zamknij
Pokaż tylko
Wybierz zaznaczone
Ranking robotów sprzątających

Roboty sprzątające

-147 produktów
Filtruj
Sortuj
Zobacz następne

Roboty sprzątające

O robotach sprzątających

Roboty sprzątające to urządzenia, które dopiero zyskują na popularności. Ich przeznaczeniem jest wykonywanie znienawidzonej przez wielu czynności – czyli sprzątania. Często podłogę musimy odkurzać codziennie, a wyjmowanie klasycznego odkurzacza może być dość kłopotliwe. Dlatego z pomocą przychodzą roboty sprzątające, które same wykonują za nas całą pracę.

Jak działają roboty sprzątające?

Roboty tego rodzaju uważane są za naprawdę inteligentne urządzenia, które posiadają zestaw czujek, kamer oraz specjalnych systemów. Za ich pomocą poruszają się po mieszkaniu, nie robiąc przy tym szkód. Sprzątają wybraną przez nas powierzchnię, działając automatycznie. Funkcjonują także w oparciu o kamerę, która tworzy swoistą siatkę pomieszczenia, dzięki czemu prawnie porusza się po całej przestrzeni.

Programy sprzątania

Równie istotnym parametrem jest czas pracy urządzenia oraz ilość programów sprzątania. Najczęściej można spotkać roboty sprzątające, których jedna sesja zbierania brudu trwa od 60 do 120 minut. W sprzedaży dostępne są również modele, które umożliwiają zaprogramowanie czasu sprzątania w zależności od ustawionego trybu pracy - lekkiej lub intensywnej. Należy pamiętać, że im więcej programów sprzątania posiada robot, tym jest droższy. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny model urządzenia należy przeanalizować, które tryby są niezbędne do dokładnego posprzątania podłóg w mieszkaniu. Roboty sprzątające to urządzenia, które są zaprogramowane do czyszczenia powierzchni płaskich, takich jak płytki, dywany czy panele. Często posiadają one różne programy sprzątania. W zależności od modelu możemy wyróżnić takie programy, jak:

  • inteligentny tryb – urządzenie skanuje pomieszczenie, a następnie rejestruje miejsca wysprzątane i w oparciu o te dane dokonuje czyszczenia kolejnych powierzchni, nie wykonując dwukrotnie tej samej pracy.
  • sprzątanie kątów i zakamarków – większą uwagę urządzenie skupia na rogach i kątach pomieszczeń, czyszcząc wszelkie przestrzenie blisko ścian.
  • chaotyczny – robot sam porusza się po pokoju, spotykając przeszkodę na swojej drodze omija ją i rusza w inne miejsce, w celu sprzątnięcia. Czasem kilkukrotnie czyści tę samą powierzchnię.

Czyszczenie różnych powierzchni

Roboty sprzątające to urządzenia bezprzewodowe, które w zależności od modelu wyposażone są w różnego rodzaju akcesoria przeznaczone do czyszczenia podłóg. Przed zakupem robota należy zastanowić się na jakiego rodzaju powierzchniach będzie on wykorzystywany. Jeżeli na panelach lub kafelkach to wystarczy zakupić produkt z wbudowanymi ruchomymi szczoteczkami. Takie modele robotów są nieco tańsze, ale skutecznie zbiorą wszelkie brudy, jak piach, czy drobne śmieci. W mieszkaniu, w którym położone są wykładziny lub dywany, proste „sprzątaczki“ wyposażone w szczotki mogą nie zdać egzaminu. Szczególnie, jeżeli w domu zamieszkują zwierzęta. W takim wypadku konieczne może okazać się zainwestowanie w droższe roboty sprzątające, które oprócz zwykłych szczotek posiadają również rury ssące oraz dodatkowe gumowe zmiotki. Taki rodzaj urządzenia na pewno poradzi sobie z sierścią pupili czy innymi zabrudzeniami zalegającymi między włosiem dywanu.

Sposoby gromadzenia brudu w robotach sprzątających

Kolejną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu robota sprzątającego jest sposób magazynowania brudów. W ofertach sklepów można znaleźć dwa rodzaje tych urządzeń - roboty z wbudowanymi pojemnikami oraz wyposażone w wymienne worki. Pierwszy rodzaj jest zdecydowanie tańszy w użytkowaniu, jednak wymaga większej uwagi. Pojemniki na zabrudzenia należy co jakiś czas sprawdzać oraz starannie czyścić. Niedokładne umycie pojemnika może powodować zapchanie się i zniszczenie mechanizmu czyszczącego robota. Urządzenia wyposażone w worki są natomiast wygodniejsze w obsłudze - wystarczy zmienić worek na nowy, podobnie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Ich wadą jest jednak konieczność regularnego kupowania nowych worków.

Funkcje czyszczenia podłóg

Niektóre roboty z najwyższej półki cenowej posiadają dodatkowe funkcje, które pomogą skutecznie usunąć nawet najcięższe zabrudzenia. Wśród nich można wymienić lampę UV do niszczenia bakterii, czujniki kurzu, czy automatyczne odkurzanie po naładowaniu akumulatora. Jeżeli w domu przebywają małe dzieci warto kupić urządzenie z odpowiednimi zabezpieczeniami. Dzięki nim nie będzie trzeba martwić się o bezpieczeństwo malucha podczas pracy robota.

Tagi kategorii: roboty sprzątające, robot sprzątający, odkurzacz samobieżny
^
Cache: 0.0186 s. (IBM5-fcgi-1)