zamknij
Wielkość załadunku
Klasa energetyczna
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking pralek
Zobacz następne
Pralki

Pralki

O Pralkach

Pralki obecne są od lat w każdym domu. Nikt chyba już sobie dziś nie wyobraża, by prać bluzy czy jeansowe spodnie ręcznie. I nie musi, gdyż coraz nowocześniejsze sprzęty robią to za nas. Firmy wypuszczają na rynek kolejne modele wyposażone w coraz to lepsze, bardziej skomplikowane parametry techniczne, przez co nie jest proste wybranie tego, który nie tylko wyda nam się, ale też rzeczywiście będzie najlepszy do naszych potrzeb. Porównanie odpowiednich danych technicznych powinno ułatwić to zadanie.

Rodzaje pralek

Podstawowym podziałem pralek jest ten na pralki ładowane od góry i od przodu. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w łazience, której metraż jest mały, przez co nie byłoby miejsca na otwarcie frontowych drzwiczek. Dobrymi miejscami ich ustawienia mogą być głębokie, a zarazem nie za szerokie wnęki, na przykład te między ścianą a wanną. Jeśli chcemy wybrać ten sposób ustawienia, warto zainteresować się rodzajami wyposażonymi w kółka, co ułatwi nam bezproblemowe ich przemieszczanie. Pamiętajmy jednak, by bezpośrednio nad pralką ładowaną od góry nie wieszać szafek lub nie ustawić jej w ukośnej części poddasza, gdyż może to nam przeszkodzić w otwarciu górnej pokrywy. Wymiary tego typu urządzeń mieszczą się w przedziałach 40-43 centymetry szerokości, 60-64 centymetry głębokości i 85-90 centymetrów wysokości. Mimo niepozornych wyglądów w pralki ładowane od góry możemy włożyć nawet do sześciu kilogramów suchego prania. Porównując ich ceny do cen pralek ładowanych frontowo, to są one zazwyczaj podobne, od 800 zł do 1500 zł. Jednak spotykamy również urządzenia bardzo wysokiej jakości, stworzone na przykład przez niemiecką firmę Miele, za które będziemy musieli zapłacić do 5500 zł.

Pralki ładowane od dołu mają niewątpliwie tę wadę, że przy wyjmowaniu z nich czystych ubrań trzeba się dość znacznie schylać, co może być problematyczne dla osób ze schorzeniami kręgosłupa lub stawów. Natomiast ich zaletą jest większa pojemność (nawet do 8 kg suchego prania) oraz to, że możemy je ustawić w szeregu zabudowy, na jej wierzchu umieszczając blat, lub wykorzystać jako półkę na ręczniki czy kosmetyki. Wymiary tego typu pralek wahają się od około 60 cm szerokości, poprzez 33-35 cm głębokości i 82-85 cm wysokości. Trzeba jednak pamiętać, że przed nimi zostawić musimy około pół metra dodatkowej, wolnej przestrzeni, umożliwiającej bezproblemowe otwarcie drzwiczek.

Ważne parametry pralek

Gdy już wybierzemy najodpowiedniejszy typ pralki, wtedy musimy zainteresować się poszczególnymi parametrami technicznymi dostępnych urządzeń. Pierwszym z nich jest klasa energetyczna. Wyróżniamy ich siedem, od A do G, przy czym im litera bliższa początkowi alfabetu, tym energii pralka zużywa mniej. Spotykamy również oznaczenie A+, symbolizujące sprzęt o najlepszej energooszczędności. Jeśli jednak zastanawiamy się nad wyborem jednej z dwóch pralek w tej samej klasie, wtedy przeczytajmy dokładnie etykiety, gdyż ta sama klasa nie oznacza od razu identycznego zużycia energii.

Efektywność prania i odwirowywania również oznaczana jest w podobnym systemie, od A do G. Modele oznaczone literą A posiadają zazwyczaj największą liczbę obrotów na minutę (do 1800 obr/min), dzięki czemu wyjmowane z pralki rzeczy są bardziej suche.

Kolejny ważny parametr mówi o zużyciu wody. Im urządzenie wykorzystuje jej mniej, tym oczywiście lepiej. Starsze modele potrzebowały na jedno pranie nawet 70 l wody, w nowszych te ilości wahają się od 39 do 59 l.

Z kolei dla komfortu naszego codziennego życia istotnym jest, by pralka była cicha. Średnie wartości dźwięków wydawanych przez urządzenia to około 50 dB w trakcie prania oraz około 70 dB podczas wirowania. Od niedawna zaczęto wykorzystywać w produkcji technologię super silent, która obniża te wartości poprzez wytłumienie bębna i silnika.

Dobrze jest też, by pralka była wyposażona w kilka programów prania, od tych oszczędnościowych, krótszych i zużywających mniej wody (do ubrań delikatnie zabrudzonych lub potrzebujących tylko odświeżenia) po dłuższe, bardziej zaawansowane. Przydatny jest też program na pół wsadu pralki lub (w najnowszych modelach) ten z automatycznym dostosowywaniem ilości czerpanej wody do wagi i rozmiaru prania.

Jeśli mamy w domu alergika lub dziecko, zwróćmy szczególną uwagę na to, by w pralce, którą kupujemy, obecna była funkcja przynajmniej podwójnego płukania. Dla najbardziej wymagających w tej kwestii firma Samsung przygotowała modele zaopatrzone w płytkę z czystego srebra (między innymi model WF 7452SUV w cenie ok 1200 zł). Dzięki tej technologii do pranych ubrań przenikają jony srebra, które zapewniają ich antybakteryjność i sterylność nawet przez trzydzieści dni.

Ceny i producenci pralek

Bardzo popularnym w 2011 roku w Polsce producentem pralek była firma Elektrolux. W gronie budzących spore zainteresowanie polaków znalazły się też firmy Bosch, Whirpool, Samsung, Beko, Candy, Amica, Siemens, LG i inne. Warto zaznaczyć, że w ofercie każdej z nich znajdziemy zarówno mniej skomplikowane, a tym samym tańsze produkty, jak i te z większą ilością funkcji, cechujące się wyższą ceną.

Tagi kategorii: pralki, pralka, pralki wolnostojące
^
Cache: 0.014 s. (IBM5-fcgi-2)