasycznych bębnach., Przede wszystkim idealnie nadaje się on do delikatnego prania, ponieważ mikro otworki zapobiegają zaciąganiu materiału.
  • o strukturze pastra miodu – takie bębny wytwarzają specjalną, cienką warstwę wody, która bardzo delikatnie przesuwa odzież po całym bębnie. Dzięki temu nic się nie mechaci, ani nie zaciąga.
  • w kształcie kropli – posiadają specjalną konstrukcję – podczas obracania się bęben bardzo delikatnie pierze wszystkie tkaniny. Funkcja obrotów w dwóch kierunkach pozwala na usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń.

Klasa energetyczna pralek

Gdy już wybierzemy najodpowiedniejszy typ pralki, wtedy musimy zainteresować się poszczególnymi parametrami technicznymi urządzeń. Pierwszym z nich jest klasa energetyczna. Wyróżniamy ich siedem, od A do G, przy czym im litera bliższa początkowi alfabetu, tym pralka zużywa mniej energii. Spotykamy również oznaczenie A+, symbolizujące sprzęt o najlepszej energooszczędności. Jeśli jednak zastanawiamy się nad wyborem jednej z dwóch pralek w tej samej klasie, wtedy przeczytajmy dokładnie etykiety, gdyż ta sama klasa nie oznacza od razu identycznego zużycia energii.

Pozostałe parametry pralek

Kupując pralkę, warto zwrócić uwagę na parametry tychże urządzeń. Efektywność prania i odwirowywania, podobnie jak w przypadku klasy energetycznej oznacza się w podobnym systemie, od A do G. Modele oznaczone literą A posiadają zazwyczaj największą liczbę obrotów na minutę (do 1800 obr/min), dzięki czemu wyjmowane z pralki rzeczy są bardziej suche.

Kolejny ważny parametr mówi o zużyciu wody. Im urządzenie wykorzystuje jej mniej, tym oczywiście lepiej. Starsze modele potrzebowały na jedno pranie nawet 70 l wody, w nowszych te ilości wahają się od 39 do 59 l. Z kolei dla komfortu naszego codziennego życia istotnym jest, by pralka była cicha. Średnie wartości dźwięków wydawanych przez urządzenia to około 50 dB w trakcie prania oraz około 70 dB podczas wirowania. Od niedawna zaczęto wykorzystywać w produkcji technologię super silent, która obniża te wartości poprzez wytłumienie bębna i silnika.

Dobrze jest też, by pralka była wyposażona w kilka programów prania, od tych oszczędnościowych, krótszych i zużywających mniej wody (do ubrań delikatnie zabrudzonych lub potrzebujących tylko odświeżenia) po dłuższe, bardziej zaawansowane. Przydatny jest też program na pół wsadu pralki lub (w najnowszych modelach) ten z automatycznym dostosowywaniem ilości czerpanej wody do wagi i rozmiaru prania.

Jeśli mamy w domu alergika lub dziecko, zwróćmy szczególną uwagę na to, by w pralce, którą kupujemy, obecna była funkcja przynajmniej podwójnego płukania. Dla najbardziej wymagających w tej kwestii firma Samsung przygotowała modele zaopatrzone w płytkę z czystego srebra. Dzięki tej technologii do pranych ubrań przenikają jony srebra, które zapewniają ich antybakteryjność i sterylność nawet przez trzydzieści dni.

Tagi kategorii: pralki, pralka, pralki wolnostojące
^
No-cache: 0.6467 s. (IBM5-fcgi-2)